ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA


İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, '' Çanakkale, Çanakkalelilerin ama Çanakkale aynı zamanda hepimizin, bütün Türk dünyasının, vatana gönül veren, sevgi duyan herkesin ortak şehri, ortak hatırası, ortak değeri. Onun için buradayız hep de burada olmaya devam edeceğiz. Çanakkale geçilmez, geçilmedi ama Çanakkale unutulmaz, unutulmadı, unutulmayacak'' dedi.

Şahin, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 97. yıl dönümü törenlerine katılmak için geldiği kentte, Vali Güngör Azim Tuna'yı makamında ziyaret etti.

Yarın itibarıyla 97 yıl önceki hatıranın bir kez daha milletçe anılacağını belirten Şahin, ''O gün Çanakkale'de karada, denizde cereyan eden savaşlarda gözünü kırmadan, tereddüt etmeden şehadet mertebesine eren ve bu toprakları, bu denizleri, Anadolu'yu, Trakya'yı bizlere vatan olarak bırakan ecdadımızı, şehitlerimiz anmış olacağız'' dedi.

Her sene yapılan törenlerde hükümeti temsilen üst düzey katılımlar olduğunu ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

''Bundan sonra da olacaktır. Yarın itibarıyla Sayın Başbakan Yardımcımız ve 3 bakan refakatinde olarak biz Çanakkalemizdeyiz. Parlamentodan çok sayıda iktidar, muhalefet milletvekilimiz de bildiğim kadarıyla ilimize intikal ettiler, ediyorlar. Onların da katılımıyla milletçe Çanakkalemizde bir hatırayı, bir tarihi olayı ve tarihteki 100 yıl içerisindeki en büyük, önemli olayımızı anmış olacağız. Bu vesileyle gelen herkes Çanakkalemizi bir kez daha görmüş olacak. Çanakkale insanımızla bir kez daha yüz yüze gelmiş ve el ele tutuşmuş olacak. Çanakkale'yi ve Çanakkale'de yaşayan saygı değer insanlarımızı, kardeşlerimizi görmenin mutluluğunu yaşarken, 97 yıl öncesinin de acı ama sonuçları itibarıyla çok önemli, vazgeçilmez, olmazsa olmaz hatırasını tekrar tazelemiş olacağız.''

Şahin, Çanakkale'nin diğer tüm iller gibi kendileri açısından önemli bir şehir olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

''Ülkemizin batı yakasında, halen stratejik önemini koruyan bir ilimiz. Çanakkale, her güzelliğin olmasını düşündüğümüz bir ilimiz. Hiçbir yerden ayırt etmediğimiz, belki biraz daha fazlasıyla gözettiğimiz bir ilimiz Çanakkale. Çanakkale'ye hükümet olarak her alanda önem ve destek vermekteyiz. Bunun değişik görüntülerini, eserlerini Çanakkale'ye gelen herkes çok açık bir şekilde görmektedir, görebilmektedir. Eminim ki Çanakkalemizde yaşayan çok saygı değer hemşehrilerimiz de bu çalışmaların, çabaların farkındadırlar. Çanakkalemizde yarın itibarıyla hizmete girecek olan savaş hatıralarını çok modern ortamda görüleceği, gösterileceği simülasyon merkezimiz yakın tarihte Sayın Başbakanımızın çok özel talimatları ve takipleri sonucunda ilgili bakanlıklarımız tarafından gerçekleştirildi. Çanakkale bir yana, Çanakkale'deki savaş alanları, Gelibolu tarafı, Conkbayırı bir başka tarafa. Çanakkale Çanakkalelilerin ama Çanakkale aynı zamanda hepimizin, bütün Türk dünyasının, vatana gönül veren, sevgi duyan herkesin ortak şehri, ortak hatırası, ortak değeri. Onun için buradayız hep de burada olmaya devam edeceğiz. Çanakkale geçilmez, geçilmedi ama Çanakkale unutulmaz, unutulmadı, unutulmayacak. Hepsini rahmetle anıyoruz bu emaneti bırakanları.''

Konuşmanın ardından Vali Tuna, Bakan Şahin'e ziyareti anısına çeşitli hediyeler verdi.

AA


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000