Son Dakika

PERVİN KAPLAN/HT GAZETE- YAZI DİZİSİ

Sınava giren gençlerin yaptıkları en büyük hata, öğrenim gördükleri alanların testlerini çözüp diğerlerine önem vermemek. Oysa sayısalcının eşit ağırlık, sözelcinin de sayısal testlerin puanlarına ihtiyacı var. Her testten soru yanıtlamak ise puanınızı yükseltir

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na ( YGS) giren gençler her biri 40’ar sorudan oluşan Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri olmak üzere 4 ayrı testten 160 soruyu yanıtlayacak. Tüm bu testlerin her biri puan türlerinin oluşması açısından önem taşıyor. Testlerin bazıları diğerlerinden daha az önemli değil. Ancak sınava giren gençlerin yaptıkları büyük bir hata var. Öğrenim gördükleri alanlara göre testleri çözüp diğer testleri önemsemiyorlar. Bu hata da puan kaybetmelerine yol açıyor. Örneğin sayısal öğrencisi Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin kendisi için yeterli olduğunu düşünerek bu sorulara ağırlık verirken, Türkçe ya da Sosyal Bilimler testlerini önemsemiyor ya da ne kadar önemli olduğunun farkında olmuyor. Bu ise sınavdan daha yüksek puan alacakken, düşük puana razı olmalarına yol açıyor. Oysa her testte yer alan soruların YGS puanlarının oluşmasında büyük katkısı bulunuyor.

SAYISALCI DA SÖZELCİ DE HATA YAPIYOR
Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda 6 ayrı puan türü çıkacak. Bunlardan YGS-1 ve YGS-2 sayısal, YGS-3 ve YGS-4 sözel, YGS-5 ve YGS-6 ise eşit ağırlık puanlarını ifade edecek. Sayısal tercih yapacak öğrenciler yani YGS-1 ve 2 puanlarını kullanacaklar sınavlarda sadece Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerini çözmeye öncelik verirken, Türkçe ve Sosyal Bilimler testlerini önemsemiyor. Oysa sayısal puanlardan YGS-1’in oluşumunda Temel Matematik yüzde 40, Fen Bilimleri yüzde 30 oranında etki yaparken, Türkçe yüzde 20, Sosyal Bilimler de yüzde 10 oranında etkili. Sadece matematik ile fizik, kimya ve biyolojiden oluşan fen sorularını çözen bir aday ise yüzde 20 ile yüzde 10 arasında katkı sağlayacak olan ve çoğu zaman da “küçümsediği” Türkçe ile Sosyal Bilimler testlerinden gelecek puanları da göz ardı etmiş oluyor. Sayısalcıların yaptığı bu hatayı sözel öğrencileri de bu kez sayısal sorular için tekrarlıyor ve bu soruları çözmeye ihtiyacı olmadığını düşünüyor. Sözel puanlar YGS-3 ve 4’ün oluşmasında Türkçe ve Sosyal Bilimler testleri yüzde 40 ile yüzde 30 oranında etkili. Ancak bu puan türlerinin oluşmasında sayısal testlerin de yüzde 20 ile yüzde 10 oranında katkısı var. Sayısal soruları önemsemeyen gençler, bu testlerin de katkısını dikkate almayarak, daha yüksek puandan vazgeçmiş oluyor. İşte bu ayrıntıları ya birçok genç bilmiyor ya da dikkate almıyor. Oysa sınavdaki 4 testten de ne kadar çok soru çözerseniz daha yüksek puan almayı da garantilemiş olursunuz.

‘YAPAMAM’ DEMEYİN

Kendi alanları dışındaki testlere gençler “Nasılsa yapamam” anlayışıyla yaklaşıyor. Oysa unutmayın ki alanınız olmasa bile her adayın her testten çözeceği birçok soru çıkacak. Sınavın mantığı gereği bazı soruların zorluk derecesi yüksek olduğu gibi bazıları da çok kolay olacak. Bazı biyoloji, kimya ve fizik soruları ilköğretimde gördüğünüz konuları kapsayacak. Bu tür soruları çözme olasılığınız yüksek.

En fazla puan Sosyal Bilimler’den

Testlerdeki toplam 160 sorudan, YGS puanlarının oluşmasında belli oranda katkı alacaksınız. En fazla puan katkısı yapan sorular, aralarında bu yıl ilk kez adaylara yöneltilecek Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinden soruların da yer alacağı Sosyal Bilimler Testi’nde olacak. Geçen yılın değerlendirmesine göre testlerdeki bir sorunun YGS puan türlerine olan katkısı 1.020 ile 4.190 arasında değişti. Bir Türkçe sorusunun getirisi puan türlerine göre en düşük 1.980 olurken, en yüksek değeri 3.960 puanla sözel puan türlerinden biri olan YGS-3’te gerçekleşti. Sosyal Bilimler’de ise bir sorunun getirisi puan türlerine göre 1.100 ile 4.190 arasında değişti. Aynı oran matematikte bir soru için 1.820 ile 3.750 arasında, fen sorusu ise 1.020 ile 4.170 arasında oldu.‘Son ana kadar çalışmaya devam’
ABDULLAH COŞKUN 6 puan türünde de 500 tam puanla YGS şampiyonu

GEÇEN yıl 6 puan türünde de 500 tam puan yapan Abdullah Coşkun YGS’nin şampiyonu oldu. Konya Özel Merve Büyükkoyuncu Fen Lisesi mezunu genç, Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde okuyor. Adaylara tavsiyelerini ve sınavda kendisinin izlediği yolları şöyle anlatıyor:

SON GÜN BİLE ÇALIŞTIM: Sınav gününe kadar çalışmaya devam ettim, bırakmak için bir sebep görmedim. Cumartesi günü bile çalıştım. Son günlerde deneme sınavlarındaki yanlışlarıma baktım, neden yanlış yaptığımı anlamaya çalıştım.

ZİHNEN HAZIRLANIN: Sınavdan önceki gün zihnen hazırlanmak çok önemli. Bir gün önce yani cumartesi günü hep sınavda nasıl bir taktik izleyeceğimi düşündüm. Süre problemini nasıl halledeceğimi, eğer sınavda bir bölüm çok zor olursa ne yapacağımı planladım. Bu da kendime güvenimi artırdı.

SIVI MİKTARINA DİKKAT: Sınav öncesi ve sabahı ne yiyip içiyorsanız onu yapın. Alışkanlıklıklarınızdan vazgeçmeyin. Ama aldığınız sıvı miktarına dikkat edin. Sonuçta 160 dakika sınavda olacaksınız.

SIRAYI BOZMAYIN: Testlerin çözümüne alışkanlıklarınıza göre başlayın. Deneme sınavlarında ne yapıyorsanız öyle davranın.

SORULARLA İNATLAŞMAYIN: Çözemediğiniz soruda kesinlikle inat etmeyin. Çünkü ona harcadığınız sürede çok daha fazla soru çözülebilir. İlk bakışta yapamadığım soruları direkt geçtim ve dönüşte o soruları yaptım.

İKİ ŞIK KALIRSA: Şıkları ikiye düşürdüğünüzde kesinlikle size en yakın olanı işaretleyin. İki şık arasında hiç bocalamadım, ama böyle bir durum yaşasaydım işaretlerdim.

DİKKATSİZLİKTEN YANLIŞ: Süre kaldıysa cevapları kontrol edin. Kontrol ettiğimde basit dikkatsizlik yanlışlarım olduğunu fark ettim.

HEYECAN NASIL YENİLİR?: Kendime devamlı şunu söylüyordum: “Asla pes etmek yok. Her şey bu sınav içindi. Bu 160 dakikada her şeyini ortaya koymalısın.” Sınav için yaptığım fedakârlıklarla motive oldum.

ÇOK FEDAKÂRLIK YAPTIM: Sinema, bilgisayar, televizyon ve benzeri birçok şeyden fedakârlık yaptım. Hayatım sınava dönüştü. Önceliğim sınav oldu. Tercih yapacaksam hep sınavı seçtim. Ama geçici bir süreç olduğunu fark edin. Şimdi istediklerimi yapıyorum, engelim kalmadı.

SINAVSIZ ÜNİVERSİTE: Üniversiteye giriş elbette sınavla olmamalı ama günümüz Türkiye’sinde sınavsız girişin daha iyi olmayacağı kanaatindeyim. Çünkü yerine koyacağımız daha adil bir sistem yok. ABD ve Avrupa ülkelerinde daha adil sistemler var ama bunlar için Türkiye’nin biraz daha gelişmesini ve olgunlaşmasını beklemeliyiz bence.

Şifrenizi kaybederseniz ne yapacaksınız?

BAŞVURU işlemi sonrası size verilen aday şifreniz, başta Sınava Giriş Belgesi’ni edinmek üzere tüm işlemlerde kullanılacak. TC kimlik numaranız ile birlikte kullanacağınız bu şifreyle yerleştirme ve sınav sonuç bilgilerinizi görecek, yükseköğretim programları tercihlerinizi yapacaksınız. İnternet erişim şifrenizi kaybettiniz ya da unuttuysanız endişe etmeyin. ÖSYM’nin http://ais.osym.gov.tr adresinden ücretsiz olarak yeniden edinebilirsiniz. Bunun için belirtilen internet adresinden “Şifremi Unuttum” alanına girerek, size yöneltilen soruları doğru yanıtlamanız yeterli. Sorulara doğru yanıt veremediğiniz için eğer şifrenizi alamazsanız bu kez ÖSYM Başvuru Merkezleri olan Ortaöğretim Kurumu Müdürlükleri ile ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri’ne nüfus cüzdanı ya da pasaportunuzla şahsen başvurarak, 2 TL karşılığında yeni şifre alabilirsiniz. Tutuklu ya da zorunlu askerlik görevini yapmakta olduğundan dolayı bizzat yukarıda belirtilen başvuru merkezlerine gidemeyecek olan adaylara ise bulundukları cezaevi müdürlüklerinin ya da askeri birlik komutanlıklarının resmi yazı ile müracaat etmesi halinde, adayın ismine düzenlenmiş, kapalı zarf içinde adaya iletilmek üzere şifre verilebilecek. Adayın kendisinden başka hiç kimse aday adına şifre edinemez.

YARIN: ÖĞRENCİLERİ EN FAZLA ZORLAYAN FEN BİLİMLERİ TESTİ’NDE HANGİ SORULAR ÇIKIYOR? EN FAZLA HATA NEREDE YAPILIYOR? SORULARDA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN NOKTALAR NEDİR?

 


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.