Son Dakika

CHP İzmir Milletvekili ve Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu üyesi Aytun Çıray, Habertürk TV'ye konuk oldu.

Darbe Girişimini Araştırma Komisyonuna davet edilen kişilerin yaptığı açıklamalarla ilgili bilgiler veren Çıray, Türkiye'nin Nabzı programında Didem Arslan Yılmaz'ın sorularını yanıtladı;

İşte açıklamalarından satır başları;

"Bu darbenin ve işgal girişiminin aydınlatılması lazım. Perde arkasının aydınlanması çok önemli. Milletimizin kendine olan güvenini arttıracak."

"Beni en çok etkileyen İlker Başbuğ oldu. Orada sergilediği devlet ciddiyeti ve geçmişte yaşadıklarıyla oradaydı. Çok önemli bilgiler verdi. Onlar bizi biraz daha aydınlattı. Birçoğunu eleştirebiliriz ama gerçekten bir daha böyle bir şey yaşanmasını istemeyenler her şeyi açık yüreklilikle söyledi."

"Hilmi Özkök de beni çok etkiledi. Onun konuşmasında önemli çok yerler vardı. 2004 MGK'dan bahsetti. Komuta kıta olarak getirdiklerini söyledi. Hükümete açıklama yapılmış. Müsteşarlığın da raporu okunmuş. Fetullah Gülen örgütü ile ilgili hükümete tavsiye kararı alınmış"

"Yaş kararlarında birçok defa hükümet uyarılmış. Buna sadece Işık Koşaner paşa direnmiş. Ben bu YAŞ kararına imza atmam demiş. 2010 YAŞ kararlarında 90'a yakın subay haksız yere emekli edildi, tutuklu olanları da emekli edecekler, sonrasında yerine gelecekler FETÖ'nün adamları olur. Peki bunu kimseye söylemediniz mi? dedim. Amirlerine iki defa anlatmış. Amirlerim diye söz ettiği kişiler zamanın Başbakanı ve Cumhurbaşkanı. Anlatamadım dedi. Gelecekte olacak bir olaya suç ortağı olmamak için imza atmadım ve istifa ettim dedi. Bazıları bunu eleştirebilir."

"BAZI SAATLER UYUŞMUYOR"

"Saat 21.00'den sonrasını bilmiyoruz. Gerçekten çok karanlık. Bu kalkışma başarılı olsaydı katledilme durumu olan Sayın Cumhurbaşkanı'nın gelmesi gerekiyor komisyona. Biz her isimle ilgili resmen başvurduk. Onun dışında Sayın Başbakan'ın bizi kabul etmesi gerekiyor. Genelkurmay Başkanı ve MİT Müsteşarı'nın gelmesi gerekiyor. Necdet Özel gelmeyeceğini söyledi. Sayın Genelkurmay Başbakanı ve MİT Müsteşarı gelmek zorunda. Bazı kitaplarda yazan saatler uyuşmuyor. Bunların ortaya çıkması lazım"

"Genelkurmay Başkanı'na darbe istihbaratı gelmiş olsaydı bize talimatı farklı olurdu. O zaman MİT'in darbe istihbaratı getirmediğini ortaya çıkıyor. Bunların aydınlanması lazım. Genelkurmay Başkanı'nı getiren helikopterin pilotu da tutuklanıyor. Cumhurbaşkanı ve Başbakanı gelmezse bu komisyonun yine örtbasa alet olduğu düşünülür. Bu kaygım gittikçe artmaya başladı. Bu hafta sadece 1 gün çalışılacak."

"BURASI MEKTUPLA EĞİTİM YERİ Mİ?"

"CHP'nin önerdiği uzmanların eline yazı verilmiyor. Görev dağılımı yapmışlar rapor yazılsın diye CHP'nin haberi yok. İBB Başkanı'nı bu hafta neden çağırmadılar? İstanbul'dan Ankara'ya gelmek zor değil ki. Bir ağırlaşma görüyorum. Eski Cumhurbaşkanı ve Başbakan'lara yazılı soru verelim denildi. Burası mektupla eğitim yeri mi? Ötekilerden ne ayrıcalığı var? Komisyonun özelliği bir soru sorarken yeni soru çıkması."

"Ben YAŞ'a gelecek atamaları Başbakan'a götürüyordum sonrasında Yüksek Askeri Şura'ya götürüyordum dedi. O zaman anayasal suç işlemişsiniz siz. Atamaların büyük çoğunluğu Necdet Özel zamanındaydı. Bunda siyasi sorumluluk var aynı zamanda. Bürokratlarla kurtuluncak iş değil."

"MGK kararları gizlidir. Taraf gazetesi yayınlayınca herkes yayınlamaya başladı. Dönemin müsteşarı yazdığı bir kitabında bahsetmiş. O dönemin MGK tavsiyelerini Başbakan ve Cuhmurbaşkanı sorumluluğunda askıya aldık diye. MGK'ya girmeyen bakanlardan sakladık diyor. Böyle bir yönetim olabilir mi?"

"İLK DAVA BÜLENT ECEVİT DÖNEMİNDE AÇILMIŞ"

"1999'da kim Başbakan'dı? Merhum Bülent Ecevit'ti. Demek ki o dönem burada yaşayamayacağını anlamış ve Fetullah Gülen kaçmış. Hakkında ilk dava da Bülent Ecevit döneminde dava açılmış ve mahkum olmuş terör örgütü kurmaktan. Emre Taner ifadesinde Bülent Ecevit'in "Bunları istihbaratta kullanabilir miyiz?" dediğini söylüyor. Devlet adamlığının gereğini yapıyor. FETÖ terör örgütünün başı ne zaman beraat ediyor? 2007 yılında. Özel kanun çıkartılıyor AK Parti tarafından terörün tanımını değiştiriyorlar."

"RÖVANŞİST BİR SİYASİ ANLAYIŞLA MÜSAMAHA GÖRMÜŞLER"

"İki grup devletin içine girmiş, müsamaha görmüş. Rövanşist bir siyasi anlayışla müsamaha görmüşler. YAŞ kararlarında bizzat uyarmalar var bürokratlar tarafından. Önemli bir şey var orada. Başbuğ diyor ki, '2002'den 2010'a kadar, tek bir isim bazın istihbarat alamadık' diyor. Emre Taner'den de teyit ettim bunu"

"FEHMİ KORU BU BİR YOL ARKADAŞLIĞIDIR DEDİ"

"MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın iki kez Fetullah Gülen'le görüştüğünü söyledi. Oraya çok Bakan ve devlet adamı gitti. Bir güç işareti olarak gösterirseniz giderler. Bir yazar, bir yurttaş olarak bu ilişkiyi Fehmi Koru'ya sordu. Bu bir yol arkadaşlığıdır dedi. Siz yol arkadaşınızı imha edemezsiniz. 17-25 Aralık'ı darbe olarak niteliyorsanız neden Fehmi beyi 17 Aralık'tan sonra Pensilvanya'ya gönderdiniz? Bütün bunların cevaplanması lazım. Fehmi Koru'yu gönderirken ne diyorsunuz? 'Ne olur bu iş fazla uzamasın"

"BUNLARIN DEVLETE GİRDİĞİ NOKTA 2010 ANAYASA REFERANDUMU"

"Devlet 1999'dan sonra bunu terör örgütü olarak görmeye başlıyor. 1993'lerde yargı kararı var. 1999'da mahkum olması kararı var. Terör örgütü kurmaktan mahkum oldu. Onu bırakın, 70'li yıllarda askeri bir savcı tutuklama kararı vermiş. Kategorik olarak yükselen bir şey. Devlete asıl girdiği nokta 2010 anayasa referandumudur. Sadece ve sadece Gülen cemaatinin talebiyle, HSYK dizayn edilmek için yapıldı. Sonrasında mahkemeler dizay edilmiş ve Balyoz, Kumpas davaları aldı başını gitti. Bütün bunların içinde bu yol arkadaşlığı vardır"

"Rus uçağını vuran pilot hala tutuklu. Bu pilot FETÖ'cü mü bilmiyorum. Ama emir kumanda ile vurdu uçağı. Böyle devlet ciddiyeti olur mu? Şu örgüt demem için somut bir şey olması lazım. Üst akıl moda oldu. Öyle dersen sana da aklını kullan derler"

"TÜRKİYE SADECE KONUŞUYOR"

"Her şey olabilir ama bu kalkışma başarılı oldu. Bu kalkışmanın senaryosunu yazanlar tam başarıya ulaşsa da, ulaşmasa da Türkiye'nin zarar göreceği şekilde ayarladılar. Allah daha beterinden korudu doğru ama bugün kardeşin kardeşten kuşku duyduğu, Türk ordusunun yara aldığı, yargının en derin yarayı aldığı ve anayasa uygulanmayan bir devletle karşı karşıyayız. Bu Fetret Devri'dir. Zayıf bir Türk ordusu olmasa Yunanlılar 17 kayalığa çıkamazdı. Bu olaydan kimse fırsat çıkarmaya kalkmasın. Rusya ve İran, Rakka'ya ilerliyor. ABD, Suriye ordusunu önüne koymuş Menbiç'i alıyor. Barzani Başika'yı alıyor, Türkiye sadece konuşuyor. Türkiye'nin gündeminde başkanlık gündemi açıyor Bahçeli."

"ADİL PROPAGANDI HAKKI YOK"

"Güvenlik olmadan bayram yapamadığınız Türkiye'de nasıl referandum yapacaksınız? Adil propagandı hakkı yok. Türkiye'de şu an dolar 3.3, Türkiye ekonomisine de suikast yapılacak, Güneydoğu'da çözüm süreci adı altında PKK'ya göz yumdunuz. PKK'yı çıkaracağım diye Kürt vatandaşımın evini başına yıkmışsınız. Muhalefetin sesinin bastırıldığı yerde meşru bir şey olamaz."

"TÜRKİYE BUNU ÖĞRENME HAKKINA SAHİP DEĞİL Mİ?"

"Davul çala çala gelen bir darbe var. Nasıl olacağına dair makaleler yazılmış. Adil Öksüz'ü yakalıyorlar, bırakıyorlar. Kim? Aynı hükümet. Efkan Ala'ya soruyorum, size bağlı Jandarma yakalmış diyorum, doğru diyor. Ama kimin bıraktığını söylemiyor. Adalet Bakanlığına sorun diyor. Kaç oldu soruyorum. Bu Öksüz denilen şahıs nasıl bırakıldı? Türkiye bunu öğrenme hakkına sahip değil mi? Bunlar hakkını helal eder mi? Bu işte şeffaf olacağız. Ben isterdim ki diğer siyasi partilerin temsilcileriyle bunu tartışalım. Ortak meselemizi neden tartışmaktan çekiniyoruz? Neden hala uçuş planları gelmedi? Genelkurmay Başkanı, MİT Müsteşarı neden hala gelmedi? Keşke bunların cevaplarını konuşsaydık"

HABERTURK.COM


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.