Son Dakika

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'de görüşülen anayasa değişiklik teklifine neden karşı olduklarını açıklarken, "Kim olursa olsun, Türkiye bir kişiye teslim edilebilir mi?" dedi. 

CHP liderinin partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmanın satırbaşları şöyle:

"Hiçbir gazetecinin tutuklanmasını istemem. Demokrasinin varlık nedeni medyanın özgürlüğünde yatmaktadır. Cezaevinde 150'ye yakında gazeteci arkadaşımız var. Bir kısmının iddianamesi dahi hazırlanmış değil. Bir baskı döneminden geçtiğimizi biliyorum. 20 Temmuz sivil darbesinin sonuçlarını hep birlikte görüyoruz. 147 gazetecimiz hapiste ama 9 bin işsiz gazeteci var. İşsizlik oranı yüzde 29. 17 bin çalışandan 3 bini sendikalı. Bunlara rağmen inatla, dirençle, kararlılıkla gazetecilik yapmaya çalışan arkadaşlarımız var, önlerinde saygıyla eğiliyoruz.

1. İnönü Savaşı kolay kazanılan bir savaş değildi. O insanlar büyük mücadelelerden sonra Türkiye'yi kurdular, adına Türkiye Cumhuriyeti dediler. Vatandaş padişahın kulu değildir artık. Herkes eşittir artık. Saraydan alıyorsun, millete veriyorsun. TBMM'ye 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' diye yazıyorsun. 

Şimdi gündemimizde anayasa değişikliği var. Yaşadığı sıkıntıları bilmeyen, geçmişini bilmeyen geleceğini sağlıklı inşa edemez. Sayın Deniz Baykal, CHP'ye yakışan, tarihe geçen bir konuşma yapmıştır. Biz herkese saygı gösterirken temel felsefemizin demokrasi olduğunun unutulmamasını isteriz. Herkes bizim gibi düşünmek zorunda değil. 

Anayasalar bir toplumun uzlaşma belgeleridir. Nerede yaşarsa yaşasın, cinsiyeti ne olursa, kimliği ne olursa olsunher vatandaş 'Bu benim anayasamdır' diyebilmelidir. Yargı bağımsız değilse, siyasi otoritenin emrindeyse haklar güvence altında değildir. Dünyada yetkilerin tek elde toplandığı, kavgasız dönüşsüz bir örnek yoktur. En son örneği Hitlerdir, Almanya'da. Seçimle gelmiştir, bütün yetkileri üstüne almıştır. Hitler sadece Almanya, Avrupa değil, bütün dünyayı kana bulamıştır. Bunun üzerine Almanlar yeni bir anayasa yazarken 'direnme hakkı'nı anayasaya koymuştur.

Anayasalar elbette değişir. Rahmetli Ecevit'in başbakanlığı döneminde anayasının 38 maddesi değişmiştir. Şimdi, anayasa değiştirecek bir ortam var mı, OHAL var. Kimse korkudan konuşamıyor. Her an herkes tutuklanabilir, herkesi malvarlığına el konulabilir. Anayasa değişikliği yapılacak TBMM etrafında TOMA'lar, arabalar, kamyonlar. Ne oluyor, savaş mı var, TBMM'ye saldırı mı var? Üniversiteler, rektörler, hukuk fakülteleri, barolar konuşamıyor. Bu ortamda 'Biz anayasayı değiştireceğiz' diyorlar. 'Televizyonlardan canlı verin' diyoruz, 'Vermeyiz' diyorlar. Böyle bir ortamda dayatma kültürüyle anayasayı değiştirmek istiyorlar.

15 Temmuz kontrollü darbe girişiminin ardından 20 Temmuz'da sivil darbe yapıldı. 20 Temmuz'dan sonra Türkiye'de bakın neler oldu. Onbinlerce kişi devlet memuriyetinden atıldı, binlerce kişi üniversitelerden atıldı, onlarca yayın organı kapatıldı, er ve erbaşlar hapse atıldı, askerler linç edildi, 147 gazeteci hapse atıldı, üniversiteler susturuldu, OHAL KHK'ları ile TBMM'nin vermediği yetkiler kullanıldı. 12 Eylül'de bile bunlar olmadı. Yargı tamamen siyasi iktidara teslim edildi, AYM bile iktidara teslim oldu. Toplum ayrıştırıldı. 1 milyondan fazla mağdur aile yaratıldı. İnsanlar açlığa mahkum edildi, 'Ağaç kökü yesinler' denildi. 

Her darbeci kendisini güvence altına almak için anayasayı değiştirmiştir. Şimdi de aynı süreci yaşıyoruz. Ne olduda demokratik sistemden vazgeçiyoruz. Neden bir anayasa değişikliği? Kendi geleceklerini güvence altına almak için bu anayasa değişikliğini yapıyorlar. Sanıyorlar ki yolsuzlukları, hukuksuzlukları, insan hakları ihlallerini unutacağız. 

- Yüzde 51 ile seçilen cumhurbaşkanına, milletin yüzde 100'ünü temsil eden Meclis'i feshetme yetkisi veriyorlar. Bu milli iradeye ihanettir. Buna evet diyen, kendisine oy veren vatandaşa ihanettir. 

- Cumhurbaşkanı seçilecek partinin genel başkanı da olacak. Cumhurbaşkanı olarak vali, kaymakam atayacak il başkanı da atayacak. Cumhurbaşkanını vali mi, il başkanı mı temsil edecek? 

- Anayasaya göre cumhurbaşkanı hala tarafsız olacak. Parti genel başkanı diyecek ki, 'Tarafsız davranacağıma namusum ve şerefim üzerine yemin ediyorum' diyecek. Daha ne istiyorsun, otur yerinde arkadaş. Tarafsız davrandığı sürece hep saygı duyduk. Kendisinden istirham ettim, şu teklifi geri çek diye.

- Tarafsız olan bu cumhurbaşkanı, yani genel başkan, aynı zamanda kendi partisinin bütün milletvekillerini de belirleyecek. Bu TBMM üzerinde vesayet kuracağım demektir. Sorun kişi sorunu değil, yarın başkası çıkar.

- Hükümet güvenoyu almayacak, çünkü diyorlar ki, 'Bu Meclis ikinci sınıf'. 

- Bakanlar hakkında gensoru verilmeyecek. Bakanın denetlenmesi kaldırılıyor. Kul hakkına saygı duyuyorsan bu anayasaya karşı çıkacaksın. 

- Cumhurbaşkanına KHK yetkisi veriliyor. Eskiden bunları TBMM yapıyordu. 

Böyle bir Türkiye'yi hak ediyor muyuz? Türkiye sürekli olarak bir OHAL döneminin içine girmiş oluyor. Yarın sandığa gittiğimizde ne olacak? Meclis, milletvekilleri; herkes çocuklarının geleceği için, gazi Meclis için oy kullanmalıdır.

- Bütçe hakkını da devrediyorlar. Her kuruşun nereye harcandığına Meclis karar verir. Dünyanın bütün parlamentolarında bütçe hakkı başka bir organa devredilmemiştir. 

- Bir partinin genel başkanı, AYM'nin 15 üyesinin 12'sini atıyor. Hem Cumhurbaşkanı, hem genel başkan, AYM'ye 12 atama yapıyor. Bir partinin genel başkanı AYM'ye 12 hakim atarsa, o AYM tarafsız olabilir mi? O mahkeme güven verir mi? HSYK'ya da atama yapacak. Yargı bağımsızlığı olmayacak.

- Kim olursa olsun, Türkiye bir kişiye teslim edilebilir mi? 

15 yıldır tek başına iktidarda. Çıkarmak isteyip de çıkaramadığınız karar, kanun var mı? Hepsini yaptınız bunu niye getiriyorsunuz? Bu anayasa değişikliği Türkiye'nin hangi sorununu çözecek? 2 yıldır fiili başkanlık sistemi var. 2 yıl önceki Türkiye mi iyiydi, şimdiki mi? 

Dolar almış başını gidiyor, sesleri çıkıyor mu? Sanki vatandaşın cebi dolarla dolu da bozduracak. Vatandaşın cebinde Türk Lirası bile yok. Bunlar Türkiye'yi yönetemiyorlar. Tek dertleri başkanlık, kimsenin derdiyle de ilgilenmiyorlar. Sen Türkiye'yi düzlüğe çıkarmak istiyorsan, gel oturalım konuşalım her türlü desteği verelim. 

Şu an hiç kimsenin can ve mal güvenliği de yok. Biz ülkemizde yaşarken görüş ayrılıklarımız, fikir ayrılıklarımız olabilir. Demokraside buluşmamız lazım. Oturalım tartışabilelim. Bu memleketin huzura ihtiyacı var. Gideceğimiz başka bir yer yok. Tarihe bakın, tarihten örnek alın. Demokrasi kadar güzel bir şey yoktur. 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.