ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

AK Parti yönetimi, “sivil anayasa taslağı'' üzerindeki çalışmalarına başladı. Geçen hafta, üyelere dağıtılan taslakla ilgili, ilk toplantı bugün yapıldı. Türkiye'nin modern bir anayasaya kavuşacağını söyleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, ''Anayasa devlet değil insan odaklı olacak'' dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat başkanlığındaki 11 kişilik komisyon, genel merkezde bir araya geldi.

Dengir Mir Mehmet Fırat toplantının ardından yaptığı basın açıklamasında, "Sivil anayasanın halkoyuna sunulması genel prensibimiz olacak" diye konuştu.

Fırat, yeni anayasanın vatandaşlar tarafından kabul edilmesinin esas olduğunu söyledi.

Eldeki taslağın AK Parti’nin taslağı olmadığını belirten Fırat, mevcut hazırlığın TOBB, TÜSİAD ve diğer birçok sivil toplum kuruluşlarının yaptığı bir taslak olduğunu, sivil anayasa taslağının kısa sürede 'AK Parti’nin taslağı' haline gelebilmesi için çalışmaların süreceğini bildirdi.

Fırat, taslak anayasa metninin en geç eylül ayı sonunda ortaya çıkmış olacağını belirtti.

Oluşturulacak metin, daha sonra, siyasi partiler sivil toplum örgütlerine gönderilecek ve internet üzerinden tartışmaya açılacak.

Sivil anayasa çalışması, cumhurbaşkanının yetkilerinin azaltılması, vatandaşlık ve egemenlik tanımlarının, değiştirilmesi, milletvekili dokunulmazlığının sınırlanması, din derslerinin seçmeli olması, üniversitelerde türbanın serbest bırakılması gibi, çok sayıda önemli değişikliği içeriyor

Fırat açıklamasında şöyle konuştu:

"Meclis'ten hangi oyla çıkarsa çıksın, halk oylamasın sunulacak. Nihai taslak toplumun katkısıyla ortaya çıkacak. Yapılacak katkılardan sonra Türkiye modern bir Anayasa'ya sahip olacaktır. Yeni Anayasa taslağı 1982 Anayasası'na göre daha özgürlükçü. Yargının bağımsızlığı ve hızı yeni Anayasa ile aratacak. Bir hafta içinde biz çalışmalarımızı tamamlarız daha sonra bu taslağı hazırlayan bilim adamlarını çağıracağız. En geç ay sonunda metin ortaya çıkacaktır. Anayasa'da türban yasağı yok bu nedenle 'Yeni Anayasayı türban yasağını kaldırmak için hazırlıyorlar' gibi bir yorumu doğru bulmuyorum. Bu Anayasa'da insan var, insan özgürlükleri var, bu konunun türban meselesine indirgenmesi çok yanlış. Türbanın yasaklanmasıyla ilgili üniversitelerde bir yönetmelik bulunuyor yoksa Anayasa'da yer almıyor."


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(22)
Kalan karakter : 2000