Son Dakika

Çözüm Süreci'nin önemli bir ayağını oluşturacak olan 63 kişilik Akil İnsanlar listesi açıklandı. Listeyle ilgili değişik yorumlar geldi.

"CÜNEYT ARKIN'I DA EKLEMELERİ LAZIMDI"

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, çözüm sürecinde akil insanların doğru bir metot olduğunu ancak bunların görev ve sorumluluğunun netleşmesi gerektiğini belirterek, ''Akil insanlar arasında, Hülya Koçyiğit'ten Hülya Avşar'a kadar isimler var. Cüneyt Arkın'ı da eklemeleri lazım. Rahmetli Danyal Topatan da olsaydı o da iyi olurdu'' dedi.

Tan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, ''akil insanlar listesi'' ile ilgili soruya şu yanıtı verdi:

''İsimler konusunda resmi bir açıklama yok. Akil insanlar doğru bir metot ama bunların görevi, sorumluluğu ne olacak? Kamuoyunu neye ikna edecekler? Bunun netleşmesi gerekiyor. Kimler olacağını bilmiyoruz.  Hülya Koçyiğit'ten, Hülya Avşar'a kadar isimler var. Cüneyt Arkın'ı da eklemeleri lazım. Rahmetli Danyal Topatan da olsaydı o da iyi olurdu. Basına yansıyan isimler üzerinden değerlendirme yaparsak, bu insanların bu süreçle ilgili mutlaka bir değerlendirmeleri olacak. Meselenin çözümünde kamuoyunun ortak aklı olmalılar. Tamam silahlar susacak, silahlı insanlar geri çekilecek ama bu süreç nasıl olacak. Süreç, sadece silah bırakma ve çekilme değil, bu mesele Türkiye'nin yeniden inşasıdır. Yeni bir Türkiye, yeni bir Ortadoğu'dur. Kokuşmuş rejimin tasfiye edilmesidir.''

BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, Akil insanlar komisyonuyla ilgili; "Kadın sayısı tatmin edici değil. Akademisyen sayısı yetersiz. Hükümet süreci yürütmesi konusunda bazı problemler var. Bu problem listenin oluşmasına da yansımıştır. Bu eleştiri olarak kabul edilmelidir" dedi.

"ONUN BUNUN SEVDİĞİ..."

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, çözüm sürecinde rol alacak akil insanlar heyetinde, ''onun sevdiği adam, bunun sevdiği sanatçı, onun sevdiği yazar'' şeklinde bir seçim yapıldığını iddia etti.

TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, çözüm sürecinde rol alacak akil insanlar heyetine ilişkin bir soruyu yanıtlayan Onur, içeriği ve ne yapacağı bilinmeden, görev tanımı yapılmadan bir takım isimler üzerinde konuşulduğunu, o isimlerin yıpratıldığını belirtti.

Onur, şunları kaydetti:

''Ciddi, önemli ve hassas süreçte, önce bu akil adamlar ne yapar, ne kadar bağımsız çalışır, kime bağlı olur, bir görev tanımı, eylem planı yapılması gerekirdi. Bunun, Meclis'te yapılması gerekirdi. Bu eylem planına uygun isimler, Meclis'te oluşturulacaktı. Bu, 'onun sevdiği adam, bunun sevdiği sanatçı, onun sevdiği yazar' şeklinde bir seçim yapılmış. Başbakan talimat verecek, ülkeyi gezecekler. Ama 'ülkenin, gazetelerindeki odalar kadar sıcak ve rahat olmadığını, film setleri kadar suni ve parlatılmış olmadığını görürler' diye umuyorum.
Bu sürece bakarken, bu konunun toplumda nasıl algılandığı yönünde araştırma kuruluşlarının kamuoyu yoklama çalışmalarına iyi baksınlar, rakamlara iyi baksınlar. Çünkü çok ağır sorularla karşılaşacaklar. Keşke bu akil arkadaşlarımızı, Başbakan'ın talimatlarından sonra, bu sorularla nasıl başa çıkacaklarına dair bir formasyona, eğitime tabi tutsalar. Çünkü görünen o ki 7 bölge dolaşıp, vatandaşı bu sürece ikna etmeye katkıda bulunmaya çalışacaklar. Görevleri zor, Allah kolaylık versin.''

"HALKA HAKARETTİR"

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri ise, Başbakan Erdoğan'ın Akil İnsanlar komisyonunun görevini 'toplumsal algıyı oluşturmak ve geliştirmek' olarak tanımladığını belirterek, "Yani akil insanların görevi toplumsal algıyı yönetmektir. Hükümet, akil insanları kullanarak 'barış süreci' adını verdiği, İmralı canisi ile AKP iktidarı arasında süren görüşmelere halk nezdinde karşılık bulmaya çalışmaktadır. Demokrasilerde bir hükümetin halkın toplumsal algısını yönetmek üzere komisyon kurması ve bunu ilan etmesi hem kabul edilemez hem düşünülemez. Halka 'algını yönetmek için komisyon kuruyoruz' demek halka hakarettir" diye konuştu.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Akil İnsanlar Heyeti'ndeki isimlerin yarısının AK Parti, yarısının PKK kontenjanından seçildiğini söyledi.

Vural, Parlamento'da düzenlediği basın toplantısında, Akil İnsanlar Heyeti'ne tepki gösterdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dünkü grup toplantısında MHP 'ye yönelik ikiyüzlü ifadesini kullandığını söyleyen Vural, Başbakan'ın ülkücülere, MHP'ye ve PKK'nın dayattığı çözüme karşı çıkanlara saldırmak için her yolu kullandığını savundu. Vural, "Başbakan, Türk milletine, milliyetçilere ve milletin milli ve manevi değerlerine savaş açmıştır. Bu savaş doğrudan doğruya Başbakan Erdoğan tarafından yürütülmektedir." diye konuştu.

 

GÜL'DEN 'AKİL İNSANLAR' AÇIKLAMASI


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Akil İnsanlar listesi hakkındaki görüşlerini açıkladı.

"Büyük sorunlarla uğraşılıyor. Büyük sorunların çözümünde siyasi kurumlar, herkes angaje olursa o kadar kolay olur. Bu çerçevede tavsiyelerimi paylaştım. Herkesin yapıcı bir şekilde işin içinde olması gerektiğini düşündüm ve samimiyetle paylaştım."

Gül'den Akil Adamlar yorumu
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Akil Adamlar listesi hakkındaki görüşlerini açıkladı
DHA DIŞ HABER
03.04.2013 15:53


 
Share on stumbleupon Share on linkedin Share on facebook Share on twitter More Sharing Services 1

"Büyük sorunlarla uğraşılıyor. Büyük sorunların çözümünde siyasi kurumlar, herkes angaje olursa o kadar kolay olur. Bu çerçevede tavsiyelerimi paylaştım. Herkesin yapıcı bir şekilde işin içinde olması gerektiğini düşündüm ve samimiyetle paylaştım."
 
 
CHP'den Akil Adamlar yorumu
 


 ADnet Reklamları Siz de reklam verin     
Enerji Satış Bayilikleri
Günümüzün Sektöründe
Bayilik Fırsatları
www.elektraenerji.com
SAĞLIK ve KOZMETİK
150 TL ve Üzeri Alışverişe 150 TL
Bedava Alışveriş Hakkı 216 4052525
www.eczanex.com
Estetik Sağlık Merkezi
İso 9001 Kalite Belgeli Hastanemiz
Prof.DR.Eşliğinde Estetik Ameliyat
www.hospitalsinistanbul.net
Canın mı sıkılıyor?
Ra'nın Kitabı, Lucky Lady ve Dahası
Sınırsız Eğlence GameTwist'te!
www.gametwist.net • Çok okunanlar
 • Çok tıklananlar
 •  Ünlü şarkıcı yaşamını yitirdi
 •  Teksas gibi!
 •  İşte 'Akil Adamlar'ın listesi
 •  Sanatçılar anlatacak
 •  Şaka değil gerçek
 •  G.Saray maçı öncesi R.Madrid'de büyük...
 •  DİKKAT Toz taş...
 •  Doktor birşeyin yok dedi 4 gün sonra ...
 •  PES!
 •  Kızının gözü önünde...


 

NAZİLLİ BELEDİYESPOR - SAKARYASPOR F
ASMALIMESCİT'TE VEDA: ÜNLÜ MEYHANECİ
İTALYA’DA CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ ERK
SAVCI HAKAN KILIÇ'IN ŞEHİT EDİLMESİND
VALİ MUTLU, TAKSİM'DE 1 MAYIS'I DEĞER
NİZİP'TE KAÇAKÇILIK OPERASYONLARI
SONUNCU İLİN EN BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ
SİVEREK'TE KAMYONET DEVRİLDİ: 2 YARAL
İZMİR'DE KUVVETLİ VE GÖKGÜRÜLTÜLÜ SAĞ
BANDIRMASPOR - SARIYER FOTOĞRAFLAR
..................Son dakika haber BAŞLIKLARI.................


 
 • İş Dünyası
 • Akbank'tan yeni bir yatırım fonu
 • Mustafa Mente, TİM Genel Sekreteri oldu
 • Yerel Yönetim
 • Kitap kurtları ödüllendirildi
 • Hayvanlara Özel Suluklar
 • Sağlık
 • Selçuk Tıp, akreditasyonla sürekli geliş...
 • Engellilere “Üretim Maliyetinde” Özel Ko...
 • Eğitim
 • Doğa Koleji’nin 6. T-MBA Zirvesi’nde Zir...
 • Türkiye Yerel Basın Başarı Ödülleri sahi...
 • Eğlence
 • Facebook’ta ‘Makyaj Yıldızı’ ol, hediyel...
 • Grup Yorum 3. Bağımsız Türkiye Konseri 1...
 • Kültür-Sanat
 • Martin Fröst İş Sanat’taydı
 • Dünyanın en büyük gitar virtüözleri Küçü...
 • Diğer
 • McDonald’s’tan on binlerce ücretsiz Yumu...
 • Selahaddin Eyyübi anıldı
 • Politika
 • AK Parti Kahramanmaraş Andırın, Türkoğlu...
 • “Bana Olan Oldu… Bari Çocuklarım Savaş G...
 • Teknoloji
 • Turkcell Superonline ile “ışık hızında” ...
 • Taraftarların dijital dünyadaki mücadele...
 

Beyaz TV baskın
ÖSYM YGS sonuçlarını açıkladı
YGS sonuçları - ÖSYM 2013
ÖSYM YGS puanlarını açıkladı
YGS puanınızı öğrenin
YGS puan sonuçları - 2013
2013 YGS sonuçları
YGS puan sorgulama
Hac kura çekimleri
Hacca kim gidecek - sorgulama
2013 Hac kura sonuçları
Hac kura sonuçları 2013
Don Wilson Tamer Karadağlı buluşması
Öğretmen atamaları - Yeni iş müjdesi
Atanamayan öğretmenlere yeni iş
Öğretmen atamaları - Maliye Bakanlığı - Müfettiş Yardımcılığı
YGS - ÖSYM - sınav sonuçları - 2013
YGS sınav sonuçları 2013 burada olacak
MHP - Devlet Bahçeli - Abdullah Öcalan - İmralı görüşmeleri - Barış süreci
İdam - Suudi Arabistan


 Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.