ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Diyarbakır'ın Lice ve Hani ilçeleri kırsalında, 10 PKK’lının ölü ele geçirildiği ‘nokta operasyonu, teröristlerin kullandığı cep telefonuna tamir sırasında istihbarat birimlerince yerleştirilen dinleme cihazı sayesinde gerçekleştirildi. Bu telefonla yapılan konuşmalardan bulundukları mağara saptanan teröristler, jandarma ve polisin müşterek ‘yıldırım baskını’ ile etkisiz hale getirildi.İstihbarat birimlerinin, PKK'lıların kırsal kesimde bir mağarada bulunduğunun belirlenmesi üzerine operasyon için düğmeye basıldı. Hava destekli polis ve jandarma özel harekat timlerinin katıldığı nokta operasyonunda, mağarada sıkıştırılan PKK'lıları 'teslim ol' çağrısı yapıldı. PKK'lıları sağ yalamak için güvenlik güçleri sabırlı davranırken, önce mağaradan çıkan bir PKK'lı güvenlik güçlerine el bombası atmak isterken, vuruldu. Ardından çıkan başka PKK'lı da ateş açmaya başlayınca, o da çatışmada öldürüldü.

Daha sonra diğer PKK'lılar çıkan çatışmada öldürülürken, örgütün sözde Diyarbakır sorumlusu Ethem Karabulut, mağaranın diğer çıkışından çıkıp kaçmak istedi. Ancak güvenlik güçleri aldığı önlem sayesinde Karabulut'u da çıkan çatışmada öldürdü. Yetkililer öldürülen PKK'lılar arasında Karabulut'un yanı sıra üst düzey sorumlularının da bulunduğunu belirtti. Öldürülenlerden birinin de bölgenin lojistiğini sağlayan PKK'lı olduğu ve kimlik belirleme çalışmalarının sürdüğü kaydedildi.

PKK’lı Ethem Karabulut'un Diyarbakır'da 3 Ocak 2008 günü 6'sı öğrenci 7 kişinin öldüğü bombalı araçla yapılan saldırı, Lice İlçe Jandarma Komutanı Kurmay Binbaşı Ercan Kurt, Jandarma Uzman Çavuş Abdullah Acıcı'nın şehit olduğu mayınlı saldırı, Gaziantep'te 9 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırının da aralarında bulunduğu birçok eylemin talimatını veren kişi olduğu belirtildi.

İŞTE ÖLDÜRÜLEN PKK'LILARIN KİMLİKLERİ

Diyarbakır'ın Hani, Lice ve Bingöl'ün Genç ilçe kırsalında 31 Aralık 2012 günü hava destekli yapılan operasyonda bölgede son yıllarda kanlı eylem talimatı veren sorumlular etkisiz hale getirilmişti. PKK'nın sözde Amed (Diyarbakır) eyalet sorumlusu ve örgütün askeri konseyi Numan kod adlı Ertem Karabulut ile birlikte öldürülen 9 örgüt mensubunun ismi belli oldu.

 -Numan kod adlı Ertem Karabulut (Diyarbakır)

- Agit kod adlı Faruk Dolu (Diyarbakır)

-Özer Dersim kod adlı Ömer Şeker (Malatya)

-Renas kod adlı Mehmet Biçecek (Diyarbakır)

-Şervan Koçer kod adlı Mehmet Calp (Mersin)

-Şoreş Selmas kod adlı Perviz Xalili (İran)

-Demhat kod adlı Mesut Yıldırım(Mardin)

-Firat Margi kod adlı Ruhallah Sidinecat (İran)

-Xebat Xanpeçek kod adlı Mehmet Zülfikar Kaçmaz (Diyarbakır)

-Masiro kod adlı Hakan Tezel (Batman)

AJANSLAR

  • diyarbakır
  • Lice
  • Hani
  • pkk
  • terörist
  • cep telefonu
  • istihbarat
  • dinleme cihazı
  • jandarma
  • polis

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(38)
Kalan karakter : 2000