ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

YASEMİN GÜNERİ / HABERTÜRK

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamesi'ni yayınladı. Adli yargıdan bin 816, idari yargıdan da 305 hakim ve Cumhuriyet savcısının görev yeri değişti. YARSAV Eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu Yargıtay savcılığından, İstanbul hakimliğine atanırken, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak İzmir Başsavcılığı'na atandı. Erzurum'daki Ergenekon soruşturmasını yürüten savcıların da görev yeri değişti. Savcı Osman Şanal Antalya'ya atanırken, Erzurum Başsavcı Vekili Taner Aksakal Aksaray Başsavcılığı'na atandı.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun yapısı değiştikten sonra Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamesi'ni Haziran ayı sona ermeden tamamladı. Önceki yıl, krize neden olan ve yaklaşık 4 ay gecikmeli yayınlanan kararname, bu yıl sorunsuz bir şekilde yayınlandı.
 
Adli ve İdari Yargı Yaz Kararnamesi'yle Adli yargıdan bin 816 hakim ve Cumhuriyet savcısının, 305 idari yargı hakiminin görev yeri değişti. Hakimler ve Savcılar Kararname'nin ardından yeni görev yerlerinde göreve başlayacak.
 
Kararname'de en dikkat çeken isim  YARSAV Eski Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun Yargıtay savcılığı görevinden İstanbul hakimliğine atanması oldu. Yaptığı sert eleştirilerle dikkat çeken Eminağaoğlu, bundan böyle İstanbul'da görev yapacak.

Diyarbakır'da faili meçhul soruşturması, KCP operasyonu gibi pek çok önemli soruşturmaya imza atan Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na atandı. İzmir Başsavcısı Emin Özler de Kocaeli Başsavcılığı'na atandı.

Yargıtay'da Siyasi Partiler Bürosu'nda AK Parti'den Sorumlu Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Seviml, de kararnameyle İstanbul hakimliğine atandı.
 
Futbolda şike soruşturmasını yürüten Sarıyer Cumhuriyet Savcısı Fazıl Arslanalp Bakırköy Başsavcıvekilliği'ne atanırken, Beşikteş'ta bulunan İstanbul Adliyesi'nde görevli Cumhuriyet savcıları Kasım İlimlioğlu ve Ali Haydar da kararnamede yer aldı. Savcı İlimlioğlu Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı'na atanırken, Savcı Haydar İzmir Başsavcıvekilliği'ne atandı.
 
Erzurum'daki Ergenekon soruşturmasını yürüten Cumhuriyet Savcılarının da görev yerleri değişti. Erzincan eski Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'in makam odasında arama yapan Erzurum Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal Antalya'ya atandı. Savcı Şanal'ın yanısıra soruşturmayı yürüten diğer savcıların da görev yeri değişti. Erzurum Özel Yetkili Başsavcıvekili Taner Aksakal,  Aksaray Başsavcılığı'na atanırken, Savcı Rasim Karakullukçu Erzurum başsavcıvekilliği'ne atandı.

TAM LİSTE İÇİN TIKLAYINIZ...

  • hsyk kararnamesi
  • YASEMİN GÜNERİ

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(11)
Kalan karakter : 2000