ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Bugün son dönem Türk Tarihi’nin, çok önemli bir başlangıcının, yani Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a çıkışının 98. yıldönümü...

Geçmişimizde 19 Mayıs kadar değişik şekillerde yorumlanan, her tarafa çekiştirilen ama ayrıntıları üzerinde pek durulmayan bir diğer olay, nerede ise yok gibidir...

Çekiştirme” derken, 19 Mayıs’ın da senelerden buyana kamplaşma illetimize âlet edilmesini kastediyorum...

Bilirsiniz: Bir kesim Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun’a gidişinin memleketi kurtarmak maksadıyla yakın arkadaşları ile beraber aldığı şahsî bir karar olduğunu söyler; diğer taraf da Samsun yolculuğunun Sultan Vahideddin’in emri ile yapıldığını ve Paşa’ya “memleketi kurtarma” vazifesini bizzat padişahın verdiğini iddia eder.

Şimdi, Samsun yolculuğunun evrakını elden geçirmiş ve bunları seneler önce yayınlamış bir kişi olarak bu yolculuğun nasıl ve niçin yapıldığını kısaca anlatayım:

Samsun evrakı, Kâzım Karabekir Paşa’nın arşivinde idi. Belgeleri 1990’ların ortalarında “Şahbaba”yı, yani Sultan Vahideddin’in biyografisini yazdığım sırada Paşa’nın damadı rahmetli Prof. Faruk Özerengin’den temin etmiştim. Belgelerden bir-ikisi vaktiyle yayınlanmıştı ama tamamını neşretmek 1998’de “Şahbaba” ile bana nasip olmuştu...

HER KURULUŞ GÖREV ALDI

Samsun yolculuğunun safhaları, bu belgelere göre şöyle idi: Mondoros Mütarekesi imzalanmış, müttefikler karışıklık çıkan bölgeleri işgal etme hakkını elde etmişlerdi. Samsun ve havalisinde de ayaklanmalar vardı, muhtemel bir işgali önlemek için tedbir alınması gerekiyordu ve Mustafa Kemal Paşa bu maksatla 9. Ordu Müfettişliği’ne tayin edildi.

Padişah, Mustafa Kemal’in tayin emrini 30 Nisan 1919’da imzaladı ve karar 5 Mayıs 1919’da o zamanın Resmî Gazetesi olan Takvim-i Vekayi’de yayınlandı.

Harbiye Nezareti, yani Savaş Bakanlığı aynı gün Başbakanlık’a bir yazı gönderip Sivas, Van, Trabzon, Erzurum ve Samsun’daki mülki memurların Mustafa Kemal’in emirlerine uymaları konusunda talimat gönderilmesini istedi.

Mustafa Kemal de o gün Harbiye Nezareti’ne Samsun’a götüreceği karargâh mensuplarının listesini verdi.

6 Mayıs, karşılıklı yazışmalarla geçti. Harbiye Nazırı Şakir Paşa, Mustafa Kemal Paşa’ya müfettişlik bölgesindeki faaliyetleriyle ilgili talimatnameyi verdi, aynı gün Samsun’da kullanılmak üzere altı adet mühür kazdırıldı.

Mustafa Kemal, 9 Mayısta Sivas’taki birliklerin kumandanına bir telgraf göndererek Samsun’da kendisini beklemelerini emretti; 13 Mayıs’ta da Matbuat Umum Müdürlüğü vasıtası ile karargâh görevlilerini ertesi gün için toplantıya çağırdı. Karadeniz artık İngiliz işgali altında olduğu için İstanbul’dan hareket edecek olan gemilerin İngilizler’den vize almaları gerekiyordu. Harbiye Nezareti 14 Mayıs’ta İngiliz İşgal Kumandanlığı’ndan başta Mustafa Kemal Paşa olmak üzere 23 subay, 25 er ve erbaş ile altı adet eğerli at için vize talep etti; vizeler 15 Mayıs’ta alındı, o arada Bandırma Vapuru da hazırlandı ve ertesi gün yola çıkıldı.

EMİR VE PUSULA HAYALLERİ

Samsun yolculuğunun öncesinde işte böyle çalışılmıştır ve Mustafa Kemal Paşa’ya verilen görev devletin her kademesinin, Sultan Vahideddin’in, zamanın sadrazamı Damad Ferid Paşa’nın, Genelkurmay’ın, Denizcilik Bakanlığı’nın, daha birçok resmî kuruluşun ve en başta da Mustafa Kemal’in yeraldığı ciddî bir “devlet operasyonu”dur. Ortada padişah tarafından verilmiş “Git, işgale son ver” diye bir talimat yahut kendi başına alınmış bir karar değil, ayrıntıları titizlikle yapılmış ciddî bir hazırlık vardır!

Dolayısı ile “Mustafa Kemal Paşa’yı Samsun’a memleketi kurtarması için Sultan Vahideddin gönderdi” demek ne kadar yanlış ve gerçeklerden uzak ise, “Paşa, Samsun’a dümeni bozuk ve pusulası bile olmayan bir tekne ile dalgalarla boğuşarak gizlice gitti” iddiası da aynı şekilde yanlıştır! Söylediğim gibi ortada işgal altındaki bir devletin kendini kurtarma çabası vardır ve bu çabalar işgalin zincirleri kırılarak yepyeni bir devletin kurulması ile neticelenmiştir!


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • Misafir 19 Mayıs 2017 Cuma 21:28
  Herdaim Atatürkler doğurur bu topraklar. .bu böyle biline ...inadına sevgi, inadına bilim, inadına DEVRİM.
 • Misafir 19 Mayıs 2017 Cuma 21:05
  19.Mayıs.1919 ve 21.Mayıs.2017 bu tarihler bu devlet varolduğu müddetçe tüm bağımsız devrimcilerce gururla anılacaktır. ..yazın bir kenara.
 • Misafir 19 Mayıs 2017 Cuma 15:52
  bir nesil, Atatürk ve cumhuriyet düşmanı, yani vatan haini olarak yetiştiriliyor.
 • Misafir 19 Mayıs 2017 Cuma 11:00
  KİTABI BAŞTAN SONA OKUDUM KEŞKE KULAKTAN DOLMA LAFLARLA ŞU DEDİ BU DEDİ SÖYLEMLERİYLE MİLLETİMİZ BİRBİRİNİ YEMESE DE BİRAZ OLSUN OKUMAYA TARAFSIZ VE ÇAPRAZ OKUMAYA ÇALIŞSSA İDEFİX KAFADAN KURTULUR VE TARİHİMİZ BUGÜNÜN SİYASİ MALZEMESİ YAPILMAKTAN KURTULUP TARİHİ ŞAHSİYETLERİMİZ, HAK ETTİKLERİ SAYGIS VE DEĞERİ GÖRMÜŞ OLURLAR.
 • Misafir 19 Mayıs 2017 Cuma 10:48
  Çalışkan vede iyi araştırmacı Murat Bey....
 • Misafir 19 Mayıs 2017 Cuma 10:47
  Sağol Murat ağabey....
 • Misafir 19 Mayıs 2017 Cuma 10:38
  Bu yazıda açık değilsiniz sayın Bardakçı.. Ortaya bir tez koydu ve iki görüşü de kurnazlıkla aklıyor ve ortada gözüküyorsun. Gönderme bir devlet kararı elbet ama bu karar hangi amaca hizmet içindir işte bunu açıklamıyorsunuz. Yani git dolaş ingiliz işgalını önle amaçlı gibi anlam çıkarıyorsunuz. Padışah hükümeti Mustafa Kemal'ı ne amaçla yollamıştırı bence biraz daha açmalısınız.. Ortada bırakamazsınız..
 • Misafir 19 Mayıs 2017 Cuma 10:35
  gerçekler birbir gün yüzüne çıkacak çanakkalede atatürkün bir hiç olduğu 19 mayısın anlatıldığı gibi olmadığı kurtuluş savaşı diye bişenin olmaadığı atatürk ve inönü denen şahısların neden bukadar parlatıldığı ve emperyalist batının atatürk hayranlığının arkasında ne olduğu bu ülkede beyni okullarda yıkanan insanların çok zoruna gidecek ama gerçekleri öğrenmeleri herkesin hayrına olacak
 • Misafir 19 Mayıs 2017 Cuma 10:23
  tayip başkanın tekrar ülkesine sahip çıkması gibi olmuş ve 15 temmuz günüde resmi tatil olmuş hükümet yeniden kurulmuş ataya selam reise de selam görmezden gelinmemeli
 • Misafir 19 Mayıs 2017 Cuma 10:17
  bunlar artık bütün netliği ile ortaya çıkarılmasına rağmen bazıları boş lakırdılarla vakit geçirmeye neden bu kadar hevesi anlamak mümkün değil
 • Misafir 19 Mayıs 2017 Cuma 10:16
  Demek ki Osmanlı Devleti ince bir titizlikle M.Kemali anadoluya, samsuna gönderdi. Malum, Osmanlı yıkılmasın diye. İlk gidende hilafet ve saltanat olmuş.
 • Misafir 19 Mayıs 2017 Cuma 10:16
  iyi de bizim kitaplar öyle yazmıyor... sayın tarihçi bey. bir insana çocuk yaşta yalan ve ideolojik tarih empoze ederseniz. ve o kişi büyüdüğünde gerçekleri sizin sayenizde öğrendiğinde. sizce bu sisteme karşı ne hisseder. size söyleyeyim. derki nerde Fetö bende katılacağım nerde Şu cu bu cu. onlara katılacağım. çünkü dünyası yalanmış....
 • Misafir 19 Mayıs 2017 Cuma 10:15
  Yani mustafa kemal paşa görevlendirildi tarihi yukarda bardakcı yazıyor zaten
 • Misafir 19 Mayıs 2017 Cuma 10:12
  cocukmu kandiriyorsunuz biz kimin nereye nasil ciktigini cooook iyi biliyoruz
 • Misafir 19 Mayıs 2017 Cuma 10:09
  bide kadir misirioglundan okuyalim bakalim one diyo
 • Misafir 19 Mayıs 2017 Cuma 10:05
  Tesekkurler sn. Bardakçı
Kalan karakter : 2000