30 NİSAN 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Şanlıurfa'nın Siverek ilçesine bağlı Söylemez Mahallesi'nde 90 koyunun ölmesinin ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü veterinerleri inceleme yaptı.

İlçeye 60 kilometre uzaklıkta bulunan Söylemez Mahallesi'nde Mustafa Aktimur'a ait 90 koyunun bilinmeyen bir nedenle ölmesinin ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünde görevli 2 veteriner, koyunların ölümünün sebebini araştırmak için mahalle giderek incelemelerde bulundu.

Görevli veteriner hekimler, koyun sahibinin hastalık şüphesiyle gösterdiği bazı koyunları muayene etti.

"İLK GİRİŞTE 30-40 TANESİNİ ÖLÜ BULDUK SONRA DA BU SAYI 90'A ULAŞTI"

Akşam yemlediği koyunları barınakta bırakarak uyumaya gittiğini, sabah geldiğinde ise ölü halde bulduğunu söyleyen 35 yaşındaki Mustafa Aktimur, "İlk girişte 30-40 tanesini ölü bulduk, sonrasında daha da git gide kötüleşti bu sayı 90'a ulaştı. Şuan veteriner kontrol ediyor, araştırıyorlar neden olduğunu" dedi.

"MANZARAYI GÖRÜNCE FENALAŞTIM"

Sabah barınağa girip manzarayı gördüğünde fenalaştığını belirten Aktimur, "Hastaneye gittim, köylülere falan haber verdiler. Onlarda gelip yardımcı oldu, bende hastaneye gittim gün boyu hastanede idim. Yaklaşık 15 yıl falan dışarıda çalıştım. Kazandıklarımla bu koyunları alarak geçimimi sağlıyordum. Buralarda tek geçim kaynağı hayvancılıktır zaten" diye konuştu.

"BAKANIMIZ FARUK ÇELİK'TEN YARDIM BEKLİYORUZ"

Oğlunun 15 yıl İstanbul'da çalışarak kazandıklarıyla koyunlarını aldığını ifade eden Mustafa Aktimur'un annesi Halfa Aktimur, "Birazda borçlanmıştı, onlarda gitti zaten. Bakanımız Faruk Çelik'ten bize yardım etmesini bekliyoruz. Borçlanarak aldığı saman ve yemlerin parasını daha ödeyemedi, bekliyor. Sizde görüyorsunuz, geriye bir şey kalmadı" şeklinde konuştu.

Öte yandan ölen koyunlardan geriye kalan kuzuların aç kalmasını istemeyen çok sayıda hayvan sahibinin Mustafa Aktimur'a kuzuları doyurması için koyunlarını ödünç verdiği öğrenildi.

İLK İNCELEME: ARPA ZEHİRLENMESİ

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü veteriner hekimlerinin ilk incelemesinin ardından koyunların arpa zehirlenmesine bağlı asidoz nedeniyle öldükleri belirtildi.

Hayvanların yediği arpadan numune alan ekiplerin arpayı incelenmek üzere Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü'ne gönderileceği bildirildi.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000