24 NİSAN 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Belgrad Ormanı’ndaki işaretli ağaçların ardından, İstanbulluların endişesini HT İstanbul sayfalarına taşımıştık. İşaretlemelerin ormanın içinden geçecek ‘Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı’ projesi nedeniyle yapıldığı iddiaları üzerine, vatandaşlar sosyal medyada tepki göstermişti. 13 Ocak’taki ihale tarihi ertelenen proje için önceki hafta da bir grup vatandaş ormanda yürüyüş düzenlemişti. Yaklaşık 100 yıl önce Haliç’in kıyısındaki Silahtarağa elektrik santralına kömür taşımak üzere kurulan dekovil hattının ertelenen ihalesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından 1 Şubat’ta yapıldı. Hattın geçtiği güzergâhın bazı kısımlarını, Habertürk havadan görüntüledi.

Tren hattı, Kemerburgaz’daki tarihi su kemerinin yakınından geçecek.

9 FİRMA TEKLİF VERDİ

Toplu taşıma ve turistik gezi için yapılacak 25 kilometrelik Haliç-Kemerburgaz Dekovil Hattı’nın 10 istasyonu bulunuyor. Habertürk’ün havadan çektiği görüntülerde; Göktürk Göleti çevresindeki Kemerburgaz-Göktürk ve Göktürk-Odayeri durakları görülüyor.

Göktürk Göleti çevresi de dekovil hattı güzergâhında.

Yeniden hayata geçirilecek güzergâhın 22 ayda tamamlanması gerekiyor. 1 Şubat’ta İBB’nin Güngören’deki ek hizmet binasında düzenlenen ihalede projenin yaklaşık maliyeti 463 milyon TL olarak açıklandı. 9 firmanın katıldığı ve en düşük 321 milyon TL, en yüksek 529 milyon TL teklif verilen ihalenin kazananı, komisyonun değerlendirmesinden sonra belli olacak. 

[DEKOVİL HATTI; iki ray arası yaklaşık 60 cm veya daha kısa olan küçük demiryolu hattına verilen isim...]

HABER MERKEZİ / Erdem Şahin - Sinan Bilgenoğlu


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 06 Şubat 2017 Pazartesi 13:25
  reise selam, yola devam
 • Misafir 06 Şubat 2017 Pazartesi 13:13
  abi gözünüzü seveyim belgrad ormanına zarar vermeyin...
 • Misafir 06 Şubat 2017 Pazartesi 12:56
  hayırlı olsun çok iyi düşünülmüş.
 • Misafir 06 Şubat 2017 Pazartesi 12:53
  hayır diyenler geçmesin kullanmasın
Kalan karakter : 300