ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Türkiye’nin 11’inci Cumhurbaşkanı olarak bugün Çankaya Köşkü’ne çıkıyor.

Meclis Genel Kurulu’nda bugün yapılacak 3. tur oylamada Cumhurbaşkanı seçilecek olan Abdullah Gül, yemin töreninden sonra önce Anıtkabir’e gidecek, sonra Çankaya Köşkü’ne çıkarak Sezer’den görevi devralacak. Gül’ün cumhurbaşkanlığı 101 pare top atışıyla kutlanacak.

Bugün önce Cumhurbaşkanlığı Başyaverinin de bulunduğu forslu araç, Dışişleri Konutu’ndan Abdullah Gül’ü alarak, TBMM’ye götürecek. Ancak bu yolculukta, arabanın plakasındaki fors, Gül henüz yemin etmediği için kapalı tutulacak. Hayrünnisa Gül, yemin töreni için Meclis’e gitmeyecek.

Frak yerine siyah takım elbise giymesi beklenen Gül, karşılamanın ardından Genel Kurul Salonu’na girecek. Salonda bulunan milletvekilleri tarafından ayakta karşılanacak olan Gül, kürsüye geçerek andiçecek. Genel Kurul’daki töreni TRT ve bütün haber kanalları canlı yayınlayacak. Andiçme sona erdikten sonra Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının çalacağı İstiklal Marşı okunacak ve Meclis’e Cumhurbaşkanlığı forsu çekilecek, bu arada 101 pare top atışı başlayacak. Gül, İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra Genel Kurulda teşekkür konuşması yapacak. Daha sonra Genel Kurulu’ndan ayrılacak. Bu arada Gül’ün makam aracındaki Cumhurbaşkanlığı forsun üzeri açılacak. Gül, askeri törenle Meclis’ten ayrılarak Anıtkabir’e gidecek. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Köşkü’ne çıkarak görevi 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’den devralacak. Köşk’teki devir teslim sırasında ise Cumhurbaşkanı Sezer’in isteğiyle tören yapılmayacak.


Komutanlar izleyecek mi?

Gül’ün Cumhurbaşkanı andını içeceği tören davetiyeleri geçen hafta gönderildi. Ancak milletvekillerinin yemin törenini de izlemeyen Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının Gül’ün yemin törenini izleyip izlemeyecekleri merak konusu oldu.

En genç first lady olacak

*Gül, Atatürk ve İsmet İnönü’nün ardından Türkiye’nin 3. genç Cumhurbaşkanı olacak. Atatürk 42, İsmet İnönü 54 yaşında Cumhurbaşkanı olurken Gül 57 yaşında Çankaya Köşkü’ne çıkacak.

*Gül’le beraber iktisatçı cumhurbaşkanı sayısı da 2’ye çıkacak. Gül de 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar gibi iktisat mezunu.

*Gül, Demirel’in ardından Köşk’e çıkacak 2. akrep burçlu Cumhurbaşkanı olacak.

*29 Ekim 1950 doğumlu olan Gül, böylece Cumhurbaşkanı olarak Cumhuriyet Bayramlarında hem bayramı hem de doğum gününü kutlayacak.

*9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve 10. Cumhurbaşkanı Sezer gibi Gül de Beşiktaşlı.

*Hayrünnisa Gül, Türkiye’nin ilk defa türbanlı ve Latife Hanım’dan sonra en genç “first lady”si olacak. 42 yaşında Cumhurbaşkanı eşi olacak.
 

 

 

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(25)
Kalan karakter : 2000