ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

687 sayılı KHK ile yapılan düzenlemeler dahilinde "öğrenci etüt merkezi" ibaresi ve tanımı yürürlükten kaldırıldı. Öğrenci etüt merkezleri yerine "sosyal etkinlik merkezleri" ibaresi eklendi. Aynı zamanda gerekli şartları sağlamayan öğrenci etüt merkezleri de kapatılacak. Peki öğrenci etüt merkezleri ne zaman kapatılacak?

5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu'nun geçici 5nci maddesine eklenen "Bu fıkranın yayımı tarihinde faaliyet gösterenlerden dönüşüm programına alınan öğrenci etüt eğitim merkezleri hariç olmak üzere, halen faaliyette olan öğrenci etüt eğitim merkezleri, faaliyetlerine 1/7/2017 tarihine kadar devam edebilirler. En geç 29/7/2017 tarihine kadar bu Kanunun 2 nci maddesinin birinci fıkrasının (c), (g), (h), (i), (k), (o) ve (ö) bentlerinde tanımlanan özel öğretim kurumlarından birinin gerektirdiği şartlara uygun hale getirilmeyen ve kurum açma izni buna göre düzenlenmeyen öğrenci etüt eğitim merkezleri hakkında sürekli kapatma işlemi uygulanır. Bu fıkranın uygulanmasına ilişkin hususlar Bakanlıkça çıkarılan yönetmelikle düzenlenir." ifadeleriyle birlikte öğrenci etüt merkezlerine kapatılma kararı çıkartıldı.

ÖĞRENCİ ETÜT MERKEZLERİ NE ZAMAN KAPATILACAK?

Böylece dönüşüm programı kapsamına alınan öğrenci etüt merkezli hariç, faaliyette olan öğrenci etüt merkezleri 1 Temmuz 2017 tarihine kadar açık kalacak. En geç 29 Temmuz 2017 tarihine kadar kanunda yer alan özel eğitim kurumlarında bulunması gereken şartlara sahip olmayan ve kurum açma izni düzenlemeyen öğrenci etüt merkezleri hakkında kapatılma işlemi uygulanacak.

SOSYAL ETKİNLİK MERKEZLERİ GELİYOR

KHK'da öğrenci etüt merkezlerinin yerine gelen sosyal etkinlik merkezi de "İl millî eğitim müdürlükleri ile belediyeler arasında yapılan ve Bakanlıkça onaylanan ortak işbirliği protokolleri çerçevesinde, Bakanlığın verdiği işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile belediyelerce açılan ve işletilen, ilköğretim ve/veya ortaöğretim öğrencilerinin ödev ve projelerine ilişkin araştırmalar yaptığı, öğrencilerin ilgi, istek ve yetenekleri doğrultusunda sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif faaliyetlerin yürütüldüğü özel öğretim kurumlarını" olarak tanımlandı.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 24 Mayıs 2017 Çarşamba 01:37
  Üniversiteye hazırlık etütleri de kapatılacakmı ben üniversiteye hazırlanmak için temel lise adı altında etüte gidiyorum onlar da kapatılacakmı bilgisi olan varmı?
 • Misafir 22 Mayıs 2017 Pazartesi 18:16
  Ygs ye katılan öğrencileri düşündükleri yok bu kadar öğrenci ne yapacak pki hiç mi düşünen yok.maksat öğrencilerin paralı dershane lere gidip cebe para inmesi. Tabi para gelsin yeter öğrenciler kimin umrunda ki sonra neymiş efendim Türkiye gelismiyor. Sizin gibi insanlar Türkiye başında durdukça değil bu ülke ilerlemesini beklemek tam tersi bu ülke zerre kadar yol alamaz.
 • Misafir 22 Mayıs 2017 Pazartesi 18:13
  Ygs ye katılan öğrencileri düşündükleri yok bu kadar öğrenci ne yapacak pki hiç mi düşünen yok
 • Misafir 17 Mayıs 2017 Çarşamba 09:30
  Yaa Allah bildiği gibi yapsın sizi çocuklar etüt merkezine gitmeyince ne olacak düzene bundan devlet okulunda 55 60 kişilik sınıflarda çocuklar ne öğrenebilir bunun için etüt merkezlerini kapatmak yerine okul yaptırın bakım ozaman bu madem halkı ve çocukları.bukadar düşünüyorsanız ama düşünmeniz imkansız cahil ve gericisiniz rezillik bu ya ayıp yine birileri para kazansın istiyorlar bizi düşündüklerinden değil biz kimin umrunda giz TV ekranlarina çıkıp devlet okulunda sınıf mevcudu 20 22 kişiyi aşmayacak diyor ama denetim yapılıyormuş hayır 55 60 kişilik sınıflar kimin haberi var hiç...
 • Misafir 05 Mayıs 2017 Cuma 15:57
  Çok biliyorlar ya şunun cevabını versinler.madem ihtiyaç yok neden etüt merkezlerine talep var. Talebi yok etmeyi planlıyorlarsa neden bu gorevi belediyelere veriyorlar. Rekabet edemediler zorla kapatıyorlar.Ayrıca yatirimci olanlarin zararini kim karsilayacak.Yazık...
 • Misafir 07 Mart 2017 Salı 19:59
  Okullarda yeterli eğitim verilsede etüt ihtiyacı hissetmesek.
 • Misafir 05 Mart 2017 Pazar 01:18
  ETÜT MERKEZLERİNİN KAPANMA HABERLERİNDEN SONRA GAYRİ RESMİ KURS TEKLİFLERİ GELİYOR.İSTENEN ÜCRETLERDE ÇOK YÜKSEK RAKAMLAR.BUNU MEB'İN DİKKATE ALMASI LAZIM...
Kalan karakter : 2000