22 NİSAN 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, referandumun sonuçlarını masaya yatırıyor. Gazete Habertürk'ten Saliha Çolak'ın haberine göre yönetimden referandum sonuçlarına ilişkin ayrıntılı rapor isteyen Bahçeli, oyların Türkiye dağılımı, partilerin daha önce aldığı oylar, seçmen tercihlerinin yönü gibi başlıkların da incelenmesi için akademisyenlere çalışma yaptırılması talimatını verdi.

Referandumda MHP tabanının yüzde 80’inin “Hayır” oyu kullandığı eleştirilerine karşılık, partide taban ve tavan olmadığı tezini vurgulayarak ülkücülerin Anayasa değişikliğini desteklediğini savunan MHP yönetimi, seçmen eğilimlerinin sandığa nasıl yansıdığını ölçmek için hem siyasi hem de bilimsel çalışma başlattı. MHP kaynaklarından edinilen bilgiye göre, referandum sonucunu başarı olarak nitelendiren Genel Başkan Bahçeli, yönetimden referandumun oy analizi ile ilgili ayrıntılı bir rapor istedi.

Partilerin 7 Haziran, 1 Kasım genel seçimleri, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 2010 referandumunda aldıkları sonuçların il ve bölge analizleri ile bunların referandum karşılaştırmasını da kapsayacak raporlarda, hangi parti tabanının nasıl oy verdiği tam olarak tespit edilemese bile genel eğilimlerin ortaya konulabileceği belirtildi.

Bahçeli, bu raporlar hazırlanırken aynı zamanda partisinin yönetim kadrolarıyla değerlendirme toplantıları yapacak. Gelecek hafta milletvekilleri ve merkez yönetim kurulu (MYK) ile toplantı düzenlenmesi ve sonuçların değerlendirilmesi bekleniyor. Her milletvekilinden ve MYK üyesinden bölgesindeki tablonun nedenleri ve sonuçlarıyla ilgili değerlendirmeler alınacak. Farklı disiplinlerden destek alınarak bilimsel analiz yapılması da gündeme geldi. MHP kaynakları, bilimsel analizlerin daha geniş bir değerlendirme ortaya koyabileceğini ve bu analizlerle siyasi raporların birlikte değerlendirileceğini, referandumda seçmenin partilere yönelik mesajlarının daha doğru tespit edilebileceğini vurguladı.

 


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
300
 • Misafir 2 saat önce
  Bu bilimsel raporu bir tanidik yaparsa. Yüzde 100 EVET dendi cikar. Hic sasmam... Ama bizde ailecek HAYIR dedik.
 • Misafir 2 saat önce
  Ben Hayır oyu verdim.Hiç bir parti mensubu değilim.Ülkeyi evetçi hayırcı diye bölmeyin.Çünkü herkesin evet veya hayır verme sebebi farklı.
 • Misafir 2 saat önce
  Bahçeli Bey istifa etmezse ve seçim barajı kalkmazsa Mhp meclise giremez.
 • Misafir 2 saat önce
  sonucu açıklıyorum. MHP seçmeni %e çıkmış ve hepsi evet demiştir. bu şekilde AKPnin kayıpları telafi edilmiştir. vatandaş Bahçeli'den başka kimseyi sevmemektedir. Araştırmanın sonucu böyle çıkmazsa akademisyenler hain ilan edilecektir.
 • Misafir 2 saat önce
  selahattin abimle birlikte alinlarinizdan opuyoruz ulkucu kardeslerim...
 • Misafir 2 saat önce
  yorumlara okudumda ilave edecek birşey bulamadım.ilk 5 yorumu yazan arkadaşlarla aynı fikirdeyim.umarım bunu ilgili mhp liler başta bahceli olmak üzere okur
 • Misafir 3 saat önce
  bilimsel araştırma! güleyim bari...
 • Misafir 3 saat önce
  sayın bahçeli siyaset sağlıklı,performansı yüksek insanların işi cenabı hak sana bu özelliği bahşetmemiş neden inat ediyorsun.Allahın emrine iiitiraz mı ediyorsun Allah akıl fiikir versin ASIM hoca
 • Misafir 3 saat önce
  analizin sonucu=milliyetçi ülkücü irade HAYIR dedi...
 • Misafir 3 saat önce
  Ne inatçı bir adamsın sen Bahçeli anlamak için seçimi beklemeye gerek yok. MHP hayır dedi. Sen neyin kafasını yaşıyon?
 • Misafir 3 saat önce
  ben kendi ailemden biliyorum boşuna analiz yapmasınlar vallahi de billahi de Hayır dedik bütün aile anla artık Bahçeli
 • Misafir 4 saat önce
  MHP seçmeni olarak HAYIR dedik neden laf anlamıyorsunuz neyin analizi bu HAYIR dedik işte
 • Misafir 4 saat önce
  Analiz?Seçmen Bahçeli'ye git dedi.Lakin anlayana
 • Misafir 6 saat önce
  İstifa etmesi gerektigine gec uyandi sanirim.
 • Misafir 7 saat önce
  MHP mi kaldı da analizini yapacak
Kalan karakter : 300