ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani ile görüştü.Başbakan Erdoğan'ı "cesur bir lider" olarak niteleyen Barzani, Türkiye'de açılım sürecinde yapılan icraatların Türk-Kürt kardeşliğini güçlendirdiğine dikkati çekti"

Beşiktaş'taki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ndeki kabul, basına kapalı gerçekleşti. Toplantının yaklaşık iki saat sürdüğü belirtildi.            

Mesud Barzani, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabulünün ardından basın mensuplarına açıklama yaptı.

Barzani, bugün Başbakan Erdoğan, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve diğer ilgili makamlarla yaptıkları görüşmelerin dostane ve değerli olduğunu söyledi.

Başbakan Erdoğan ile görüşmenin iyi ve başarılı bir görüşme olduğunu belirten Barzani, genel olarak bölgenin durumunu, bölgede yaşanan gelişmeleri ele aldıklarını belirterek, “Görüşlerimiz çok yakın ve aynı düşünceleri paylaşıyorduk. Ekonomik konularda aynı görüşleri paylaştık. Sayın Başbakan'ın açılım politikasını ve iyileştirme politikasını destekliyoruz. Böyle bir politika hem Türkiye'ye hem de bölgeye katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

KAN DÖKÜLMEYE DEVAM ETMEMELİ

Irak'ın kuzeyindeki bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani, PKK tarafından yapılan her türlü askeri eyleme karşı olduklarını belirterek, “Kan dökülmeye devam edilmemesi lazım” dedi.

Geçen Mart ayında Başbakan Erdoğan'ın, Erbil'e ziyarette bulunduğunu hatırlatan Barzani Erdoğan'ı "cesur bir lider" olarak niteledi ve Türkiye'de açılım sürecinde yapılan icraatların Türk-Kürt kardeşliğini güçlendirdiğine dikkati çekti:

“Kendileri açıkça söyledi ki Kürt milletini inkar dönemi geride kaldı. Bu, yeni bir tarih olsun demektir. Büyük bir cesaret isteyen durumdur. Bu tavırdan sonra, biz, PKK tarafından yapılan her türlü askeri eyleme karşıyız. Kan dökülmeye devam edilmemesi lazım. Biz herhangi bir mücadele olursa, bunun parlamentoda sürmesi gerektiğinden yanayız. Kürt ve Türk gençlerinin kanının bir daha dökülmemesi gerekiyor. Bu meselenin, barışçıl yöntemlerle çözülmesi gerekiyor. Başbakan'ın politikası, bölgenin güvenliği için büyük bir katkı sağlayacaktır.”

KADERİMİZ BİR

Mesud Barzani, Kürtlerin ve Türklerin kaderinin bir olduğuna ve birlikte yaşamaları gerektiğine inandığını vurgulayarak, “Kardeşçe yaşamaya bir engel kalmaması gerektiğine inanıyorum” dedi.

Barzani, yarının Kurban Bayramı olduğuna işaret ederek, “Türk kardeşlerimizin ve bütün halkların, tüm Müslüman dünyasının bayramını kutluyorum” diye konuştu.

BAŞBAKANLIK: DOĞRU BULMUYORUZ   

"Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bugün İstanbul'da kabul ettiği Barzani'ye, Türkiye'nin bölgede barış, refah ve huzur istediğini belirterek, ülkemize yönelik terör saldırılarını asla doğru bulmadıklarını vurguladı. Barzani ise Türkiye'nin demokratik açıdan gelişmiş bir ülke olduğuna işaretle, "Silahlı mücadele bir hak arama yolu olarak telakki edilemez. Terör, bizlere de zarar veriyor" dedi.  

 SIRRI SAKIK UĞURLADI

Barzani, 17.00 sıralarında Türkiye’den ayrıldı. Özel bir uçakla Türkiye’den ayrılan Barzani’yi Atatürk Havalimanı VIP Salonu’ndan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık ve partililer tarafından uğurladı.


AA

  • Başbakan Recep Tayyip Erdoğan
  • Başbakanlık Çalışma Ofisi
  • beşiktaş
  • irak
  • mesud barzani

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(346)
Kalan karakter : 2000