ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

 

Musevi Anti - Defamation League'in (ADL - Karalamacılığa Karşı Birlik) 1915 olaylarının "soykırım" olduğu yönündeki Ermeni iddialarını tanıma kararının altında imzası olan Başkanı Abraham Foxman'ın, bu karardan bir hafta önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e teşekkür ettiği ortaya çıktı.
      Foxman, 15 Ağustos'ta Sezer'e ilettiği ADL antetli mektubunda, "Devlet Üstün Hizmet Madalyanızı Jak Kamhi'ye vereceğinizi öğrenmekten büyük mutluluk duyduk. Bu, Kamhi'nin ülkesine verdiği hizmetlere yakışan ödüldür. Sayın Kamhi, tüm uluslararası seyahatlerinde Türk vatanseverliğiyle ün yapan bir isimdir. Bizim iyi dostumuzu ödüllendirdiğiniz için size takdirlerimizi ve selamlarımızı sunuyoruz" ifadelerini kullandı. Foxman, bu mektubundan 5 gün sonra "soykırım" iddialarını tanıma kararını açıkladı.

İşte Sezere teşekkürün belgesi


      
      Foxman'a tepki

 

      Türkiye Musevileri Cemaati Başkanı Silvyo Ovadya, Foxman'a tepki gösterdi. Ovadya, şunları söyledi: "Kamhi'nin Çankaya'da Türkiye Cumhuriyeti'nin en büyük ödülüyle onurlandırıldığı hafta, ABD'deki bir Musevi kuruluşunun böyle bir karar alması çok zamansız oldu. Çok ters bir rastlantı oldu. Kamhi de çok üzgün ve Foxman'a mektup yazarak tepkisini iletti. ABD'deki Musevi kuruluşlarıyla görüşerek bu karara uymamaları talebinde bulunuyoruz" ADL'nin açıklamasında yer alan, "Olayların, soykırım olduğuna inanıyoruz, ama Kongre'deki tasarıları desteklemeyeceğiz. Çünkü, Türkiye'deki Musevi cemaati bundan zarar görebilir" değerlendirmesine de tepki gösteren Ovadya, şöyle devam etti:
      "Bizi kullanmaları rahatsız edici. Buna katılmıyoruz. Kongre'de karar alınsa da alınmasa da, biz burada huzur içinde yaşamaya devam edeceğiz. Bunun bize olumsuz etkileri olmaması gerekir. Türkiye'nin Dışişleri aracılığıyla önceki gün yaptığı açıklama da bu yönde bize sahip çıkıcı açıklamadır."
      Milliyet


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000