ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA
Mersin Üniversitesi (MEÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Saffet Dilek, gebeliğe karşı koruyan doğum kontrol haplarının birçok faydasının yanı sıra kanser önleyici özelliğinin de olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Dilek, yaptığı yazılı açıklamada, doğum kontrol haplarının adet sancılarını giderici, yoğun adet kanamalarını engelleyici özellikleri olduğunu belirtti.

Hapların bunların yanı sıra, kanseri önleyici özelliği de bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Dilek, şunları kaydetti:

''Doğum kontrol hapı kullananlarda rahim kanseri, rahim içi kanseri, yumurtalık kanseri riskinde bir azalma olduğu biliniyor. Doğum kontrol hapları, temel olarak östrojen ve progestrojen olarak iki hormondan oluşuyor. Haplarda östrojenin daha fazla olduğu için bilinen yan etkiler de geçmiş dönemlere ait.''

Prof. Dr. Dilek, geçmişte 35 yaş üzerindeki kadınlara doğum kontrol haplarının, bu dönemde damar lezyonlarında ve yaşa bağlı kanser riskinde artış olması nedeniyle fazla önerilmediğini belirtti.

Doğum kontrol hapları kullanan kadınlarda safra kesesi taşı oluşumu sıklığında artış gözlemlendiğini ifade eden Dilek, şu bilgileri verdi:

''Bu hapları kullananlarda adet düzensizliği, migren atakları ve mide bulantıları görülebiliyor. Sigara kullanan kişilere kesinlikle doğum kontrol hapı önermiyoruz. Çünkü, kanın akışkanlığını azaltıyor. Yani kanın kıvamını artırıyor. Sigaranın da böyle bir etkisi olduğu için iki etki birleşince damar hastalıklarını artırıcı bir özellik ortaya çıkıyor. İnme geçiren hastalar da doğum kontrol hapı kullanmamalıdır. Çünkü bu haplar, damarda pıhtılaştırmayı artırıyor. Pıhtının beyne gitmesi sonucu beyin damarlarındaki tıkanma felçlere, inme denilen beyin hadiselerine neden oluyor.''

A.A.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000