Son Dakika

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM'nin Mavi Marmara saldırısı ile ilgili raporunun resmen açıklanmadan basında yayımlanmasının üzüntü verici olduğunu söyleyerek, bugün bu konuda kapsamlı bir açıklama yapacaklarını bildirdi.

Davutoğlu, Paristeki Libya konferansının ardından düzenlediği basın toplantısında, Palmer Raporu ile ilgili New York Times'ta çıkan makalenin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Bir kere bir üzüntümü ifade edeyim. Bu çok sık rastlanan bir olgu olmaya başladı. Resim konularda yapılan müzakereler, ortaya konan raporlar daha resmen yetkililer tarafından açıklanmadan bazı yayın organlarında yayımlanmaya başlandı. Bu bir müddettir olan ve malesef bütün ilgili taraflarda da bir yönlendirme izlenimi doğuran bir tutum."

Bu raporla ilgili haberin onlar Libya toplantısında iken geldiğini belirten Davutoğlu, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'la da bu konuyu konuştuğunu bildirdi.

Davutoğlu, onların da şaşkınlık içinde olduğunu söylerek, "Daha Genel Sekretere sunulmamış bir raporun bazı basın organlarında yer alması ciddiyetten uzak bir durum" dedi."NET TUTUMUMUZU İFADE EDECEĞİZ"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Mavi Marmara saldırısı ile ilgili Palmer Raporu hakkında bugün öğleden önce kapsamlı bir açıklama yapacaklarını söyledi.

Davutoğlu, Paris'teki Libya konferansının ardından düzenlediği basın toplantısında konuyla ilgili soruyu,

"Türkiye-İsrail ilişkileri bağlamında artık gelişmeler çerçevesinde konuyu ele aldığımızda kapsamlı bir açıklama yapma ihtiyacı söz konusu. İnşallah yarın ülkemize döndüğümüzde muhtemelen öğleden önce saat 11.00'da bu konuda kapsamlı bir açıklama yapacağız ve orada bundan sonraki adımlarla ilgili çok net tutumumuzu ifade edeceğiz" şeklinde yanıtladı.

Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin tutumunun zaten belli olduğunu da söyleyerek, 31 Mayıs 2010'da Türk vatandaşlarının katledilmesi ile ilgili o andan itibaren bugüne kadar Türkiye'nin tutumunun net ve açık olduğunu kaydetti.

Davutoğlu, "Kim ne söylerse söylesin, hangi basın organında ne yazılırsa yazılsın, bu bizi etkilemez. Türkiye kendi vatandaşlarının hukukunu koruyacak kudrete sahip bir devlettir" dedi.

Raporun basına yansıyan içeriğinin Türkiye'yi rahatsız edip etmediğinin sorulmasına karşılık Davutoğlu, "Bu raporun İsrail'i rahatsız eden çok yönleri de var ama bunları yarın değerlendiririz" dedi.

Daha önce bir BM raporu daha yayımlandığını, orada da net olarak ablukanın yasal olmadığına ilişkin net görüşlerin ifade edildiğini hatırlatan Davutoğlu, şunları söyledi:

"Dolayısıyla bizim tutumumuz raporun şöyle ya da böyle çıkmış olması ile ilgili değil. Bizim İsrail'den beklediğimiz somut adımlar vardı. İsrail de bu somut adımları bu raporla irtibatlandırmıştı. Bugün de bu rapor maalesef sızdırıldı. Yani eğer sızmamış olsaydı muhtemelen yarın açıklanacaktı. Bu da çok önemli değil. Ama biz zaten tutumumuzu daha geçen seneden itibaren netleştirmiştik. Bu taraflarca da biliniyordu.

Dolayısıyla rapor şöyle değil böyle çıkmış olsaydı da veya başka türlü olmuş olsaydı da değişmeyecek. İsrail özür dilemedikçe, tazminat ödemedikçe, abluka da dahil beklediğimiz adımları atmadıkça bizim tutumumuz netti zaten. Dolasıyla yarın yapacağımız açıklama raporun içeriğinden daha çok, raporun yayınlanmasına kadar İsrail'in beklediğimiz adımları atmamış olması ile ilgilidir. Ama raporla ilgili tutumuzu da ayrıca yarın açıklayacağım. Ama raporun bir de resmen yayınlanması var, o ayrı bir şey tabii."

 NYT, BM RAPORUNU AÇIKLADI
MAVİ MARMARA SALDIRISI AŞIRI VE MANTIKSIZCA

New York Times’ın iddiasına göre, BM’nin Mavi Marmara raporunda, İsrail’in saldırısının “aşırı ve mantıksızca” olduğu belirtildi ve tazminat ödemesi tavsiye edildi. Raporda, Gazze ablukasının hukuki olduğu, Mavi Marmara’nın sorumsuzca hareket ettiği de öne sürüldü

New York Times’ın (NYT) iddiasına göre, BM’nin “Mavi Marmara” raporunda, İsrail’in 2010 yılı mayıs ayında yaptığı, 9 Türk’ün öldürüldüğü saldırının “aşırı” olduğu belirtildi. NYT, henüz resmen yayımlanmayan rapordan alındığını iddia ettiği bazı bilgileri dünkü sayısında yayımladı. Başkanlığını Yeni Zelanda’nın eski başbakanı Geoffrey Palmer’ın yaptığı komisyonun raporunda, “İsrail’in, önceden uyarmadan böyle bir güçle gemilerin kontrolünü alma kararının aşırı ve mantıksızca” olduğu ifade edildi.

İSRAİL KÖTÜ MUAMELE ETTİ: 105 sayfalık raporda, İsrailli komandoların, “bir grup yolcunun organize ve şiddetli direnişiyle” karşı karşıya kaldığı, kendilerini korumak için güç kullandıkları iddiasına da yer verildi. Buna karşın, yolcuların hayatlarını kaybetmesinin kabul edilemez olduğu ve İsrail ordusunun yolculara kötü muamele ettiği belirtildi.

TAZMİNAT ÖDENMELİ: Raporun sadece Türkiye ve İsrail’in sağladığı bilgiye dayandığı, bu nedenle çıkarımlarının, ne hakikat ne de hukuk açısından kati kabul edilemeyeceğine dikkat çekildi. İsrail’in, “üzüntüsünü uygun biçimde açıklaması” ve tazminat ödemesi gerektiği tavsiyesinde bulunuldu.

ABLUKA HUKUKİ: Raporda, “İsrail’in Gazze’deki militan örgütlerden güvenliğine yönelik gerçek bir tehditle yüz yüze” olduğu, “Donanma ablukasının uluslararası hukukun gereklilikleriyle örtüştüğü” ifadelesi yer aldı.

SORUMSUZCA HAREKET: Raporda, “Mavi Marmara”nın girişiminin sorumsuzca olduğu, organizatörlerin, özellikle İHH’nin amaçları hakkında ciddi soru işaretlerinin var olduğu” iddiası da yer buldu. Raporda ayrıca Türk hükümetinin, “organizatörleri İsrail güçleriyle karşı karşıya gelmekten kaçınmaya ikna etmeye çalıştığı, ancak “daha fazlasının yapılabileceği” belirtildi.

BAN Kİ-MOON DA ŞAŞIRDI: Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Paris’teki Libya konferansı sonrası, raporun resmen açıklanmadan yayımlanmasının üzüntü verici olduğunu söyleyerek, bugün bu konuda kapsamlı bir açıklama yapacaklarını bildirdi. Davutoğlu, açıklamanın raporun içeriğine değil, bundan sonra atılacak adımlara ilişkin olduğunu da vurguladı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon’un da şaşkınlık içinde olduğunu belirten Davutoğlu, “Genel Sekreter’e sunulmamış bir raporun bazı basın organlarında yer alması ciddiyetten uzak bir durum” dedi. Bu tür yayınların sıklaştığına dikkat çeken Davutoğlu, “Maalesef bütün ilgili taraflarda da bir yönlendirme izlenimi doğuran bir tutum” dedi.

Raporun basına yansıyan içeriğinin Türkiye’yi rahatsız edip etmediğinin sorulmasına karşılık Davutoğlu, “Bu raporun İsrail’i rahatsız eden çok yönleri de var ama bunları değerlendiririz” dedi. 

Açıklamaları İsrail basınında

Davutoğlu'nun, Palmer raporunun yayınlandığı tarihin, İsrail için 9 Türk vatandaşının hayatını kaybettiği Mavi Marmara olayı nedeniyle özür dilemesi için de son tarih olduğu; özür dilenmemesi halinde B planının yürürlüğe konulacağı yolundaki sözleri, İsrail basınında geniş yer buldu. İsrailli yetkililer, ''İsrail'in özür dileme niyetinde olmadığını'' belirtti. İsrail basını, radyo ve televizyonlarıyla, açıklamaları İsrail'e uyarı veya ültimatom şeklindeki başlıklarla aktararak dün akşam saatlerinde geniş yer verdi.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.