Son Dakika

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığınca yapılan Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerdeki parlamento üyelerine sağlanan yasama dokunulmazlığına ilişkin araştırmada, "Almanya, İtalya, İspanya, İsveç, Letonya, Litvanya, Avusturya, Polonya, Macaristan, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Bulgaristan ve Danimarka'da suç işlerken yakalanan parlamento üyesi, yasama dokunulmazlığından yararlanamamaktadır." değerlendirmesinde bulunuldu.

TBMM Araştırma Hizmetleri Başkanlığı, "AB üyesi ülkelerde ve Avrupa Parlamentosu'nda, parlamento üyelerine sağlanan yasama sorumsuzluğu ve yasama dokunulmazlığı" konusunu inceledi.

Parlamento üyelerinin görevleri ile ilgili açıkladıkları görüş ve kullandıkları oylardan dolayı uğrayabilecekleri hukuki ve cezai takibata karşı koruyan yasama sorumsuzluğu ile suç işlediklerinde parlamentonun izni olmadan gözaltına alma, tutuklama, kovuşturma gibi cezai takibata karşı koruyan yasama dokunulmazlığı alanlarının irdelendiği araştırmada, incelenen ülkelerin tamamında yasama sorumsuzluğunun anayasa ile düzenlendiği belirtildi.

Yasama sorumsuzluğunun kapsamının Yunanistan, Letonya, Avusturya, Belçika, Romanya'da, parlamento üyelerinin, parlamentoya ilişkin görevlerini yerine getirirken, Portekiz, Fransa, İtalya, İspanya'da görevlerini yerine getirirken, İsveç'te görevleriyle ilgili olarak, Finlandiya, Litvanya, Bulgaristan, İrlanda, Danimarka'da parlamentoda, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Estonya'da parlamentoyu oluşturan meclislerde veya parlamento organlarında, Hollanda'da genel kurul oturumlarında ve parlamento komisyonlarında, Almanya'da parlamento ve parlamento komisyonlarında, Slovenya'da ise meclis genel kurulunda veya meclisin diğer organlarında kullandıkları oy ile açıkladıkları görüşler nedeniyle sorumlu tutulamayacakları ifade edildi.

Yasama sorumsuzluğunu kapsamayan suçlar

Araştırmada, örnek olarak Almanya'da küçük düşürücü hakaret, Yunanistan'da hakaret, Letonya'da kasten onur ve haysiyet kırıcı, özel hayat ve aile hayatı ile ilgili onur, haysiyet kırıcı ifade, Litvanya'da hakaret ve iftira, Polonya'da üçüncü şahısların haklarının ihlali, Macaristan'da devlet sırrı ilkesinin ihlali, haysiyet kırıcı fiil veya hakaret, Ukrayna'da hakaret ile onur, haysiyeti zedeleyici iftira fiillerinin yasama sorumsuzluğu kapsamında bulunmadığı anayasalarda açıkça belirtildiği vurgulandı.

Danimarka, Yunanistan, Polonya, Finlandiya ve İsveç'te üyelerin sahip olduğu yasama sorumsuzluğunun, parlamento tarafından kaldırılabildiğine işaret edilen araştırmada, "Yunanistan'da hakaret fiili nedeniyle, Polonya'da üçüncü kişilerin haklarının ihlal edilmesi durumunda parlamento yasama sorumsuzluğunu kaldırabilir, Finlandiya ve İsveç'te ise yasama sorumsuzluğu parlamento üyelerinin altıda beşinin vereceği kararla kaldırılabilir." ifadesi kullanıldı.

Hollanda ve İngiltere'de yasama dokunulmazlığı bulunmuyor

Parlamento üyelerinin suç işlediklerinde parlamentonun izni olmadan, gözaltına alma, tutuklama gibi cezai takibat işlemlerinde bulunulamayacağı durum ise yasama dokunulmazlığı kapsamında yer alıyor.

Araştırmada, Hollanda ve İngiltere'de parlamento üyelerine yasama dokunulmazlığının tanınmadığı, bu ülkelerde parlamento üyeleri hakkında yasal takibat yapılabilmesi için parlamentonun yasama dokunulmazlığını kaldırmasına gerek olmadığı belirtildi.

Yasama dokunulmazlığının parlamento üyelerine sağladığı güvencelerin kapsamı açısından ülkeden ülkeye büyük farklılıklar gözüktüğünün kaydedildiği araştırmada, şunlar kaydedildi:

"Yasama dokunulmazlığı parlamento üyelerine, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Letonya, Litvanya, Avusturya, Polonya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Bulgaristan, İrlanda, Ukrayna, Finlandiya, İsveç'te tutuklamaya, İtalya, Slovenya, Portekiz, Polonya, Romonya, Ukrayna, Finlandiya, İsveç'te gözaltına almaya, Slovenya, İspanya, Yunanistan, Letonya, Litvanya, Avusturya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Bulgaristan, Danimarka, Ukrayna ve Estonya'da kovuşturmaya, İtalya, Letonya, Avusturya, Romanya'da aramaya, İtalya'da dinlemeye, Letonya, Çek Cumhuriyeti'nde tanıklık yapmaya, Portekiz'de ifade vermeye, Yunanistan'da bilgileri açıklamaya, Almanya, Fransa, İtalya, Letonya, Litvanya'da hürriyeti kısıtlayan ve sona erdiren tedbirlere, Portekiz, Danimarka, İsveç'te hapsetmeye karşı güvence sağlıyor."

Dokunulmazlık zırhının kaldırıldığı suçlar

Araştırmada, parlamento üyelerinin, bazı durumlarda yasama dokunulmazlığının sağladığı birtakım güvencelerden yararlanamadığı da vurgulandı.

En yaygın istisnanın suçüstü hali olduğunu bildirilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"Almanya, İtalya, İspanya, İsveç, Letonya, Litvanya, Avusturya, Polonya, Macaristan, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Romanya, Bulgaristan ve Danimarka'da suç işlerken yakalanan parlamento üyesi, yasama dokunulmazlığından yararlanamamaktadır. Finlandiya, İtalya, Yunanistan, İsveç, İrlanda'da belirli niteliklere sahip suçlar söz konusu olduğunda, Fransa, Slovenya, Portekiz'de parlamento üyesinin belirli niteliklere sahip suçu işlerken yakalanması durumunda yasama dokunulmazlığının sağladığı birtakım güvenceler işlememektedir. İtalya'da, parlamento üyesinin kesinleşmiş mahkeme kararıyla mahkum olması, İsveç'te parlamento üyesinin suçunu itiraf etmesi, Polonya'da kovuşturmanın selameti açısından tutuklamanın gerekli olması, Bulgaristan'da üyenin yazılı olarak onay vermesi ve Slovenya'da üyenin dokunulmazlığa sahip olduğunu ileri sürmemesi durumlarında üyeler dokunulmazlıktan yararlanamamaktadırlar."

Yasama dokunulmazlığını kaldırma yetkisinin, incelenen ülkelerin çoğunda parlamentolara verildiğinin belirtildiği araştırmada, "Fransa'da Başkanlık Divanı, Letonya'da parlamentonun tatilde olduğu dönemde Başkanlık Divanı, Avusturya'da parlamentonun tatilde olduğu durumda ilgili daimi komisyon, Bulgaristan'da parlamento tatildeyse parlamento başkanı yasama dokunulmazlığının kaldırılması hususunda karar verme yetkisine sahiptir. Polonya, Çek Cumhuriyeti'nde anayasalarında özellikle istisnai durumlarda, parlamento başkanlarına birtakım yetkiler verildiği görülmektedir." ifadesine yer verildi.

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.