ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Açıköğretim fakültesi programlarında okuyan 1.5 milyon öğrenciyi ilgilendiren iki önemli değişiklik oldu.

Bunlardan biri sınavlarda 4 yanlışın bir doğruyu götürmesi uygulaması bir diğeri de tek ders sınavlarının artık 3 derse çıkarılması.

Yanlış cevapların doğruları götüreceğini açıklayan ise YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç oldu. Saraç, açıköğretim fakültesi programlarından mezun olanlar için ölçme değerlendirme kalitesinin yükseltilmesi gerektiğini söyleyerek, bunun için de açıköğretim sınavlarında 4 yanlışın bir doğruyu götürmesi kararının alındığını belirtti.

Saraç, açıköğretim fakültesi programları arasında da meslek üreten programlar olduğuna değinerek, ölçme değerlendirme eşiğinin ise çok aşağıda kaldığını açıkladı.

MÜJDELİ HABER REKTÖRDEN GELDİ

Saraç “Bu programlardan çıkanların elde ettiği nitelikler, haklar, yetkiler örgündeki ile aynı ise buranın da ölçme ve değerlendirme kalitesinin yükseltilmesi lazım. Amacımız öğrencilerimizi zorlama, üzme değil.. Dört yanlış bir doğruyu götürecek ama eminim ki öğrencilerimiz daha fazla çalıştıklarında bu zorluğun üstesinden gelecekler” dedi.

Bu arada 1.5 milyon öğrenci için müjdeli haber Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan’dan geldi. Gündoğan, Açıköğretim İktisat ve İşletme Fakülteleri’nden mezun olmasına tek dersi kalan öğrencilerin dönem uzatmamaları için uygulanan tek ders sınavlarının, bu yıldan itibaren üç derse çıkarıldığını açıkladı.

Gündoğan, kayıtlı olduğu bölüm/programlarda tüm dersleri alan ve üç dersten başarısız olduğu için mezun olamayan öğrencilerin üç ders sınavına girebileceğini söyleyerek, böylece öğrencilerin dönem kaybetmeyeceğini vurguladı. 

GAZETE HABERTÜRK


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
  • Misafir 22 Temmuz 2017 Cumartesi 12:15
    Sayın YÖK Başkanı ogrencilerimizi üzmek istemiyoruz diyor.Fakat ben 3 küçük çocuğuyla eğitim standartini yükseltmek için uğraşan bir anneyim.Zaten ders çalışmak için zaman bulmak için zorlanırken bu işi hepten zora kosmanin ne anlamı var.Bırakın insanlar eğitim alsınlar. Öyle ki ben çocukları mi ihmal ederek ders çalışmaya uğraşırken köstek olmaya ne gerek var.2.yıl olacak tek ders için uğraşıyorum.Eğitimli bir millet istemiyormusunuz?Niçin işi zorlastiriyorsunuz.
  • Misafir 16 Temmuz 2017 Pazar 01:20
    Haksızlık bu okumamızı istemiyorlar
  • Misafir 03 Haziran 2017 Cumartesi 10:09
    Rant ve öğrenciyi enayi yurduna koymak başka ne denir ki .
Tüm yorumları göster(13)
Kalan karakter : 2000