ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında AK Parti İstanbul İl Başkanlığını işgal etmeye çalışan 14'ü tutuklu 74 askerin yargılandığı davada, sanıklar savunma yapıyor.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada savunma yapan tutuklu sanıklardan uzman çavuş Cem Karaaslan, AK Parti il binasına terör saldırısı yapılacağı iddiasıyla kışladan çıkarıldıklarını öne sürerek, bina önüne geldiğini ve talimatları Binbaşı Faruk Şimşek’ten aldıklarını söyledi.

Vatandaşların il başkanlığı önünde toplanmaya başladığı sırada iki el silah sesi duyduğunu anlatan Karaaslan, havaya ateş edenlerin Yüzbaşı Gökhan Güney ile Binbaşı Faruk Şimşek olduğunu iddia etti.

AK Parti il binasını korumakla görevlendirildiklerini anlatan Karaaslan, “Binaya geldik. Binbaşı Faruk Şimşek’in kapı önünde bekleyen polislere hitaben, 'Buranın kontrolü bizde, silahlarınızı teslim edin' dediğini duydum. Bunu duyunca şaşırdım. Bize, bir terör saldırısının beklenildiğini ve polislerle birlikte hareket edeceğimiz söylenmişti." ifadelerini kullandı.

Karaaslan, silah sesiyle halkın tepkisinin daha da arttığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bazı vatandaşlar, 'O sıkan subaylar buraya gelsin' diye bağırıyordu. Bölük komutanımız Muzaffer Dikencik, askeri geri çekmeye çalışıyordu. Darbe girişiminin yaşandığını bu sırada bazı vatandaşların cep telefonundaki haberlerden öğrendim. Bu sırada Muzaffer üsteğmenin askeri geri çekmeye çalıştığını gördüm. Biz de askerlere bu yönde emirler verdik. Çünkü halkın bizi yanlış anlama durumu vardı. Biz darbe için oraya gitmedik. Bizi bu hale getirenlerin Allah belasını versin."

Tutuklu sanıklardan Şimşek ile Güney’in avukatlarının mazeret bildirerek duruşmaya katılmaması nedeniyle tutuksuz sanıkların savunmalarının alınmasına geçildi.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

FETÖ/PDY'nin 15 Temmuz'daki darbe girişimi nedeniyle yargılamaların sürdüğü Silivri Ceza İnfaz Kurumunda üst düzey güvenlik önlemleri alındı.

Bölgede görev yapan ve genellikle güvenlik riski yüksek bölgelerde kullanılan Shortlandlar, 360 derece kamera sistemi ve ağır silahlarla özel olarak donatıldı. Bu araç sayesinde jandarma birlikleri cezaevi çevresinde sürekli izleme yapabiliyor.

Duruşmanın yapıldığı salon önünde ise silahlı jandarma komandoları nöbet tutuyor.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000