SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

'Bedelli'de çok önemli değişiklik!

25 Mayıs 2012 Cuma, 06:22:51Güncelleme: 13 Eylül 2012 Perşembe, 11:24:45

Kamuoyunda ''Bedelli askerlik yasası'' olarak bilinen düzenlemede deşikliğe gidildi. Kimler eklendi, kimler kapsam dışı kaldı?

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Bedelli askerlik uygulaması Sonra Oku

Yeni düzenlemeyle bedelli askerlik kapsamına mahkeme kararıyla yaşını daha önce küçültmüş olanlar da alındı. Ancak tanık ifadesi ile yaşını büyütenler veya DNA tarama testi ile yaşının büyük olduğunu kanıtlayanlar, bu kapsamın dışında bırakıldı.KAPSAMA KİMLER ALINDI
Bu haktan yararlanmak isteyenler, 31 Aralık 2011 tarihi itibariyle 30 yaşından gün aldığını, hastane doğum kayıtlarına göre de belgelendirmek zorundalar.

SON TARİH 15 HAZİRAN
Yeni düzenlemeyle, 15 Haziran'a kadar yaşını 30'un üzerine büyütenler, örneğin; 1983 yılında doğan bir yükümlü, bugünden itibaren mahkemeye başvurur ve hastane kayıtlarının esas alınmasıyla doğum tarihini 1982 olarak değiştirebilirse bedelli askerlik uygulamasından yararlanabilecek.

12 TAKSİT FIRSATI
Yapılan değişiklikle bedelli ücretinin yarısı başvuru sırasında alınırken geri kalan tutar 12 eşit taksite bölündü. Daha önceki düzenlemede başvuru sırasında ödenen tutarın geri kalanı 6 eşit taksitte ödeniyordu.

Mevcut uygulamada askerlik çağına girildikten sonra yapılan "yaş değişiklikleri" dikkate alınmıyordu. Bu yüzden yaşlarını büyüterek, bedelli askerlikten yararlanmak isteyenlerin başvuruları da geri dönüyordu.

BU HABERİN 16 YORUMU VAR.
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER