ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

AHT MUHABİRİ EZGİ EVCİL'İN HABERİ

İstanbul Çamlıca'ya yapılması planlanan ancak düzenlenen proje yarışmasında 'birinci' bulamayan juri, yarışmanın sonuçlarını İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği'ne iletti. Dernek, jüri tarafından ikincilik verilen iki eserden biri olan klasik mimari özelliğini taşıyan 6 minareli cami projesini seçti. Böylelikle İstanbul'un her tarafından görülecek cami, 6 minareli olacak.

Jüri, 62 eser arasından 2 esere ikincilik, 2 esere üçüncülük ve 5 esere de mansiyon ödülü vermişti. Ancak birinci bulamamıştı. Bunun üzerine son kararı vermesi "İstanbul Cami ve Eğitim Kültür Hizmet Birimleri Yaptırma ve Yaşatma Derneği"nden istenmişti. Dernek dün yarışma sonuçlarını değerlendirdi ve yarışmasında ikinci olan eserlerden biri olan Bahar Mızrak ile Hayriye Gül Totu imzasını taşıyan 6 minareleri camide karar verdi. Böylelikle Çamlıca'ya yapılacak cami de belirlenmiş oldu. İki kadın tarafıdan cami 6 minareli. Eserin en önemli özelliği ise Osmanlı ve Türk mimari çizgileri taşıyor olması.

Jüri Başkanı Mehmet Ali Kahraman dün yarışmada derece alan cami projelerini ise basına tanıttı. İikinciliği elde eden diğer proje ise modern mimarinin izlerini taşıyor. Tek minareli caminin iç mimarisinde Osmanlı motifleri yer alıyor. Projede en çok çeken eser ise 5'nci mansiyon ödülünü alan proje oldu. İlk bakışta bir uzay üssünü andıran projede, eski ve yeni mimari bir arada kullanılmış. Gözbebeğinden esinlenen ve 'Göz arzdan arşa yöneldi' felsefesiyle hazırlanan projede minare sayısı ise 4 olarak tercih edilmiş. Minarelerde tamamen modern mimari kullanılırken, camii avlusunun girişinde ay yıldız bulunması dikkat çekiyor.

 • Çamlıca camii projesi
 • yarışma
 • jüri
 • dernek

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
 • aldrnd 20 Kasım 2012 Salı 15:47
  bence istanbul a yakışmamış, sinan ın cok gerisinde kalmış yazık
 • makedonya 17 Kasım 2012 Cumartesi 01:38
  haberde eksiklik var, proje 80 milyona mal olacak ve parası hayırseverlerden karşılanacak. devlete masraf olacak diyenlere kapak olsun. başkasının inancına laf söyleyeceğine, elini cebine atta, önce kendi inancına sahip çık.
 • cingiz2023 16 Kasım 2012 Cuma 23:21
  altıbuçuk minareli olacak, istanbulun her tarafından görülecekmiş. yetmez !!! daha büyük olsun, uzaydan da görülsün, hatta uzaylılar da görsün, bu ne böyle diye şaşakalsınlar. :) minareleri da daha uzun olsun. uydu fırlatacağımızda rokete gerek kalmaz, şerefeye çıkıp elimizle hoop diye yörüngeye yerleştiririz. ulusa sesleniş programları da mahya olarak yayınlanabilir, boğaz kıyısında püfür püfür rüzgar altında izleyebiliriz. :)
Tüm yorumları göster(117)
Kalan karakter : 2000