ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde oluşturulan salonda görülen duruşmaya, gazeteci ve milletvekili Mustafa Balbay, gazateci Tuncay Özkan ve İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu tutuklu 20 sanık katıldı.

Tutuklu sanıklardan eski Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, emekli Tuğgeneral Levent Ersöz ve İbrahim Özcan ise duruşmaya gelmedi. Duruşmada, Oda tv'ye yönelik operasyonun ardından ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında tutuklanan bu davanın tutuksuz sanığı Yalçın Küçük ile tutuksuz 5 sanık da hazır bulundu.

Mustafa Balbay, Anayasa'nın 81. maddesinde düzenlenen milletvekili yemin metnini sanık kürsüsünde okudu.

Balbay'ın yemin metnini okuduktan sonra duruşmadaki izleyiciler ve bazı CHP'li vekiller tarafından alkışlandığı görüldü.

Bunun üzerine Mahkeme Heyeti Başkanı Hasan Hüseyin Özese'nin alkışlayanları uyararak ''Bu dava siyasi bir dava değildir'' demesi üzerine duruşma salonunda gülüşmeler yaşandı.

Tuncay Özkan'ın avukatı Şahin Mengü de Başkan Özese'ye hitaben ''Bu dava siyasidir'' şeklinde tepki gösterdi.

Özese, davanın siyasi değil, hukuki bir dava olduğunu tekrarladıktan sonra Balbay'a hitaben ''Maddi gerçeğe ulaşmaya çalışıyoruz. Bu kapsamda beyan veriniz'' dedi.

Mustafa Balbay ise ''Sayın başkan, siyasi bir dava değil dediniz ama şu anda siz siyaseti dizayn etmektesiniz. Verdiğiniz kararla görev yapmamı engellemektesiniz. Yargı siyasete müdahale etmektedir'' diye konuştu.

Bunun üzerine Özese, verdikleri kararın (Balbay'ın tutukluğunun devamına ilişkin) Anayasa'ya uygun olduğunu bildirdi.

"BİR MİLLETVEKİLİNİ HAPİSTE TUTMA YETKİNİZ YOKTUR"

Duruşmada söz isteyen sanık Yalçın Küçük, bir milletvekilinin tahliye olması için mahkeme kararına ihtiyaç olmadığını öne sürerek, ''Bir milletvekilini hapiste tutma yetkiniz yoktur. Eğer tutuyorsanız parlamenter devletin köklerini yıkmış olursunuz'' şeklinde konuştu.

Mustafa Balbay'a ''Beni dinliyor musun? Senden bahsediyorum'' diye seslenen Küçük, ''Mahkemenin bu kararı yok hükmündedir'' dedi.

Mahkeme Başkanı Hasan Hüseyin Özese'nin ''Bu sizin yorumunuzdur. Mahkemenin nasıl davranacağı konusunda görüş bildirme durumunda değilsiniz'' demesi üzerine Küçük, ''Bu benim savunmamdır. Yargılamanın üç ayağından biriyim. İsterseniz sözümü kesebilirsiniz'' diye konuştu.

Milletvekili seçilmesi için bir yığın isim verdiğini belirten Yalçın Küçük, ''Odatv soruşturmasında Kemal Kılıçdaroğlu'na lütuf olsun diye tutukladılar beni. İçeri girmeseydim Tuncay'ı milletvekili yapacaktım. Balbay için de çalıştım. Bir gün Sinan geldi. Milletvekili olacağını söyledi. 'Kemal'e gitme, ona güvenilmez' dedim. Başka iki isim verdim'' dedi.

Duruşmaya katılan CHP'li milletvekillerini de eleştiren Küçük, ''Ben bunları söylerken hiçbiri sesini yükseltmedi. Yükselen yıldız 'Ergenekon'. Gelirler tabii... Hiçbir zaman seslerini yükseltmediler'' diye konuştu.

Salondaki bazı izleyicilerin Küçük'ün bu sözünü alkışlaması üzerine Başkan Özese, alkışlayanları uyardı.

"İYİ Kİ DOĞDUN TUNCAY"

Bugün doğum günü olan tutuklu sanık Tuncay Özkan'a, duruşmaya girdiği sırada salondaki izleyiciler tarafından alkışlar eşliğinde ''İyi ki doğdun Tuncay'' tezahüratı yapıldı.

Tuncay Özkan da izleyicilere yönelik, ''Dostlar, doğmak bir şey değil, asıl olan yaşamak ve yaşarken neye katlandığınızdır. Benimle aynı gün doğan eşim arka sırada. Yargıçlar, savcılar, bazı sanıklar mahkeme sürecinde devamsızlık yaptılar ama o hep buradaydı. İyi ki doğdun yarim. Hem acıyı, hem sevinci paylaşıyoruz. O zaman hepimizin doğum günü kutlu olsun'' dedi.

"TUNCAY ÖZKAN SERBEST BIRAKILSIN"

''Tuncay Özkan'a Özgürlük Platformu'' üyesi bir grup da davanın görüldüğü duruşma salonunun dış kapısına ''Tuncay Özkan serbest bırakılsın'' yazılı pankart astı.

  • ikinci ergenekon davası
  • Mustafa Balbay
  • Tuncay Özkan
  • YALÇIN KÜÇÜK

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000