SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

Askeri öğrencilikten ayrılanlar için CHP kanun teklifi verdi

17 Ocak 2012 Salı, 12:37:00Güncelleme: 12:37:09

CHP, askeri öğrencilikten ayrılanların borçlarının ödenmesinin yeniden düzenlenmesini öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
askeri öğrenci atılma chp Sonra Oku

CHP, sağlık nedenleri dışında askeri öğrencilikten çıkarılan veya ayrılanların devlete olan borçlarına ödeme kolaylığı getiren kanun teklifi verdi.

CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça ve CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar'ın TBMM Başkanlığına sunduğu kanun teklifi, Askeri Öğrencilerden Başarı Gösteremeyenler Hakkında Kanun, Türk Silahlı Kuvvetleri Personeli Kanunu, Harp Okulları Kanunu ve Gülhane Askeri Tıp Akademisi Kanunlarında değişiklik yapılmasını düzenliyor.

Teklife göre, sağlık nedenleri dışında askeri okullardan ayrılan veya çıkarılan öğrenciler, personel ve amortisman giderleri hariç, devlet tarafından yapılan masrafları, faiziyle birlikte tamamını değil sadece sadece yüzde 20'sini ödeyecek.

Teklifin gerekçesinde, 2007'de askeri okula kayıt yaptırıp, 2010 sonunda ayrılan bir öğrenciden, yiyecek, giyim-kuşam, öğrenci aylıkları, kitap, kırtasiye barınma gibi 6 ana kalem masraf için yasal faiziyle 26 bin 757 lira tazminat talep edildiği, bu rakamın bazı durumlarda 50 bin liraya kadar yükseldiği belirtildi. Gerekçede, bu rakamların, meslek sahibi olmayan gençler için ödemesi mümkün olmayan bir külfet oluşturduğu ifade edildi.

Fen, anadolu öğretmen liseleri gibi yatılı okullarda okuyan öğrencilerden okuldan ayrılmaları durumunda tazminat istenmediği, askeri okullardan bu tazminatın istenmesinin ise eşitlik ilkesine aykırılık gösterdiği belirtildi.

AA

BU HABERİN 2 YORUMU VAR.
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER