ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

İzmir merkezli 6 ilde düzenlenen operasyonda, Fransız vatandaşların kredi kartı bilgilerini ele geçirerek oluşturdukları sahte kredi kartlarıyla havayolu şirketleri, oteller ve internet sitelerinden yaklaşık 1 milyon liralık alışveriş yaptıkları iddia edilen 18 kişi gözaltına alındı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Fransa uyruklu bir kişinin kredi kartı bilgileriyle bir havayolu şirketinden bilet alındığı yönündeki şikayeti üzerine 6 ay önce başlatılan takip sonucunda, İzmir, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır ve İstanbul'da operasyon düzenlendi. 

Operasyonda 9'u İstanbul, 5'i Diyarbakır, birer kişi de İzmir, Ankara, Bursa ve Antalya'da olmak üzere, 3'ü kadın 18 kişi gözaltına alındı. 

Kredi kartı bilgileri Faslı bilgisayar korsanlarından
Şüphelilerin, Diyarbakır'da turizm acentesi işlettiği ve Faslı bilgisayar korsanlarından (hacker) elde ettiği Fransızlara ait kredi kartı bilgilerini kullanarak oluşturdukları sahte kredi kartlarıyla haksız kazanç sağladığı iddia edildi. 

Liderliğini O.B'nin (28) yaptığı ileri sürülen örgütün, bazı havayolu şirketlerinin adlarıyla oluşturdukları sahte kredi kartlarıyla çağrı merkezi üzerinden 2012 Nisan ayından bu yana bin 146 kişi adına yaklaşık 600 bin liralık uçak bileti satın aldıkları ve karşılığı olmayan bu kartlarla satın alınan biletler yüzünden şirketlerin yüksek miktarda zarara uğradıkları belirtildi. 

Şüphelilerin ayrıca internet sitelerinden 170 bin liralık alışveriş yaptığı ve 5 yıldızlı otellerde 200 bin liralık harcama yaparak konakladıklarının tespit edildiği bildirildi. 

Fransız vatandaşlara ait kredi kartlarıyla alınan uçak biletlerinin, üçüncü şahıslar adına düzenlenmesi sağlanarak daha düşük bedellerle satış şeklinde değerlendirildiği ve bu yolla bilet satın almış 178 kişinin kimliğinin tespit edildiği belirtildi. 

Suç örgütü üyelerinin, ayrıca bu yolla satın aldıkları biletlerle dünya genelinde çeşitli turizm merkezlerine seyahat ettiklerinin belirlendi. 

Havayolu şirketleri bilet satışını durdurmuştu

Pek çok havayolu şirketi, çağrı merkezleri (call center) aracılığıyla kredi kartı bilgileri kullanılarak yapılan satışlarda çok sayıda dolandırıcılık olayı yaşaması üzerine, yaz aylarında, bazı hatlarda çağrı merkezleri üzerinden kredi kartıyla bilet satışını durdurmuştu. 

AA

  • kredi kartı

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000