25 NİSAN 2017
ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

DİYARBAKIR’da Dicle Üniversitesi, törenle yeni akademik yılına başladı. Tören öncesi öğrenciler sıkı bir aramadan sonra salona alınırken, kız öğrencilerin çantalarında bulunan parfümlere el konuldu. Bazı kız öğrencilerin çantasından biber gazı çıkarken, bazı fakulteler öğrencilerin törene katılıp katılmadığını listelerden kontrol etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunduğu sırada ise bazı öğrenciler, ayağı kalkmayarak İstiklal Marşı’nı söylemedi. Protokol üyeleri konuşmalarını sürdürürken öğrenciler salonu terketti.

Dicle Üniversitesi Konferanas Salonu’nda düzenlenen törenle yeni akademik yılı törenle başladı. Törene, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak ile çok sayıda öğretim üyesi ve farklı fakültelerden çok sayıda öğrenci katıldı.

SIKI ARAMA


Törenin yapılacağı salona gelen öğrenciler, giriş kapısında özel güvenlik elemanları tarafından sıkı aramadan geçirildikten sonra girişlerine izin verildi. Kız öğrencilerin çantalarında bulunan deodorant, krem ve parfümeri gibi maddelere el konuldu. Bazı kız öğrencilerin çantasından biber gazı çıktığı görüldü. Güvenlik elemanlarının el koyduğu parfüm ve deodorant ile kremler, sonradan sahiplerine verilmek üzere danışmadaki dolaplara konuldu.

İSTİKLAL MARŞI’NI OKUMADILAR

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç ve öğretim üyeleri, törene katılan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’i kapıda karşıladı. Bakan Eker ve beraberindekiler salona geçtikten sonra şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunmak için sunucu herkesi ayağı kalkmaya davet etti. Ancak salonda bulunan bazı öğrencilerin ayağa kalkmadığı görüldü. Daha sonra İstiklal Marşı’nın okunmaya başladı ancak, saygı duruşu sırasında ayağa kalkmayan öğrenciler, oturmaya devam ederek İstiklal Marşı’nı söylemedikleri görüldü.

TÖREN SALONUNDA YOKLAMA ALDILAR

Törenin yapıldığı salonda bazı öğrencilerin ellerinde dosyalarla dolaşarak, oturan öğrencilere tek tek imzalattırdığı görüldü. D.Ü. Hemşirelik Meslek Yüksek Okulu öğrencisi olduklarını belirten öğrenciler, "Hocalarımız dün salonda yoklama alacağını söylemişti. Herkesin okula gelmesi uyarısında bulunmuştu. Bayan arkadaş da burada bulunan arkadaşlara imzalatıyordu. Bir çok fakülte de bizim gibi burada yoklama alacakları uyarısında bulunarak, öğrencileri salona gelmeye zorladıklarını öğrendik" dedi.

KONUŞMALAR YAPILIRKEN SALONU TERKETTİLER

Dicle Üniversitesi Konservatuvar öğrencileri, Türk Sanat Müziği Korosu ve solistlerinin verdiği müzik resitaliyle başlanan törende daha sonra konuşan Rektör Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç, üniversiteleri hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Rektör Prof. Dr. Saraç’ın uzun süren konuşmasından sonra bu kez Vali Mustafa Toprak, konuşmaya başlayınca salonda bulunan öğrenciler, dışarı çıkmaya başladı. Son olarak Bakan Eker, konuşmasını yaptığı sırada salonda bulunan öğrencilerin tamamına yakını salonu terketti.

ÖĞRENCİLERE İNCELEME
Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraçoğlu, üniversitenin akademik açılış töreninde İstiklal Marşı okunurken ayağa kalkmayan 3 öğrenci ile ilgili milli değerlere hakaretten inceleme başlattıklarını söyledi.

Üniversitenin Disiplin Kurulu'nu toplayarak İstiklal Marşı okumayan öğrencilerin durumunu ele alacaklarını belirten Saraçoğlu, "Bu öğrencilerin tutumu ile ilgili bir inceleme başlatmış durumdayız. Önümüzdeki hafta içerisinde konuyu netleştirip ona göre hareket edeceğiz. Önce biz kendi aramızda bu konuyu değerlendirdikten sonra ne yapılması gerekiyorsa onu yapacağız. İstiklal Marşımız bu ülkenin milli bir değeri. Bu öğrencilerimiz bu değere aykırı bir tutumda bulundular" diye konuştu.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000