21 OCAK 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, tartışma yaratan cinsel istismar önerisi hakkında soruları cevapladı. Önerinin yarın Meclis'e geleceğini açıklayan Kurtulmuş, "Asla tecavüz suçlarını kapsamamaktadır. Kapsamayacaktır da. CHP ve MHP'nin de başka teklifleri varsa bunu değerlendirmeye açığız. Gruplar kendi aralarında bunu gündeme getirecekse, bunu değerlendirmeye hazırız" dedi. 

Başbakan Binali Yıldırım, cinsel istismar düzenlemesinin kamuoyunda sıkça tartışılması üzerine, Çankaya Köşkü'nde kadın vekillerle biraraya geldi. Yıldırım, daha önce de cinsel istismar önergesine ilişkin AK Parti grubuna muhalefet partileriyle görüşme talimatını vermişti. Başbakan Yıldırım, bu kapsamda kadın vekillerle istişarede bulundu.

BAKANLAR KURULU TOPLANDI

Bakanlar Kurulu, istişarenin ardından Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı. Kurtulmuş'un açıklamalarının satırbaşları şöyle: 

İNTERNETTEKİ GELİŞMELER: Veri merkezlerinin Türkiye'de oluşturulma projesi. Verilerimizin yüzde 70'i yurtdışında toplanıp dağıtılıyor. Bu veri güvenliği için tehlikelidir. Bu proje hızlandırılacaktır. Yerli, milli yazılımın güçlenmesi bakımından Türkiye'nin teknolojik altyapısına katkı sağlayacaktır. Ciddi bir istihdam da ortaya çıkacaktır.

OKULLARDA EMNİYET: 54 bin 500 okulumuz mevcuttur. Bu binaların etrafında uyuşturucudan korunma, asayiş olaylarının engellenmesi bakımından "Güvenli Okul" projesi çerçevesinde gözlenecek, seyyar emniyet birimlerimiz olaylara müdahale edebilecektir.

SORU-CEVAP

EKK TOPLANTISI: Ekonomideki durum yakinen takip ediliyor. Perşembe günü Para Piyasaları Kurulu toplantısı yapılacak. Merkez Bankası kendi yapacağı hazırlık çerçevesinde karar alacaktır. Ekonomiyi yakından takip ediyoruz, olağanüstü durum söz konusu değildir. Kontrol altındadır, ekonomik kararlar alınıyor. Merkez Bankası da kendi üzerine düşenleri yapacaktır. 

CİNSEL İSTİSMAR DÜZENLEMESİ: STK'ların, milletvekillerinin kanaat ve değerlendirmelerini gözden geçiyor ve değerlendiriyoruz. Bu yapılan düzenleme bir ihtiyaca binaen gündeme getirilmiştir. Asla tecavüz suçlarını kapsamamaktadır. Kapsamayacaktır da. CHP ve MHP'nin de başka teklifleri varsa bunu değerlendirmeye açığız. Gruplar kendi aralarında bunu gündeme getirecekse, bunu değerlendirmeye hazırız. 

CHP'DEN AYM İŞARETİ: Şu andaki haliyle düzenleme 16 Kasım öncesini ilgilendiren düzenlemedir. Af değildir. Sadece hukuki bir düzenlemedir. CHP ve MHP tekliflerini getirsinler somut teklif üzerinden konuşalım. Ortada parlamentoya gelen tekliften başka teklif yok. Diğer teklifler var, muhalefet partileri de bir düzenlemeyle gelirse gözden geçirilir.

İSRAİL-FİLİSTİN GERİLİMİ: İsrail'de, Mescid'i Aksa'da ezan kısıtlaması kabul edilebilir değil. Kudüs dediğimiz şehir çok dinlilikle yeni karşılaşmıyor. Hiç kimse bir diğerine niçin kilisenin çanı çalıyor, Ağlama Duvarı'nda dua ediyorsun diye sormadı. Ezan seslerinin kısılması anlaşılabilir değildir. Kudüs'ün geçmişine hakarettir. Böyle bir yasağın uygulanmayacağını düşünüyorum. Ezan sesleri de, çan sesleri de bundan sonra korunmalıdır. 

ŞANGAY 5'LİSİ: Türkiye potansiyel imkanları itibariyle dünyanın birçok kesmiyle ilişki kurabilecek dünyadaki ender ülkelerden birisidir. Bu anlamda Türkiye'nin elinin kuvvetli olduğunu gösterir. Şangay'ın zaten gözlemcisiyiz. Orda atılacak adım, Türkiye'nin diğer ilişkilerini keseceği anlamına gelmez. 

ANAYASA ÇALIŞMALARI: MHP'ye anayasa teklifimizi verdik. MHP kendi içinde değerlendirmesini tamamlayıp son noktayı koymuş değildir. Bundan sonra konu Meclis'e getirlecektir. MHP nihai görüşünü ortaya koymuş değildir. 

ÖTV ORANLARI: Henüz Cumhurbaşkanımızın onayından geçmedi. Daha sonra ÖTV oranı ile ilgili Maliye Bakanlığı çalışma yapacak. Daha sonra da bu Bakanlar Kurulu'na gelecek. 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 23:59
  bence aç-kapa olsun..yasa o 3000 kişi için çıksın ve sonra bu durumu daha ağır cezaa öngören bir yasa çıksın
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 23:26
  Utanıyorum artık, kazakistanda bile 18 yas altı evlilikte yum aileye hapis cezası var,21.yuzyıl modern Turkiyemiz bumu? Yazıklar olsun,evet diye el kaldıracakların kızı cocugu yokmu,cocuk bunlar cocuk ,yuk ki ne yuh
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 23:14
  Yazıklar olsun
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 22:40
  Al birini vur ötekine sonrada dinle, tantana var iş yok, adam yasaya uymaz ise biz yasayı adama uydururuz. yarın yapacağınız anayasada bu şekilde olursa vay bu ülkenin haline.
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 22:23
  Lan size bi tas atsalar oldurtursunuz demi
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 22:08
  ""Asla tecavüz suçlarını kapsamamaktadır. Kapsamayacaktır da." demiş hazretleri...yahu siz bu toplumu gerçekten salak mı sanıyorsunuz? yaşı küçük bir kızı kaçıran,onu çeşitli vaatlerle kandıran ya da ailesinden başlık parası vererek satın alan kişi ona tecavüz etmiş olmuyor mu?
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 21:47
  Evet aynı şey bunları başlarına gelse acaba ne yaparlardı.
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 20:44
  Tecavüzcüleri kapsamayacak diyprsunuz tacizcilet ne olcak? 16 15 14 yaşında zorla evlendirenler ne olacak? Mağdur olanlar var diyorsunuz 16 yaşında evlenenler suçsuzmu yani
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 19:05
  Siz sayin vekiller cocuklarinizi erken yaşta evlendirmiyorsinuz topluma ornek olun siz cocuklarinizi erken evlendirin bizde halk olarak sizi ornek alalim ne dersiniz
 • Misafir 21 Kasım 2016 Pazartesi 17:58
  Bence asmalı aynısı size yapılsa me yaparsınız
Kalan karakter : 300