Son Dakika

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, "Hükümet, AB sürecini kullanarak Türkiye'de yargıyı, orduyu, bürokrasiyi dizayn etti, işine gelen her şeyi AB sürecine saklanarak yapmaya çalıştı. Sonrasında FETÖ olayı patladı ve akabinde de tek adam rejimine devam etmek için Avrupa'nın buluşmamasını istiyor. Böyle bir nokta üzüntü vericidir. Kendi rejim tartışmasıyla ilgili bir konuda, Türkiye'nin başka alanlarla ilgili bir politika değişikliğine gitmesi, Türkiye'nin çıkarlarına uygun olmayacak bir süreci başlatacak." görüşünü savundu.

Yılmaz, CHP Genel Merkezi'ndeki basın toplantısında, Türkiye'nin dış politikasında yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kıbrıs konusundaki kapsamlı müzakerelerin kritik bir aşamaya geldiğini belirten Yılmaz, Kıbrıs'ın AK Parti'nin değil, partiler üstü, milli bir mesele olduğunu söyledi. Müzakerelerin, Türkiye tavize hazırmış, psikolojik olarak yenilmiş gibi yürütüldüğünü savunan Yılmaz, "Biz, nereye kadar taviz vereceğimizi biliyoruz." tarzında açıklamaları "talihsizlik" olarak nitelendirdi. Yılmaz, müzakerelerde "taviz" kelimesini kullanmanın doğru olmayacağını ifade etti.

KKTC'nin kendi içindeki tartışmalar yerine, Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki partilerin danışıklı dövüşüne ve oyunlarına odaklandığını öne süren Yılmaz, müzakere tekniği açasından KKTC'deki partilerin ne dediğine odaklanılmasının daha doğru olacağının altını çizdi.

Garanti ve ittifak anlaşmasıyla ilgili konuların en sona bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Yılmaz, "En önce görüşülmeli. Siz, toprağı, mülkiyeti, yönetim ve güç paylaşımı başlıklarını görüştükten sonra eğer sadece garantilerde bir ayak diretirseniz, çözümü istemeyen taraf olarak yaftalanırsınız. Garantilerin en sona bırakılması, geciktirilmesi, hatta toprak konusunun ve haritaların gündeme getirilmesi tamamen yanlıştır ve biz bunun maliyetini ağır ödeyeceğiz. Yarın masadan kalkıldığı zaman hafızalarda Türkiye'nin ve KKTC'nin kabul etmiş olduğu tavizler konuşulacak ve görsel olarak bu haritalar akılda kalacak." ifadelerini kullandı.

Yılmaz, çözüm istemeyen tarafın Güney Kıbrıs Rum Kesimi olduğunun referandumda ortaya çıktığını hatırlatarak, bundan sonraki süreçte AB'nin hiçbir sözünü tutmadığını, Rum kesimine karşı ABD'nin baskı uygulamadığını, Rusya'nın ve diğer ülkelerin herhangi bir yaptırıma gitmediğini, KKTC'ye herhangi bir kolaylık sağlanmadığını dile getirdi.

Kıbrıs konusunun, milli bir çerçevede bütün partilerin katıldığı bir formatta değerlendirilmesi gerektiğini belirten Yılmaz, bu konuda muhalefetin bilgilendirilmediğini, konunun sessiz, sedasız yürütüldüğünü söyledi. "Yarın duvara toslandığı zaman, maliyetini paylaşmak için herhalde bizi çağıracaklar anamuhalefet partisi olarak." diyen Yılmaz, şöyle konuştu:

"Bir çelişki var, biz bir taraftan AB'ye 'Gerekirse biz de müzakereleri durdururuz.' tehdidinde bulunuyoruz, daha önce biz üye olmadan AB'ye Kıbrıs'ı üye yapamazsınız tezini savunuyorduk, şimdi biz çıkmaya, Kıbrıs'ı içeri sokmaya çalışıyoruz. AKP'nin bütün tezleri çökmüştür. Dış politikada bu bir iflastır, hiçbir tutarlılığı kalmamıştır. Siz KKTC'yi çözüm için zorluyorsunuz ama kendiniz 'Gerekirse referandum yapıp çıkarız.' diyorsunuz. KKTC'yi sizin olmadığınız bir platformda, yerde görmek istiyorsanız, o zaman AB'nin bütün müktesebatları sizin o altına imza atacağınız anlaşmayı aşındırır ve hiçbir şey yapamazsınız."

"İSRAİL'E YANAŞMA İHTİYACI HİSSEDİLDİ"
Öztürk Yılmaz, her yıl "Kıbrıs'ta çözüm için bu son şans" denildiğini, bunun beyaz bir yalan olduğunu savunarak, müzakereler sürerken Türkiye'nin "Bu olmazsa, şu olacaktır" demesi gerektiğini, aksi takdirde sonuç alınamayacağını iddia etti. Yılmaz, şunları kaydetti:

"Hükümet, AB sürecini kullanarak Türkiye'de yargıyı, orduyu, bürokrasiyi dizayn etti, işine gelen her şeyi AB sürecine saklanarak yapmaya çalıştı. Sonrasında FETÖ olayı patladı ve akabinde de tek adam rejimine devam etmek için Avrupa'nın buluşmamasını istiyor. Ve Avrupa'dan bilerek uzaklaşmak istiyor. Böyle bir nokta üzüntü vericidir. Kendi rejim tartışmasıyla ilgili bir konuda Türkiye'nin başka alanlarla ilgili bir politika değişikliğine gitmesi, Türkiye'nin çıkarlarına uygun olmayacak bir süreci başlatacak. Zaten müzakereler işlemiyor, dolu. Şu anda isteseniz bile bir fasıl açamıyorsunuz. Hal böyleyken sürekli tehdit yapmak veya AB'nin tehditlerini ciddiye alıp, onların provokasyonuna gelip, böyle bir şeye karar vermek Türkiye'ye zarar verir."

Yılmaz, açıklamasının ardından, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. "İsrail'in Türkiye'ye büyükelçi atamasına" ilişkin bir soru üzerine Yılmaz, iki ülke arasında, Mavi Marmara ile ilgili varılan anlaşmada, Filistin'e yönelik ablukanın kalkmadığını, Türkiye'den kısmen özür dileyen İsrail'in askerlerinin yargısal süreçten muaf tutulmasının ön görüldüğünü savundu. Yılmaz, "Dış politikada irtifa kaybından sonra İsrail'e yanaşma ihtiyacı hissedildi, şimdi onun gereği yapılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Hükümetin, İslamcı bir anlayışla siyasetini şekillendirmesine karşı olduklarını vurgulayan Yılmaz, bütün coğrafyayla ilişkilerin çıkar temelinde yürütülmesi gerektiğini, İsrail'le ideolojik bir hesaplaşmaya girildiğini iddia etti. Yılmaz, İsrail'le ilişkilerin bozulmasına karşı olduklarını, düzelmesini desteklediklerini aktardı.

"SURİYE'İ ZİYARET PLANIMIZ YOK"
AB ile karşılıklı şantaj, tehdit politikasının Türkiye'nin alanını çok daralttığını savunan Yılmaz, şöyle konuştu:

"Türkiye'deki şu andaki yönetim, bütün yumurtalarını seçim kampanyasında karşı oldukları Donald Trump sepetine koymak istiyor ama Amerika'nın gerçeklerini ve devlet bürokrasisini bilmemiz gerekir. Bizim böyle bir hassas dönemde bütün dünyayı karşımıza alarak, tehditkar bir üslupla gidemeyeceğimizi bilmemiz lazım. Donald Trump'un bizim ülkemizle ilişkilerinin iyi olmasını elbette isteriz ama şunu unutmayalım, orada da çok büyük zorluklar çekiliyor ve Amerika'da nasıl bir zaman siyahi bir lider geldiğinde Amerikan halkı, devleti bunu hazmetme konusunda zorlandıysa, şimdi devletin desteklemediği bir aday seçimi aldı. Dolayısıyla aynı hazımsızlık orada da devam ediyor. Bizim böyle bir dönemde uluslararası topluma çok dikkatli bir dil götürmemiz gerekiyor."

Yılmaz, Irak ve Suriye'de olanların birlikte değerlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, "IŞİD açısından Musul'daki bir kayıp, Rakka'da bir kazanıma dönüşmemeli. Bizim Musul'daki IŞİD sonrası dönemle ilgili bir hazırlığımız olması gerekirdi, o hazırlığın olmadığını görüyoruz. Suriye'de keza bir hazırlığımız yok." dedi.

Trump'un, neredeyse "Suriye'de Esad ile çalışmayı düşünüyoruz." dediğini aktaran Yılmaz, "Suriye bölünüyor. Suriye'nin birliğinden ziyade, bölünmesi konuşuluyor. Bizim o bütün Fırat Kalkanı operasyonumuz, El Bab'a gitmemizin pratikte çok fazla karşılığı olmayacak eğer Suriye bölünürse." ifadesini kullandı.

"CHP heyeti olarak Suriye'yi ziyaret etme planınız var mı?" sorusuna Yılmaz, "Hayır" karşılığını verdi.

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.