ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

SERDAR KULAKSIZ / AHT

Devrimci Karargah davası olarak bilinen ve emekli Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) Genel Başkanı Rıdvan Turan'ın da aralarında bulunduğu 57 sanıklı davaya devam edildi. Duruşmada, Devrimci Karargah üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) Genel Başkanı Rıdvan Turan suçlamaları kabul etmeyerek, iddianamenin somut olgulara dayanmayan fantastik bir iddianame olduğunu söyledi.

İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya dün de devam edildi. Sanıklara destek vermek amacıyla duruşmaya Milletvekilleri Sebahat Tuncel, eski Millet Vekili Akın Birdal eski emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Aslan, İsviçre'den gelen Demokrat Hukukçular Derneği üyesi avukat Marcel Bosonnet katıldı. Davanın tutuksuz sanıklarından Şenay Avcı ise duruşmaya katılmadı. Tutuklu sanık emekli emniyet müdürü Hanefi Avcı, sanıklara ayrılan bölümde en arka sırada köşede oturtuldu. Avcı ile diğer sanıklar arasında jandarma yer aldı. Eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Emin Arslan ile tutuklu sanık Hanefi Avcı'nın selamlaştığı gözlendi.

İddianamenin fantastik olduğunu, somut olgulara dayanmadığını öne süren SDP Genel Başkanı Rıdvan Turan, "Yaşamın olağan akışına uygun değil, adeta bir torba iddianame. SDP'nin ne kadar grubu varsa bu torba iddianamenin içine doldurulmuş. Hanefi Avcı egemenlerce şuan av haline getirilerek bu sıralara oturtulmuştur. Bizleri itibarsızlaştırmaya çalışıyorlar. Bunu kabul etmiyor ve şiddetle protesto ediyoruz" dedi.

DEVRİMCİ KARARGAHLA HİÇBİR BAĞ YOK
SDP'nin 6 üyesinin Devrimci Karargah örgütü üyesi olmak suçundan tutuklu yargılandığını belirten Rıdvan Turan, SDP ile Devrimci Karargah arasındaki illiyet bağını gösteren hiçbir olgunun bulunmadığını savundu.

SDP'nin Siyasi Partiler Yasası'na uygun olarak kurulan yasal bir parti olduğunu belirten Turan şunları söyledi: "Amacı sosyalizmdir. SDP genel stratejisine uygun olarak darbenin karşısında yer almıştır ve bununla ilgili kampanyalar yapmıştır. Onursal Başkanımız Akın Birdal, Ergenekon çetelerince infaz edilmek istendi. Düzenlenen suikastte tesadüfen hayatta kaldı. Hiç kimsenin tesadüfen olsa da SDP'ye Ergenekon yaftasını yapıştırmaya gücü yetmez. SDP ile Devrimci Karagah örgütünün bütünleştiği iddiası hiçbir somut delile dayanmıyor. Zihin okumaya, zihin hafiyeliğine dayanıyor. SDP ve SDP'nin birlikte siyaset yaptığı partilerin Devrimci Karargah ile hiçbir alakası yok. Kürt meselesinde takındığımız tavır sosyalistlerin birliği için verdiğimiz mücadele nedeniyle polis tarafından kurulan açık bir komplodur. Üzerime atılı suçlamalar tamamen, partinin 24 saat polis ve adli denetiminden geçen faaliyetlerine ilişkindir."

KİTAPLARIM DELİL GÖSTERİLDİ
Hanefi Avcı'nın kullandığı telefon hattının sahibi olan tutuklu sanık Necdet Kılıç'ın 78'li ve dostu olduğunu belirten Turan, evinde bulunan 9 bin kitabın da suç delili olarak gösterildiğini söyledi. Turan, "Hekimim, genel başkanım, aynı zamanda da yazarım. Şimdi bu iddia karşısında kendimi nasıl savunayım. Babadan kalma eski bir tabanca örgüt üyesi olmama delil gösteriliyor. Babam öldüğünde eşyaları ile birlikte getirilmiş. Evde nerede olduğunu dahi bilmiyordum. Polis didik didik arayıp bulmuş" dedi.

2009'da belediye başkanlığına adaylığını koyduğunda silahlı saldırıya uğradığını, yara almadan kurtulduğunu ifade eden Rıdvan Turan, ailesinin de tehdit edildiğini belirtti. Son derece mağdur olduğunu ifade eden Turan, tüm hayatının açık olduğunu ve devletlin istihbarat birimlerinin kendisinin neler yaptığını gayet iyi bildiğini savundu.

  • Hanefi Avcı

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000