SON DAKİKA
Son dakika gelişmelerinde anında haberdar olmak için, anlık bildirim almak istermisiniz?
ANIMSAT
EVET

"Vazgeçmedik, iklim müsait değil"

20 Kasım 2013 Çarşamba, 15:01:43Güncelleme: 21 Kasım 2013 Perşembe, 05:16:14

Bekir Bozdağ'dan "yeni anayasa" açıklaması

Onaylanmadı Bu haberi favori listenize eklemek için üyelik girişi yapmalısınız. Üye değilseniz tıklayın.
Bekir Bozdağ'dan "yeni anayasa" açıklaması Sonra Oku

Meclis'te gazetecilerin, yeni anayasayla ilgili sorularını yanıtlayan  Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Meclis Başkanı Cemil Çiçek'in,Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun çalışmalarında arzu edilen bir netice ortaya koyamadığını ifade ettiğini anımsattı.

AK Parti'nin yeni anayasa defterini kapatmadığını, AK Parti'nin yeni anayasa istediğini, yeni anayasanın hayata geçirilmesi için çalışmaların her zaman sürdürüleceğini belirten Bozdağ, "Bu komisyonun netice almamış olması, Türkiye'nin yeni anayasa talebinden vazgeçtiği anlamına gelmez. AK Parti, kendi adına yeni bir anayasa istemiyor. Türkiye adına istiyor. Türk milletinin böyle bir talebi olduğu için yeni anayasa istiyoruz. Milletimizin bu talebi ortadadır. Biz de bu talebi görüyoruz, duyuyoruz ve bu talebin gereği yeni anayasayı hayata geçirmek için bundan sonraki süreçte bizim çalışmalarımız ve bu konuda takibimiz, ısrarımız devam edecek" dedi.

Bozdağ, bir soru üzerine, "AK Parti'nin yeni bir anayasa teklifiyle gelmesi için iklim müsait değil. Türkiye seçim havasındadır. İkinci olarak AK Parti'nin sayısal çoğunluğu yeni bir anayasayı parlamentonun gündemine getirmesine izin vermiyor. Diğer partilerin de yaklaşımı ortadadır" ifadelerini kullandı.

Uzlaşılan 60 maddeye de itiraz edildiğini belirten Bozdağ, "MHP, böyle bir uzlaşmada olmayacağını açıklamıştı. Bu açıklamaya rağmen 4 partinin bir araya gelmesini istemek şark kurnazlığıdır. CHP'nin çağrısı AK Parti'ye bir çağrıydı. CHP, teklifinden kaçan bir parti. Uzlaştığımız 60 maddeyi biz yasalaştıramıyoruz da üzerinde uzlaşamadığımız bir anayasayı parlamentodan yasalaştırma imkanı bulabilir miyiz? Bunun bulunabileceğini söylemek, yaşanan tecrübeleri görmezden gelmektir" dedi.

Muhalefetin toplanmaya devam ettiğinin hatıratılması üzerine Bozdağ. "Komisyonu Meclis Başkanı kurdu. Bir komisyonu kuran birisi komisyonu sona ediremez mi? Bir işlemi yapan birisi o işlemi pekala sona erdirebilir. Komisyonun metnindeki çalışma usulleri, komisyonun partiler açısından çalışmasını düzenliyor ama Meclis Başkanı'nın bu konudaki kurucu irade olarak tavrını düzenlemiyor. Meclis Başkanı 'ben bu komisyondan bir şey çıkmayacağını gördüm, oyalanıp iş yapıyormuş gibi bir yapının başı olmak istemiyorum' diyor" şeklinde konuştu.

AA

BU HABERİN 18 YORUMU VAR.
SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
GÖNDER