10 ŞUBAT 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Meclis'e vekiller önseçimle gelsin. Yüzde 1 oy alan partinin lideri Meclis'te olsun. Parlamenter demokrat sistem daha güçlü hala gelsin istiyoruz. Önümüzdeki hafta kanun teklifimizi Meclis'e vereceğiz" dedi.

CHP lideri parti genel merkezinde gerçekleştirilen Parti Meclisi, Yüksek Disiplin Kurulu ve TBMM Grubu'nun ortak toplantısının açılışında konuştu. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Son çıkardıkları Kanun Hükmünde Kararnamelerle referandumun adil olmayacağını ilan ettiler. Bu Anayasa Mahkemesi topluma güvence veremez, haklarımızı güvence altına alamaz. Anayasa Mahkemesi görevini yapmıyor. Şu anda Türkiye'de hiç kimsenin can ve mal güvenliği yoktur.

Bilim insanlarını kapının önüne koyuyorlar. Birinci sorumlu YÖK'tür. Çünkü YÖK 12 Eylül sonrası kurulmuş bir darbe kurumudur. Batı'dan Türkiye'ye bakıldığında üniversite olmadığı algısı ortaya çıkıyor. Çünkü bu kadar bilim insanı görevden alınmış diğerlerinden tık yok. Bu üniversiteler bu anlayışla giderse, Türkiye'yi Ortaçağ karanlığı bekliyor. 

Öğretim üyesini üniversitenden atıyorsunuz, yurt dışına çıkış yasağı getiriyorsunuz. Ama Türkiye'de gezebilirsin diyorsunuz. Bu Türkiye'yi yarı açık cezaevine çevirmektir. Anayasa değişiklikleri kabul edilirse Türkiye'nin nasıl tehlikeli bir mecraya sürükleneceğini düşünmemiz lazım.

Meclis'e vekiller önseçimle gelsin. Yüzde 1 oy alan partinin lideri Meclis'te olsun. Parlamenter demokrat sistem daha güçlü hala gelsin istiyoruz. Önümüzdeki hafta kanun teklifimizi Meclis'e vereceğiz. Parlamentonun yetkisini alıyoruz, bir kişiye veriyoruz. Mahkemeleri bir kişiye teslim ediyoruz. Adalet nasıl dağıtılacak? Valiyi, kaymakamı bir kişi belirleyecek. Böyle devlet olur mu? 

Referandum bir parti seçimi değil. Yurttaşlarım Türkiye'nin ve kendi geleceğini düşünerek oy kullanmalı. Her insan fanidir. Referandumda oy kullanırken çocuğunu düşüneceksin. Hayırda hayır var, ülkenin geleceği için. Hayır çıkarsa Türkiye'de büyük karmaşa çıkar diyorlar. Asıl hayır çıkarsa Türkiye büyük bir nefes alır."


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 6 dakika önce
  evetttttt
 • Misafir 3 saat önce
  illa hdpyi meclise sokacak. başka derdi yok.
 • Misafir 5 saat önce
  evet sayın Kılıçdaroğlu evet evet evet
 • Misafir 5 saat önce
  Hayırlı olacağı için komple ailece EVET....
 • Misafir 5 saat önce
  Adamin dibi.dogrulari soylemeye devam et baskanim arkandayiz
 • Misafir 6 saat önce
  hadi ordan sana asla inanmıyorum ve güvenmiyorum
 • Misafir 6 saat önce
  kilicdaroglu bu olkeye zarar veriyor vatandas gormeli
 • Misafir 6 saat önce
  Ortaçağ altın gibiydi ATA'larımız için orta çağ Avrupa'ya kötüydü sizin fikriniz yanlış
 • Misafir 6 saat önce
  Yüzde 1 alanin mecliste sizden beter kuru kalabaligini istemiyorum!
 • Misafir 6 saat önce
  Cocugumu düsündügüm icin EVET
Kalan karakter : 300