25 NİSAN 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, "Herkes bilmelidir ki biz Eğitim Bir-Sen olarak referandumda Türkiye’nin tam bağımsızlığı için, istikrar için, daha güçlü bir Türkiye için 'evet' oyu kullanacağız." dedi.

Sendika üyesi öğretmenlerle 75. Yıl Ortaokulu Konferans Salonu'nda bir araya geldiği toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Selvi, şimdiki sistemde milletvekillerinin yasama görevi yapması yerine yürütmenin bir parçası haline döndüğünü belirtti.

Milletvekillerinin sadece yasama görevi olması gerektiğini ifade eden Latif Selvi, şunları kaydetti:

"Bugün milletvekilleri yasama görevi yapması yerine yürütmenin bir parçası haline dönüyor. Halbuki yeni sistemde milletvekillerinin tek bir görevi olacak, o da yasama. Bunun içinde yine yargı erki görevini bağımsız şekilde yapacaktır. Yani bugün cumhurbaşkanını denetleyemeyen yargı, yeni sistem ile cumhurbaşkanını denetleyebilecek. Ortalıktaki 'diktatörlük, tek adamlılık, başkana kimse karışamayacak' iddiaları tamamen bilinçsizce söylenen iddialardır. 'Bugün yargı bağımsızlığından söz ediyor muyuz' dediğimiz zaman, tabii ki yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı tartışılmaktadır. Benim kanaatim şu yöndedir, Türkiye'de yargı vesayeti vardır.

Yani yargı, belirleyici erk olarak her şeye karışmaktadır. Nitekim bu ülkede partiler kapatılmıştır. Halbuki partiler yetkilerini halktan alırlar ve halka verirler. Yargı erki adaletin tesisi ile ilgili sorumludur, iktidar kurmak yada iktidar yıkmakla ilgili değildir. Türkiye'de bir çok parti kapatıldı, fakat kapatılan hiçbir partinin nedeni tatmin edici değil. Zaman zaman siyasetin karşısında, iktidarın karşısında muhalefet oldular. Yargının görevi adaleti yerine getirmektir. Ben adaleti tesis etmek için istediğimi iktidara taşır ve indiririm gibi bir yükümlülüğü kesinlikle yoktur. Cumhurbaşkanının şu an Meclisi feshetme yetkisi var, fakat yeni sistemde böyle bir şey söz konusu değil. Yeni sistemde Meclis feshedildiğinde cumhurbaşkanı kendini de feshetmiş olur."

Sendika olarak değişimi desteklediklerinin altını çizen Selvi, "Herkes bilmelidir ki biz Eğitim Bir-Sen olarak referandumda Türkiye'nin tam bağımsızlığı için, istikrar için, daha güçlü bir Türkiye için 'evet' oyu kullanacağız." diye konuştu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 18 Şubat 2017 Cumartesi 00:56
  Ben şok.
 • Misafir 18 Şubat 2017 Cumartesi 00:46
  Sendikaların böyle kararlar vermesi dogru değil.Hele yetkili sendika böyle karar alırsa çok yara alır.Bırakın çalışanlar kendi hür iradeleri ile kara versinler.Herkes kendi oyundan sorumludur.Ayrıca Kamusen başkanı İsmail KONCUK kendi şahsi fikrini arkadaşıyla paylaşırken siyasi lince uğramıştı.
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 23:59
  Türkiyenin tam bağımsızlığından şüphemiz yok bizim bağımsızlığımızı bozanlar bellidir...
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 23:25
  Başkanım doğru söylüyor. evet diyoruz.
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 23:10
  evet diyeceğiz zaten
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 22:49
  vatana bağlı millet oldukça bayrak inmez ezan dinmez
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 22:41
  Sendikanın siyasi oluşumlar ile bu kadar iç içe olması kafa karıştırıcı. Sendika başkanı olarak kendi oyunu açıklarsın ancak tüm sendika üyelerine mal edemezsin.
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 21:59
  Evet Evet.
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 21:46
  senin siyasette ne işin var? ayrıca koca sendikanın bütün siyasi görüşü aynı mıdır? aynıysa vay halimize.
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 21:43
  Bu nasıl bir anlayıştır? Kim adına karar veriyorsun? Herkesin hür iradesi var. İstediğini yapar.
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 21:15
  o senin görüşün. senin sadece bir oyun var gerisi sandıkta ne verir bilemessin.
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 21:12
  yok valla inanmam, gerçek değil bu, rüyamı yoksam,
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 20:21
  Çok şaşırdık gerçekten
 • Misafir 17 Şubat 2017 Cuma 20:03
  Hayır canısı Hayır!
Kalan karakter : 2000