ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, müfredattan Atatürkçülük, İnönü ve Evrim Teorisi'nin çıkarıldığı iddialarına ilişkin olarak, "Bütün bunların hepsi önleyici propaganda. Doğruyla alakası yoktur" dedi. 

Anadolu Ajansı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayın Yılmaz anayasa değişikliği referandumu ve eğitim sistemine ilişkin açıklamalar yaptı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, anayasa değişikliği referandumu için, "Dün Cumhurbaşkanımız açıkladı, bu hafta içerisinde kararını vereceğini ve anayasa değişikliğine ilişkin kanunun yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderileceğini söyledi. Bekliyoruz, bugün imzalarsa muhtemelen 9'unda ama bir iki gün sonra, cuma ya da cumartesi günü imzalarsa ayın 16'sında. İki tarihten birisi, 9 Nisan veya 16 Nisan'da referandum yapılacak" dedi.

Anayasa değişikliği ile daha demokratik bir sistemin geleceğini vurgulayan Yılmaz, "Şimdiki anayasada hüküm var, cumhurbaşkanının tek başına yaptığı işlemler yargı denetimi dışındadır. Yeni anayasa kabul edildiğinde cumhurbaşkanının yargı denetimi dışında kalan bir tane işlem veya eylemi olacak mı? Yok. O zaman vatandaşa soralım, hangisi daha demokratiktir, bir makamın bazı işlemlerinin yargı denetiminde olması mı olmaması mı? Neticede bu anayasa değişikliği ile daha demokratik bir sistem gelecek, bu anayasa reformu ile istikrar gelecek, uzlaşma gelecek" ifadelerini kullandı.

CHP'NİN ELEŞTİRİLERİNE YANIT

CHP'nin cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik eleştirilerine yanıt veren İsmet Yılmaz şunları söyledi:

"CHP vehim siyaseti güttü. Ezanın Arapça okunmasına verilen cezanın kaldırılmasıyla rejimin değişmediğini millet gördü. Başörtüsü ilk gittiğinde 'Bu rejim meselesidir. Yüzde 99 olsa dahi siz bir şeyleri yapamazsınız' diyordu. Bunu deme hakkını nereden görüyor? Kendisini devletin sahibi gibi görüyor. Kendisi devletin sahibi, geri kalanlar maraba. Kendisinde altın hisse var. Dolayısıyla geri kalan 99'un altın hisseye 'evet' demeden hiçbir şey yapamayacağını düşünüyor."

YENİ MÜFREDAT İÇİN ÖNERİLER: Yeni müfredat taslağı için 165 bin 326 görüş geldi. Bize aktarılanlar, bir tecrübenin ürünü. Bu tecrübeleri dikkate alarak daha iyi bir müfredatı öğrencilerimizin önüne koyacağız.

MÜFREDATTAN ATATÜRKÇÜLÜK, İNÖNÜ VE EVRİM TEORİSİNİN ÇIKARILDIĞI İDDİASI: Bütün bunların hepsi önleyici propaganda. Doğruyla alakası yoktur. Evrim konusuyla ilgili yüzlerce, binlerce konu var. Hepsini vermek durumunda değiliz. Ancak 'doğa tarihi' bölümünü çıkardık. Pekala üniversitede lisans düzeyinde evrim konusu işleniyor. Müfredatlar aynen canlı organizma gibidir. Doğarlar, büyürler, gelişirler ve ölürler. Zamanın ruhunu yakalayabilmek lazım. Zamanın ruhunu yakalayamazsan toplumu gündemin dışında tutarsın."

AÇIK UÇLU SINAV: Doğru olan açık uçlu sınavdır. Türkçe'den başlayacağız, diğer derslere de yaygınlaştırmayı düşünüyoruz. Öğrencilerimizin de kaygılarını anlıyoruz. 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(4)
Kalan karakter : 2000