Son Dakika

FETÖ operasyonları kapsamında tutuklanan ve gözaltına alınan kişi sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. İşte FETÖ operasyonlarında 24 Kasım Perşembe gününe dair haberler..

Haberler anlık güncellenmektedir..

BURDUR ESKİ MİLLETVEKİLİ FETÖ'DEN TUTUKLANDI
AK Parti'den 17- 25 Aralık sürecinde istifa eden Burdur eski milletvekili Hasan Hami Yıldırım, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında tutuklandı.

Burdur'da yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında hakkında arama kararı bulunan eski milletvekili Hasan Hami Yıldırım, bu akşam Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim oldu. Başsavcı Sadi Doğan tarafından ifadesi alınan Yıldırım, tutuklanma istemiyle sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliği'nce FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla tutuklandı. Eski vekil Yıldırım, işlemlerinin ardından polis aracıyla Burdur E Tipi Kapalı Cezaevi'ne götürüldü.

AK Parti'den 2011 yılında Burdur milletvekili seçilen Hasan Hami Yıldırım, 17- 25 Aralık'ın ardından 31 Aralık 2013 günü partisinden istifa etti. (DHA)

ELAZIĞ VALİ YARDIMCISI GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDI
Elazığ Vali yardımcısı Üzeyir Yılmaz Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında görevden uzaklaştırıldı.

İçişleri Bakanlığı tarafından FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Elazığ vali yardımcısı Üzeyir Yılmaz görevden uzaklaştırıldı. Vali yardımcısı Yılmaz ile birlikte FETÖ/PDY ile iltisakı veya irtibatı olduğu değerlendirilen aralarında kaymakamlarında olduğu 44 mülki idare amirinin görevden uzaklaştırıldığı öğrenildi. (Mustafa UC/ ELAZIĞ)

İSTANBUL'DA BYLOCK KULLANAN 5 KİŞİ TUTUKLANDI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) "himmet" adı altında finansal destek sağlandığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında, örgütün gizli haberleşme programı "ByLock" kullandıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 6 şüpheliden 5i tutuklandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgütlü, Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosunca aralarında Bank Asya çalışanları, FETÖ/PDY yöneticileri, iş adamları ve bazı vatandaşların da bulunduğu şüphelilere yönelik yürütülen soruşturma kapsamında, haklarında daha önce işlem yapılan bazı şüphelilerin örgütün gizli haberleşme programı "ByLock" kullandıkları tespit edildi.

Bu kapsamda, 11 şüpheli hakkında yeniden gözaltı kararı verildi. Şüphelilerin yakalanmasına yönelik yapılan çalışmada 6 şüpheli gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından Anadolu Adalet Sarayına sevk edilen 6 şüpheliden 5i savcılık sorgularının ardından "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan tutuklanmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi.

Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliğinin kararında, şüphelilerin Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) tarafından çözülen "ByLock" programında kullanıcı olduklarının anlaşılması, bu programın Google Play ve App Store uygulamalarından indirilen bir program olmaması, FETÖ mensupları tarafından yine örgüt mensubu olan kişilerin bilgisayar ve telefonlarına kurulduğu, dolayısıyla bu yapıya mensup olmayan kimselerin adı geçen programı internetten indirmesinin mümkün olmadığının bilinmesi nedeniyle şüphelilerin FETÖ mensubu olduklarına hakimlikçe kanaat getirildiği belirtildi.

Hakimlik bu kapsamda, 5 şüphelinin "silahlı terör örgütüne üye olma" suçunu işlediğini gösterir somut kuvvetli suç şüphesi bulunduğu gerekçesiyle tutuklanmalarına karar verdi. (AA)

NEVŞEHİR'DE 1 POLİS VE 1 KADIN TUTUKLANDI

Nevşehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen Fethullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında 2 kişi tutuklandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY terör örgütü soruşturması kapsamında 1 polis, 1 kadıntutuklandı. Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "FETÖ/PDY Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma suçundan Cumhuriyet Başsavcılığımızca hakkında soruşturma başlatılan Polis memuru Gürkan Tok ve ev hanımı Işık Sıla Akpolat Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından Nevşehir Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilmiş, yapılan sorgulama neticesinde Nevşehir Sulh Ceza Hakimliğince ayrı ayrı tutuklanmışlardır." denildi. (İHA)

ISPARTA'DA AÇIĞA ALINAN KAMU PERSONELİ SAYISI 697, İHRAÇ EDİLEN PERSONEL SAYISI 909'A ULAŞTI

Isparta'da Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin sürdürülen soruşturmalar kapsamında açığa alınan kamu personelinin sayısının 697, ihraç edilenlerin ise 909a ulaştığı bildirildi.

Isparta Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, FETÖnün darbe girişimine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında açığa almalar ve ihraçların devam ettiği kaydedildi.

Soruşturma kapsamında 322si Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ), 72si Emniyet Müdürlüğü, 47si İl Müftlüğünden olmak üzere, çeşitli kurumlardan 697 kamu personelinin açığa alındığının belirtildiği açıklamada, 909 kamu personelinin de meslekten ihraç edildiği ifade edildi. (AA)

TOKAT'TA 8 KAYMAKAM TUTUKLANDI

TOKAT'ta Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması soruşturması kapsamında haklarında işlem yapılan 43 kaymakamdan 8'i tutuklandı.

Tokat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, FETÖ/PDY örgütünün mülkiye yapılanmasına ilişkin yürütülen soruşturmada, 101'inci dönem değişik il ve ilçelerde görevli 43 kaymakam hakkında terör örgütüne üyelikten işlem yapıldığı ifade edildi. Açıklamada soruşturma kapsamında 8 kaymakamın tutuklandığı, 7 kaymakam adli kontrol şartıyla, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanan diğer kaymakamların ise ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldığı açıklandı. Ayrıca 2 kaymakam hakkında yakalama kararı çıkarıldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''101'inci dönem kaymakamların il imamı aynı zamanda paralel örgütün haberleşme sistemi Bylock kullanıcısı olduğu tespit edilen Suat kod adlı T.A. başsavcılığımızın talimatıyla Ankara'da yakalanmıştır. 101'inci dönem kaymakamlara ilişkin soruşturma büyük ölçüde tamamlanmıştır. Çok sayıda itiraf ve etkin pişmanlık beyanı alınmıştır. 100'üncü dönem kaymakamlar ve 102'inci dönem kaymakam adayları hakkında başsavcılığımızca yürütülen soruşturmada, FETÖ/PDY örgütü ile irtibatı tespit edilen bir kısım kaymakam ve kaymakam adayları hakkında soruşturmamız devam etmektedir. 100'üncü ve 102'inci kaymakam ve kaymakam adaylarının imamı Yunus kod adlı Y.A. isimli şüpheli yakalanmış halan Tokat İl Emniyet Müdürlüğü'nce gözaltında bulunmaktadır. Aynı soruşturma kapsamında Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde profesör olarak görev yapan aynı zamanda Tokat'lı kaymakamların imamı H.Ö., ile Batı Karadeniz kaymakamlarının imamı İsmet kod adlı I.Ö. tespit edilmiş haklarında yakalama ve gözaltı işlemi yapılmıştır." (DHA)

BATMAN ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ MÜDÜRÜ GÖREVİNE İADE EDİLDİ

Batman Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Tahir Nalbantçılar, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında bir süre önce alındığı görevine iade edildi.

Alınan bilgiye göre; Batman Üniversitesince yürütülen FETÖnün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında 29 Eylül 2016da görevinden uzaklaştırılan Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Nalbantçılar görevine yeniden başladı.

Aynı zamanda ertelenen Batman Üniversitesi rektörlük seçimleri adayları arasında yer alan Nalbantçılar, 8 yıldır üniversitede Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü olarak görev yapıyordu.

Göreve başlamasıyla ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulunan Nalbantçılar, asılsız ve mesnetsiz bir ihbarın kurbanı olduğu belirterek, sorumlular hakkında yargı yoluna başvuracağını söyledi. (AA)

Fİ YAPI YÖNETİM KURULU BAŞKANI FİKRET İNAN VE 11 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

FETÖ/PDY'ye maddi destek sağladığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında tutuklu bulunan Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan'ın da aralarında bulunduğu 11 kişinin dün akşam saatlerinde tahliyesine karar verildi.

Anadolu Örgütlü Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanan şüphelilere Anadolu 3. Sulh Ceza Hakimliği'nce aylık tutukluluk incelemesi yapıldı.
Savcılık tutuklu bulunan şüphelilerden Necati Erkan, Hüseyin Hulki Akyol, Hayrettin Uç, Yeliz Aktaş, Yasemin Duran, Şermin Işıl Tezcan ve Oya Sungurlu'nun adli kontrol şartıyla tahliye edilmesini talep etti. Hakimlik, tahliye kararı verdiği 7 şüpheli için yurt dışı çıkış yasağı ve adli kontrol hükümlerinin uygulanmasına hükmetti.

Ayrıca tutukluluk hallerinin devam etmesi talep edilen Fi Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, Veli Tan Kiriş, Rebii Metin Görgeç ve İsmail Aksoy için ise hakimlik, üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, dosyadaki delil durumu, suç vasfının değişme ihtimali ve tutuklamayla umulan faydanın adli kontrol tedbiri ile sağlanabileceği gerekçeleriyle tahliyelerine karar verdi.

Hakimlik, tutuklu bulunan Akfa Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Aktaş ve Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ferhat Aktaş ile birlikte 15 kişinin ise tutukluluk hallerinin devam etmesine karar verdi. (HABERTÜRK HABER MERKEZİ)

SAKARYA'DA TUTUKLU SAYISI 682'YE YÜKSELDİ

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Fetullahçı Terör Örgütüne (FETÖ) yönelik yürütülen soruşturma kapsamında bugüne kadar 682 zanlı tutuklanırken, 895'i ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

FETÖ'nün 15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrası Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında, Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekiplerinin yürüttüğü operasyonlar devam ediyor. Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığın talimatıyla Sakarya'da 2 bin 255 şüpheliye FETÖ'den işlem yapıldı. Yapılan operasyon sonucu gözaltına alındıktan sonra hakim karşısına çıkan 2 bin 255 şüpheliden 682'si tutuklandı. Şüphelilerden 145'i savcılık, 5'i emniyet müdürlüğünden serbest bırakılırken, 895 şahıs ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Öte yandan hakkında yakalama kararı çıkartılan 231 şahıs için arama-tarama çalışmalarının devam ettiği öğrenilirken, gözaltında bulunan 11 şahsın işlemlerinin devam ettiği bildirildi. (İHA)

AMASYA MERZİFON'DA 4 KAMU GÖREVLİSİ TUTUKLANDI

AMASYA'nın Merzifon İlçesi'nde FETÖ/PDY operasyonunda adliyeye sevk edilen 17 kamu görevlisinden 4'ü tutuklandı, 13'ü adli kontrol koşulu ile serbest bırakıldı.

Merzifon İlçesi'nde Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında İlçe Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube ekipleri tarafından yapılan operasyonda gözaltına alınan 17 kamu görevlisi Emniyet Müdürlüğü'ndeki işlemlerinin tamamlanması ardından dün adliyeye çıkarıldı. Aralarında doktor, hemşire, memur ve öğretmenlerin de bulunduğu K.K., N.K., A.K., Y.Ş., O.A., N.Ç., M.E., M.B., A.Y., M.A., H.M., M.A., H.T., F.K., M.E., S.S., K.K. hakim karşısına çıktı. Adliyedeki işlemleri dün saat 23.30 sıralarında tamamlanan 17 kişiden 4'ü mahkemece tutuklandı. 13 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest kaldı. (DHA)

FETÖ'DEN TUTUKLU DOSAB BAŞKANI FERUDUN KAHRAMAN TAHLİYE EDİLDİ

BURSA'da, FETÖ/PDY Soruşturması kapsamında tutuklanan Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi (DOSAB) Başkanı Ferudun Kahraman, dün gece tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi.

Bursa'da devam eden FETÖ/PDY soruşturması kapsamında DOSAB Başkanı İşadamı Ferudun Kahraman da gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü'nde sorgulanan Ferudun Kahraman, 16 Ağustos tarihinde çıkartıldığı Sulh Ceza Hakimliği'nce 'Terör örgütü üyesi olmak' suçundan tutuklandı. Kahraman'ın avukatlarının, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanması için yaptığı başvuruyu değerlendiren Bursa Cumhuriyet Savcısı, aldığı karar ile Kahraman'ın tahiyesine karar verdi. Ferudun Kahraman dün akşam kaldığı H Tipi Cezaevi'nden çıktı. (DHA)

MERSİN TARSUS'TA 14 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

MERSİN'in Tarsus İlçesi'nde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik yürüttüğü soruşturma 14 kişi gözaltına alındı.

Tarsus Cumhuriyet Savcılığı, haklarında gözaltı kararı verilen İlçe Müftülüğü'nden ihraç edilen ve açığa alınan 14 çalışanı evlerine polis ekipleri eş zamanlı olarak operasyon yaptı. Sorgulanmak üzere İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen şüphelilerin cep telefonu ve bilgisayarlarına el konuldu. (DHA)

AKP MANİSA TEŞKİLATI KURUCUSU GÖZALTINA ALINDI

AK Parti Manisa Kurucu İl Başkanı ve 2 dönem il genel meclisi başkanlığını yapan işadamı Hayrullah Solmaz, FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Manisa'daki Fethullahçı Terör Örgütü Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmaları kapsamında mal varlığına el konulan işadamı Hayrullah Solmaz gözaltına alındı. AK Parti Manisa Kurucu İl Başkanı olan ve iki dönem il genel meclisi başkanlığı yapan işadamı Solmaz sağlık kontrolünün ardından emniyet götürüldü. AK Parti'den Yunusemre Belediye Başkan aday adayı da olan Solmaz, il genel meclis başkanlığı döneminde bir gencin silahlı saldırısına uğramıştı. (HABERTÜRK HABER MERKREZİ)

MERSİN BOZYAZI'DA 5 MEMUR MESLEKTEN İHRAÇ EDİLDİ

FETÖ/PDY'ye yönelik yürütülen soruşturmalar kapsamında Mersin'in Bozyazı İlçe Belediyesi ile İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli 5 memur meslekten ihraç edildi.

15 Temmuz'da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından düzenlenen darbe girişiminin ardından soruşturmalar sürüyor. Darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında 677 ve 678 sayılı iki yeni kanun hükmünde kararname Resmi Gazete'de yayımlandı. Yayımlanan bu kararnameler ile Bozyazı Belediyesi'nde zabıta görevlisi Z.E. ve M.K. ile Bozyazı Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memurları Ö.F.G., B.D. ve Ş.Y. meslekten ihraç edildiler. (İHA)

İZMİR'DE GÖZALTINA ALINAN 4 KİŞİDEN 1'İ TUTUKLANDI

İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 4 kişiden biri tutuklandı.

Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında, İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince FETÖ ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle M.Ş. (51), F.Ş. (21), E.A. (32) ve S.A. (59) düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan S.A tutuklandı, diğerleri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. (AA)

İZMİR DİKİLİ'DE 10 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

İzmir'in Dikili ilçesinde, aralarında iş adamlarının da bulunduğu 10 kişi FETÖ'den gözaltına alındı.

Dikili ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) soruşturması kapsamında operasyon yapıldı. Operasyonda, ilçede faaliyet gösteren iş adamları, bir mimar ve eşinin de aralarında bulunduğu 10 kişi gözaltına alındı. Öte yandan, Dikili Emniyet Müdürlüğü'nde görevli iki komiser yardımcısı ve bir polis memurunun ihraç edildiği bildirildi. (İHA)

KOCAELİ'DE 8 EMNİYET PERSONELİ ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Kocaeli'de devam eden FETÖ/PDY operasyonları kapsamında açığa alınan 4 emniyet müdürü ve 4 polis memuru emniyetteki işlemlerini ardından adliyeye sevk edildi.

Kocaeli'de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ/PDY operasyonları devam ediyor. Operasyonlar kapsamında FETÖ bağlantılı oldukları iddiasıyla Kocaeli Emniyet Müdürlüğünde görevli 4 emniyet müdürü ve 4 polis açığa alınmıştı. Bir süre önce gözaltına alınan C.B., Y.Ş., H.V. ve İ.Z. isimli müdür ile Y.Ş., Y.Ç., A.A. ve B.U. isimli polis memurları emniyette tamamlanan işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Şüphelilerin, örgütün kriptolu haberleşme programı 'Bylock' kullandıkları iddia edildi. (İHA)

MUĞLA'DA GÖZALTINDAKİ 3 KİŞİDEN 1'İ TUTUKLANDI

Muğla'nın Datça ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında gözaltına alınan 3 kişiden biri tutuklandı.

Datça Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Gıda, Tarım ve Hayvancılık Datça İlçe Müdürü Servet K, polis memuru Mücahit K. ve esnaf Abdullah Ö. gözaltına alındı.

Emniyetteki ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan Servet K, çıkarıldığı mahkemece "terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla tutuklandı. Mücahit K. ve Abdullah Ö, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (AA)

SİİRT'TE 41 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Siirt'te Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturmada 41 kişi gözaltına alındı.

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yürütülen operasyonda, FETÖ/PDY ile bağlantısı olduğu değerlendirilen aralarında rütbelilerin de bulunduğu 59 kişiden 41'i eş zamanlı yapılan operasyonlarla yakalanarak gözaltına alındı. Firari 18 kişinin de yakalanması için çalışma başlatıldığı belirtildi. (İHA)

ZONGULDAK'TA 1'İ KADIN 8 "FETÖ İL İMAMI" ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Zonguldakta, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında, örgütte kadınlar ile doktorlardan sorumlu sözde "il imamı" oldukları iddia edilenlerin de aralarında bulunduğu biri kadın 8 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Alınan bilgiye göre, Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığının soruşturması kapsamında, FETÖ üyesi olduğu iddiasıyla Ereğli ilçesinde Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten atılan ve örgüte ait kapanan dershanede öğretmen ile müdür olarak görev yapan biri kadın, 8 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edilen zanlılar, geniş güvenlik önlemi altında adliyeye sevk edildi.

Bu arada adliyeye sevk edilenler arasında bulanan S.Bnin örgüt yapılanmasında kadınlardan, Z.Çnin de doktorlardan sorumlu sözde "il imamı" oldukları, 6 şüphelinin ise Ereğli ilçesi "mütevelli heyetinde" yer aldıkları iddia ediliyor. (AA)

VAN'DA 11 KİŞİ TUTUKLANDI

Van'da FETÖ/PDY silahlı terör örgütüne yönelik düzenlenen operasyonda gözaltına alınan 11 kişi tutuklandı.

Van Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Van Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün kentte bulunan uzantılarına ve emniyet yapılanmasına yönelik olarak 11 Kasım 2016 günü yapılan operasyonda 15 şahıs gözaltına alındığı belirtildi. Gözaltına alınan şüpheli şahısların 22-23 Kasım 2016 günü adli makamlara sevk edildikleri ifade edilen açıklamada, "2 şüpheli şahıs Cumhuriyet Savcılığındaki ifadelerinin ardından, 2 şüpheli şahıs ise adli kontrol kararı ile serbest, 11 şüpheli şahıs ise tutuklanmıştır. 1 şüpheli şahsın yakalama çalışmaları devam etmektedir. FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile mücadele kapsamında hukuk devleti ilkelerine bağlı ve insan haklarına saygılı görev anlayışı çerçevesinde, gerek toplumun tüm katmanlarıyla gerekse terörle mücadele eden diğer kurumlarla koordinasyon ve işbirliği içerisinde halkımızın huzuru, devletimizin selameti için her türlü terör olayını önlemeye yönelik çalışmalarımız kararlıkla sürdürülmekte ve gerekli tüm tedbirler alınmaktadır" denildi. (İHA)

MALATYA'DA GÖREVLİ 14 POLİS GÖZALTINA ALINDI

Malatya'da FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında Malatya Emniyet Müdürlüğünde görevli 14 polis gözaltına alındı.

Malatya Valili OHAL bürosundan yapılan açıklamada "Cumhuriyet Başsavcılığınca FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında İl Emniyet Müdürlüğünde görevli 14 Polis Memuru gözaltına alınmıştır" denildi.
Gözaltına alınan polislerin sorgularının ardından adli makamlara sevk edilmesi bekleniyor. (İHA)

DÜZCE'DE ADLİYEYE SEVK EDİLEN 13 KİŞİDEN 8'İ TUTUKLANDI

Düzce merkezli 5 ilde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve adliyeye sevk edilen 13 zanlıdan 8'i tutuklandı.

Düzce Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, Düzce ve Çilimli ilçesi ile İstanbul, Ağrı, Karaman ve Sakarya'da terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla Tüm Çalışanlar Derneği (TÜMÇEK) ile Burç Akademinin yönetim kurulu üyelerinin adreslerine düzenlenen eş zamanlı operasyon sonrasında gözaltına alınan 13 kişinin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Sağlık kontrolünün ardından adliyeye çıkartılan zanlılardan 8'i tutuklandı, 5'i adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, Düzce ve Çilimli ilçesi ile İstanbul, Ağrı, Karaman ve Sakarya'da terör örgütü üyesi oldukları iddiasıyla Tüm Çalışanlar Derneği (TÜMÇEK) ile Burç Akademinin yönetim kurulu üyelerinin adreslerine eş zamanlı operasyon düzenlenmiş, aramalarda FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'e ait çok sayıda dokümana el konulmuştu.

Örgüte insan kaynağı sağladıkları iddiasıyla gözaltına alınan 13 zanlıdan bazılarının örgütün şifreli haberleşme programı ByLock'u kullandıkları tespit edilmişti. (AA)

81 İLDE ARANAN "FETÖ İL İMAMI" GÜRCİSTAN'A KAÇTI

FETÖ'nün Tokat il imamı olduğu iddia edilen Abdulkadir B.'nin Gürcistan'a kaçtığı öne sürüldü.
Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) Tokat il imamı olduğu iddia edilen Elazığ doğumlu Abdulkadir B., polis tarafından 81 ilde aranıyordu. Tokat'ta kayyum atanan İpek Koleji'nde çalışmalarını yürüttüğü öğrenilen Abdulkadir B.'nin darbe girişiminden sonra Gürcistan'a kaçtığı öne sürüldü.

2002-2012 arasında Konya, 2012'de kısa süre Nevşehir, 2014 Haziran ayından itibaren ise Tokat il imamı olarak görev yaptığı öğrenilen Abdulkadir B.'nin yakalanması için polis, 81 ile fotoğraf ve bilgilerini göndererek çalışma başlatmıştı. (İHA)

İSTANBUL'DA POLİSLERE BYLOCK SORUŞTURMASI: 6 POLİS TUTUKLANDI

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında, örgütün şifreli yazışma uygulaması "ByLock"u kullandıkları iddiasıyla gözaltına alınan 9 polisten 6sı silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklandı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılarından Evliya Çalışkan tarafından şifreli yazışma uygulaması ByLocku kullanan emniyet mensuplarına yönelik yürütülen soruşturma çerçevesinde, söz konusu programı kullandığı tespit edilen ve gözaltına alınan polislerin işlemleri sürüyor.

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 9 şüpheli polis, Çağlayandaki İstanbul Adalet Sarayına getirildi. Burada savcılığa ifade veren şüpheliler, tutuklanmaları talebiyle hakimliğe sevk edildi.

Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği, 6 polisin silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan tutuklanmasına karar verdi. Etkin Pişmanlık Yasasından yararlanmak isteyen 3 polis ise adli kontrol şartları uygulanarak serbest bırakıldı. Serbest bırakılan şüpheliler hakkında adli kontrol hükümleri kapsamında yurt dışına çıkış yasağı da konuldu.

Son kararla birlikte soruşturma kapsamında aralarında 9 emniyet müdürü, çok sayıda amir ve başkomiserin de bulunduğu tutuklanan polis sayısı 258e çıktı. 21 şüpheli de Etkin Pişmanlık Yasasından faydalanarak, adli kontrol hükümleri kapsamında serbest bırakıldı. (AA)

YOZGAT'TA 2 KİŞİ TUTUKLANDI

Yozgat'ta Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce yürütülen Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 2 kişi tutuklandı.

Yozgat Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada "Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce daha önceden haklarında FETÖ/PDY terör örgütü ile bağlantısı olduğu için gözaltında bulunan 8 milli eğitim mensubundan 6'sı 22.11.2016 tarihinde adliyeye sevk edilmiş olup, bunlardan M.A. ve Y.D. tutuklanmış, S.M., M.İ., F.A. ve S.S. adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. Ayrıca, hakkında yakalama kararı bulunan emniyet mensubu Ö.K. 22.11.2016 tarihinde çıkarılmış olduğu mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır" ifadelerine yer verildi. (İHA)

KAYSERİ'DE "FETÖ ABLALARI" ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında örgütün 'Ablalarına' yönelik yapılan operasyonda gözaltına alınan 13 kişi adliyeye sevk edildi.

Kayseri İl Emniyet Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yürütülen FETÖ/PDY soruşturmaları tüm hızıyla devam ediyor. Soruşturma kapsamında geçtiğimiz günlerde FETÖ'nün ablalarına yönelik operasyon düzenlemiş ve 13 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltında bulunan 13 kişi, bugün Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Tabiplikte geçirildikleri sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edildi. (İHA)

ALANYA'DA FETÖ'NÜN "EMNİYET İMAMI" GÖZALTINA ALINDI

Antalya'nın Alanya ilçesinde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında örgütün 'emniyet imamı' olduğu ileri sürülen bir kişi yakalandı.

FETÖ/PDY soruşturması kapsamında 'emniyet imamı' olduğu iddia edilen öğretmen Aydın S. ve Özbekistan uyruklu eşi, Antalya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü (KOM) ekipleri tarafından yapılan operasyonda gözaltına alındı. Bir süre önce açığa alınan Aydın S. ile eşinin örgüt üyelerinin haberleşme programı 'ByLock' kullandığı da tespit edildi. (İHA)

TEKİRDAĞ MERKEZLİ OPERASYONLARDA 9 KİŞİ TUTUKLANDI

Tekirdağ merkezli 5 ilde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik operasyonda gözaltına alınan 20 şüpheliden 9u tutuklandı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekipleri, örgütün kadın yapılanmasında yer aldıkları ileri sürülen şüphelilere yönelik, Malkara ilçesi ile İstanbul, Sakarya, Kocaeli ve Kırklarelinde operasyon düzenledi.

Operasyonda 6sı kadın 20 şüpheli gözaltına alındı.

Emniyetteki işlemlerinin ardından Malkara Adliyesine sevk edilen zanlılardan 4ü kadın 9u tutuklandı, diğerleri ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. (AA)

ADANA MERKEZLİ 16 İLDE OPERASYON: 21 GÖZALTI

Adana merkezli 16 ilde Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik düzenlenen operasyonda 21 kişi gözaltına alındı.
Adana Emniyet Müdürülüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) yönelik şafak vakti operasyon başlattı. Operasyonda eş zamanlı olarak çok sayıda adrese girilirken FETÖ üyesi olduğu iddia edilen 21 kişi tek tek gözaltına alındı.

Zanlılar arasında, öğretmen,mühendis ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) çalışanlarının olduğu öğrenildi. Zanlılar gözaltına alındıktan sonra sağlık kontrolünden geçirilmek üzere adli tıp birimine getirildi. Zanlılar daha sonra sorgulanmak üzere emniyete götürüldü. Zanlıların arasında FETÖ'nün iletişim ağı olan "bylock"u da kullananlar olduğu ileri sürüldü. (İHA)

ADIYAMAN MERKEZLİ OPERASYONLARDA GÖZALTINDAKİ 11 KİŞİDEN 7'Sİ TUTUKLANDI

Adıyaman Valiliği Sosyal Destek Projelerinde (SODES), usulsüz işlem yaptıkları tespit edilerek gözaltına alınan 11 kişiden 7si tutuklandı.

Alınan bilgiye göre, Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında, Adıyamanın Çelikhan, Gölbaşı ve Besni ilçeleriyle Kahramanmaraş, Malatya ve İstanbulda düzenlenen operasyonlarda gözaltına alınan 20 kişiden 11inin emniyetteki işlemleri tamamlandı.

Adliyeye sevk edilen 11 zanlıdan 7si tutuklandı. 4 kişi ise adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

Diğer 9 zanlının emniyetteki işlemleri sürüyor.

Adıyaman merkezli 3 ilde, 18 Kasımda düzenlenen operasyonda, 2013-2014 yılları arasında Adıyaman Valiliği SODES projelerinde, usulsüz işlem yaptıkları tespit edilen görevliler ile firma yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 20 kişi gözaltına alınmıştı. (AA)

ADANA MERKEZLİ OPERASYONLARDA 16 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Adana merkezli 3 ilde düzenlenen operasyonda, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 16 kişi gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Adana Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, örgütün kriptolu mesajlaşma uygulaması "ByLock" kullandığı öne sürülen kişilerle ilgili Adana, Hatay ve Iğdırda eş zamanlı operasyon gerçekleştirdi.

Operasyonda, aralarında kadınların da bulunduğu 16 kişi yakalandı.

Gözaltına alınan şüpheliler, Adana Adli Tıp Birimindeki sağlık kontrollerinin ardından İl Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. (AA)

MANİSA TURGUTLU'DA GÖZALTINDAKİ 2 KİŞİDEN 1'İ TUTUKLANDI

Manisa'nın Turgutlu ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında gözaltında olan 2 kişiden 1'i tutuklandı.

Tire Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması doğrultusunda Turgutlu İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından daha önce gözaltına alınan Enes B. ve Emir B, işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi.

Mahkemeye çıkan iki kardeşten Enes B. tutuklandı, kardeşi Emir B. adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Öte yandan, polis ekiplerince bugün ilçede FETÖ/PDY'ye yönelik düzenlenen operasyonda Ö.G, M.G, A.Ş, M.P, ve M.Ş.A. gözaltına alındı.

Şüphelilerden M.Ş.A'nın evinde yapılan aramada 188 karton gümrük kaçağı sigara ele geçirildi. (AA)

MANİSA'DA ESKİ İL GENEL MECLİSİ BAŞKANI VE AK PARTİ MANİSA KURUCU İL BAŞKANI HAYRULLAH SOLMAZ GÖZALTINDA

Manisada, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında eski İl Genel Meclisi Başkanı ve AK Parti Manisa Kurucu İl Başkanı Hayrullah Solmaz gözaltına alındı.

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığının FETÖ/PDYye yönelik soruşturması kapsamında, eski İl Genel Meclisi Başkanı ve AK Parti Manisa Kurucu İl Başkanı Hayrullah Solmaz Manisa İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekiplerince gözaltına alındı.

Solmaz, sağlık kontrolünün ardından emniyete götürüldü.

Hayrullah Solmaz için daha önce de mal varlıklarına tedbir kararı alınmıştı. (AA)


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.