ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

AHT MUHABİRİ HAYATİ ARIGAN'IN HABERİ

Sarıyer'de 1999 yılında nöbet tutan askerin anayoldan çıkarak yanlışlıkla askeri bölgeye giren minibüse ateş açması sonucu bir kişinin öldüğü olayla ilgili dava karara bağlandı. Sarıyer'de 27 Ekim 1999 günü akşam saatlerinde Mehmet Kırcı, kullandığı minibüs ile anayolda asfaltlama çalışması olduğu için stabilize yola girdi. Bu yol, Mehmet Kırcı ve yanında oturan Mehmet Yasin Sanlav'ı askeri bölgeye götürdü. Yasak bölgeye girdiklerini anlayan Kırcı, minübüsü manevra yaptırara geri döndü. Bu sırada 5. Filo Komutanlığı'nda nöbet tutan Mehmet A., 'dur' ihtarı çekerek havaya bir el ateş etti. Ancak ihtarı duymayan minibüstekiler yola devam edince nöbetçi er 37 metre mesafeden araca 2 el daha ateş etti. Minübüsün arkasından giren kurşun ön koltukta oturan Sanlav'ın karın bölgesine girdi.

Verilen ceza ertelendi
Ayaklarının uyuştuğunu hisseden Sanlav, vurulduğunu anlayarak, Kırcı'ya minibüsü hastaneye sürmesini söyledi. Ancak Sanlav 500 metre gittikten sonra öldü. Askeri savcılık, er Mehmet A. hakkında askeri savcılık adam öldürmek suçundan iddianame düzenledi. İstanbul 19. Ağır Ceza Mahkemesi er Aslan'a önce 8 yıl hapis cezası verdi. Bu ceza 1 yıl 8 aya indirildi ve sonra da ceza ertelendi.

Yakınları dosyayı Yargıtay'a taşıdı
Sanlav'ın yakınları dosyayı Yargıtay'a taşıdı. Yargıtay kararında bilirkişi raporuna göre yakalama şartları oluşmadığı halde, Sanlav ve yanındakileri yakalamaya çalışan sanığın İç Hizmetler Kanunu'nda belirtildiği gibi müessir fiile uğramadığı halde ateş ettiği, tehdit halinin oluştuğu varsayılsa bile bu halin sona ermiş olmasına rağmen silah kullandığı anlaşıldığı belirtildi. Yargıtay, yasal gerekçe göstermeksizin cezayı erteleyen mahkemenin kararını bozdu.

8 yıl hapis cezası verildi
Mahkeme, sanık er Mehmet A.'nın silah kullanarak ölümün gerçekleşeceğini öngörmesine rağmen sonucu kabullendiğinden olası kastla hareket ettiğini belirterek sanığı 8 yıl hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, sanık Mehmet A.'nın mahkemededeki iyi halini göz önünde bulundurarak cezayı 6'da 1 oranında indirdi ve 6 yıl 8 ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

  • dur
  • asker
  • yasak bölge
  • 8 yıl

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(5)
Kalan karakter : 2000