23 NİSAN 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Kütahya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında 10'u tutuklu 11 sanığın yargılanmasına başlandı.

Kütahya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, aralarında emniyet imamının da olduğu tutuklu sanıklar, H.İ.A, T.S, İ.D, A.K, R.İ, M.Ç, İ.Ö, Ç.S, A.U, M.B. ve tutuksuz yargılanan T.K. ile sanık avukatları ve yakınları katıldı.

İŞADAMI İTİRAFÇI OLUNCA TAHLİYE EDİLDİ

Tutuklu sanıklardan işadamı M. B, savunmasında 17 Temmuz darbe girişiminde, cemaat olarak bildiği yapının terör örgütü olduğunu anladığını dile getirerek, " FETÖ'yü lanetliyorum. 17-25 Aralık sürecinden sonra haberleşmek için Emet ilçe imamı Harun hoca telefonuma Bylock programını yüklememi istedi. Benim gizli saklı bir şeyim yok diyerek programı yüklemeyi kabul etmedim." dedi.

İlçe imamının Bylock programı aracılığıyla gelen mesajları sohbetlerde okuduğunu, bu mesajlarda ise Hazreti Peygamber'in kullanıldığını belirten M. B, "Baylock üzerinden gelen mesajlarda Peygamberimizi çok fazla kullanıyorlardı. Cemaatten ayrılmak isteyenlerinde manevi olarak cezaya çarptırılacağını söyleyerek sürekli olarak korku salıyorlardı." ifadelerini kullandı.

Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak ve itirafçı olmak istediğini mahkeme heyetine ileten M. B, duruşma boyunca itiraflarda bulunarak, örgütün ilçe yapılanmasını ve FETÖ'nün ilçedeki faaliyetlerini mahkeme heyetine detaylarıyla anlattı.

Duruşma sonunda mahkeme heyeti, yaklaşık 7 aydır tutuklu olan M. B.'yi, samimi açıklamalarından dolayı yurt dışı yasağı konularak adli kontrol şartıyla serbest bırakarak, tutuksuz yargılanmasına karar verdi.

EMNİYET İMAMI OLDUĞU İDDİASI

Emniyet imamı olduğu iddia edilen, il imamı Ali Peksöz ile örgütün finansçısı ve yöneticileriyle çok sayıda telefon görüşmesi tespit edilen tutuklu sanıklardan eski öğretmen H. İ. A. ise hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek FETÖ üyesi olmadığını, telefonuna da yasak bir program yüklemediğini ileri sürdü.

SEVGİLİLER GÜNÜ HEDİYESİ OLARAK TAHLİYESİNİ İSTEDİ

Eşiyle birlikte yargılanan ve meslekten ihraç edilen eski öğretmen A. K. (45) ile tutuksuz yargılanan ev hanımı eşi T.K. da (38) ilk kez hakim karşısına çıktı.

A. K, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, "Hakim bey eşim yalnız ve zorluklar içerisinde. Eşime sevgililer günü hediyesi olarak beni tahliye edin." dedi. Sanığın talebi, mahkemede gülümsemelere neden oldu.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
Kalan karakter : 300