ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Samsun'da, terör örgütü DEAŞ üyesi oldukları iddia edilen 4 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması yapıldı.

Samsun 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Irak uyruklu Ferhan Kareem Ghabin ile çocukları Usame Kareem Ghabin, Hamzah Kareem Ghabin ve Ahmed Kareem Ghabin'in yanı sıra avukatları katıldı.

Tercüman aracılığıyla savunmasını yapan sanıklardan Ferhan Kareem Ghabin, DEAŞ üyesi olduğu iddialarını kabul etmedi.

Irak'ın Ramadi kentinde yaşadıklarını anlatan Ghabin, "DEAŞ geldiğinde öğretmenlik yapıyordum ama onlara katılmadım. Camilerde hatiplik de yapıyordum. Sünni kökenli olduğum için Müslüman Kardeşlere yakın bir insanım. Hatiplik yapmamı Müslüman Kardeşler istemişti. Suçlamaları kabul etmiyorum. Biz Türkiye'ye kaçak yollarla gelip Samsun'a akrabalarımın yanına gittim. Mülteci olmak için Ankara'da Birleşmiş Milletlere gitmemi söylediler ama param olmadığı için gidemedim." ifadelerini kullandı.

Sanık Usame Ghabin ise DEAŞ üyesi olmadığını öne sürerek, "Ramadi'ye DEAŞ geldikten sonra Hid kasabasına gittik. DEAŞ oraya da geldi. Bizden getirmiş oldukları kurallara uymamızı istediler ancak biz onlara katılmadık. Suçlamaları kabul etmiyorum." dedi.

Diğer sanıklar da DEAŞ üyesi olmadıklarını savunarak, suçlamaları kabul etmedi.

Mahkeme heyeti, Ferhan Kareem Ghabin ve Usame Kareem Ghabin'in yurt dışı yasağı getirilerek tahliyesine, diğer sanıkların ise tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

Samsun'da yaklaşık 5 ay önce terör örgütü DEAŞ'e yönelik operasyonda gözaltına alınan Irak uyruklu 4 kişi tutuklanmıştı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000