ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

HABERTURK.COM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Habertürk TV Genel Yayın Yönetmeni Erhan Çelik, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın değerlendirmelerini Habertürk TV'ye aktardı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York Times Gazetesi'nde yer alan Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı iddiasına ilişkin " ABD basını Türkiye'ye karşı kötü niyetli. Çok çirkin, yalan, adice bir ifade. ABD basını asparagasta pek mahir" dedi. Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

MÜSLÜMAN KARDEŞLER

Müslüman Kardeşler ile ilgili iddialarının sorulması üzerine...

Konuyla ilgili olarak bir defa yetkili mercilerimizin bunlarla görüşmeleri gibi bir şey sözkonusu değil. Açıklamayı kim yaptı bilmiyorum. Türkiye'de kiminle görüşmüşler bana ulaşan bir bilgi yok. Bize yansımış bir bilgi yok. Bunların Türkiye'ye gelmek gibi bir talepleri olması durumunda incelenir bakılır. Gelmelerini engelleyecek bir sebep varsa farklı bakılır. Engel yoksa herkese gösterilen kolaylık onlara da bakılır. İsim bazında sıkıntı var mı yok mu bakılır. bu noktada yoksa, herhangi bir yabancı nasıl misafir oluyorsa onlarda gelebilir.

'IŞİD PETROLÜ' İDDİASI

Bu konuyla ilgili Türkiye'nin duruşu he zaman belli. Burada bir defa IŞİD'den Türkiye'nin petrol alıyor ifadesi çok çirkin ve kesinlikle yalan. Bu ifadeleri ortaya koyanlar adice bir ifade ortaya koyuyorlar. Ben dün de açıklamamı yapmıştım. Bölgedeki tüm terör eylemlerine karşı duran bir ülkeyiz. Çünkü biz terör eylemlerinden çok çektik. Kaldı ki bize resmi kanal dışından giren bu tür petrol olursa bunları alıkoyup imha ediyoruz. Beş bin ton getirilmek istenen petrol yakalandı imha edildi. Türkiye bu konularda hassastır, asla fırsat vermez. IŞİD ya da petrol kaçakçılığı yapan örgütlere müsamaha ile bakmamız mümkün değil.

ABD İLE İLİŞKİLER

Kerry ile de yaptığımız görüşmede söyledim. ABD basını asparagas yalan haber üretiyor. Bu adını verdiğiniz gazetede bu tür haberler üretmekte mahir bir gazete. Bunlar Türkiye'nin gerçek yüzünü yansıtması değil, Türkiye- Amerika ve Türkiye'nin dost olduğu ülkelerle arasını bozmaya yönelik. Aslı astarı yok. Bu art niyet. Bizim bir defa ABD ile stratejik ittifakımız devam ediyor. hatta model ortaklığımız devam ediyor. NATO zirvesinde bazı gerek ulusal gerek uluslar arası medya bizim görüşme yapmayacağımızı ve ertelendiğini yazdı. Biz başkan Obama ile bir buçuk saat oturduk. Milli Savunma Bakanı ABD'nin Türkiye'deydi. Görüşmeler yaptı.
Cuma günü Dışişleri Bakanı Türkiye'deydi. Bu kadar yoğun bir trafik Türkiye ABD arasında olurken, haberlerin kıymeti harbiyesi olabilir mi..Uydurma, amaç Türkiye ile ABD arasına nasıl fitne sokarız. Türkiye'deki bazı grupların buna aracı olması da bunların ne kadar önemli olduğu konusunda önemli.

SINIRDA TAMPON BÖLGE

TSK çalışıyor, gerekirse karar vereceğiz. 

IŞİD'İN ELİNDEKİ REHİNELER

49 rehine ile ilgili görüşmenin olup olmadığının sorulması üzerine....

Katar'dan çok gayretlerimiz ve çalışmalarımız Irak'taki özellikle bu işle ilgili birimlerle yürüyor. Çünkü bu işin merkezi Musul. Olayın döndüğü yer orası. Tüm bu olanlar karşısında bizim 49 rehinemize yönelik elimizde bizim de kendimize yönelik bazı değerlendirebileceğimiz imkanlar var. Bizim derdimiz şu; Türkiye halkının yüzde 99'u Müslüman ülke. Bu 49 arkadaşımızın hepsi Müslüman. Onlara karşı böyle bir yaklaşımın olması bizi üzmüştür. Bunu temaslarla nasıl çözeriz bunun gayretindeyiz. Bunu istihbaratla yapıyoruz. İstihbarat örgütümüz bunu sürdürüyor. Temennim sağ salim bu işi başarırız. Dert gayret bu. Hakan Bey'in burada olmasının sebebi malum, Katar'la çok ortak hareketimiz var. Bir çok konularda bir Cumhurbaşkanı, bir Başbakan'ın en yakın çalışma elemanı MİT Müsteşarı'dır. Bu konuda çok yakın çalışması gerekiyor, bu tür ülkelerde Hakan Bey'in yanımda olması doğal

ÇÖZÜM SÜRECİ

Tahriklere kapılmamak soğukkanlı olmak lazım. 

BANK ASYA'NIN DURUMU

Bank Asya tahtası açıldı, dip yapma süreci var. Burada bir gerçeği görmek lazım. Böyle taşıma su ile değirmeni döndüremezsiniz. Bankacılığın kendine has kuralları var. Ona göre top oynamak zorundasınız. İstediği zaman vatandaş parasını çekebilmeli. Eğer vatandaşı parasını çekemez hale gelirse, sermaye rasyosunda ciddi bir kapanma var demektir. BDDK'nın atması gereken adımlar var. Hangi maddeyi uygular bilemem ama ben de ülkemin birliği dirliği için bir yere kadar işi takip edip gerekli bilgiyi almam lazım. Takipteyiz. BDDK karar vermeli ve buna göre adım atmalı. Aksi takdirde bunun sorumlusu BDDK olur.

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARININ AÇIKLAMALARI

Türkiye'nin önünde herhangi ekonomik bir risk söz konusu değil, bunlar bu açıklamaları siyasi yapıyor. Bu açıklamaların ekonomik bir temeli bilimsel bir temeli yoktur. Bunu geçmişte de yaptılar. Standard and Poor's ile ilişkiyi kestim. Bunlar tavırlarını böyle sürdürürlerse Başbakan'a söylerim, bunlarla da (Fitch ve Moody's) ilişkiyi kes. Bize bunlar bir şey kazandırmış değil. Bunlarla gelmedik buraya. Batan ekonomileri değerlendireceksin Türkiye gibi bir ülke büyüyor, sen kalkıyor hala durağandır budur diyorsun. Siyasi yaklaşımlar. Bunların perde arkasında nelerin olduğunu sizler de benim gibi farkındasınız.


IŞİD'E MÜDAHALE


ABD'nin ortaya koyduğu strateji de Ankara'yı tatmin etmeyen unsurlar mı var?" şeklindeki soru üzerine...

Suriye ve Irak diye geçiyor. Suriye Irak diye geçerken buradaki mücadelenin boyutunda hem Suriye'yi hem Irak'ı görüyorsunuz. Bu ifade benim NATO zirvesinde de kullandığım ifade. Olayı sadece Irak olarak değerlendirmek yanlış. Bizim Suriye ve Irak olarak ele alması, zaten belirlenen hedefti. Koalisyona lafta değil gerçekte kim gerekecek. 
Afganistan'da dört ülke kaldı. ABD, Almanya, Türkiye, İtalya. Burada da biz tamamen işin dışında kalalım demiyoruz, bizim söylediğimiz insani yardım konusunda destek veririz diyoruz. Ama 'hassasiyetlerimizi göze almanız lazım' diyoruz. Bunu böyle değerlendirmeye alırlarsa, insani yardım konusunda haklılığımızı anlarsınız diyorum. Türkiye'den insani yardım dışında bir şey beklenemez. 

ABD'NİN IŞİD OPERASYONU BAŞARILI OLUR MU?

ABD açıklama yaptı. 'Ben hava harekatını yaparım' diyor. Kara harekatını yapanlar, 'biz onların işini kolaylaştırırız' diyor. Şimdi zaten kara harekatının olmadığı bir operasyonun başarılı olması mümkün değil. Ancak caydırıcı olur. Fakat şu anda çarşamba açıklaması Sayın Obama'nın kararını verdiğini ortaya koyuyor. Çerçeveyi çizdi. Cidde toplantısına katılan ülkeler belli, destek belli. Bunları da yine ilgili birimleri ile karşılıklı görüşmüş vaziyetteler. Koordinasyon merkezinin vereceği kararlarla yürüyecektir

FRANSA'DAKİ IŞİD TOPLANTISI

Fransa'daki IŞİD toplantısına dikkat çeken bir gazetecinin "Fransa keşif uçuşlarına başladığı iddiası var. Irak'ta IŞİD konusunda Fransa çıkışı olur mu?" sorusu üzerine Erdoğan şöyle konuştu: 

Yazılı bir sonuç bildirgesi yok. Bunun üzerinde durmam yanlış olur. Dışişleri Bakanımız oradaydı. Ondan yarın Kıbrıs'a gitmezse, davet edip bilgi alacağım.

AB SÜRECİ 

"AB turu olacak mı? AB'nin yeni kadrosunda genişleme karşıtı hava var..." sorusu üzerine...

"Türkiye genişleme konseptin de değil, müzakere sürecinde. Bir de 14 faslın bir tanesinin aç kapası yapıldı, diğerlerinin açılışı yapıldı. Türkiye'nin dostları grubu var. Bu ziyarette yapacağım görüşmelerden biri bu gruptan şu açılıp da kapanmayan fasıllar gibi, aç kapaların aynı anda yapılması gereğini ve bunun gündeme getirilmesini paylaşacağım. Nasip olursa BM Genel Kurulu'nda bazı AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları ile görüşmelerimiz olacak. Bir kısmı ile de sonra dolaşacağız. Arkadaşlara da söyledim, Sayın Rensy ile yapacağımız görüşmeye farklı zaman ayıralım. 23 ve 24 fasıllarla ilgili bu dönem başkanlığında mesafe alalım. aç kapa olayını da gerçekleştirirsek ab sürecinde farklı bir dönemi yakalamış oluruz diye düşünüyorum.


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(64)
Kalan karakter : 2000