Son Dakika


HABERTURK.COM DIŞ HABERLER SERVİSİ
Dün Fransa'nın başkenti Paris'te Libya'nın geleceğine dair, 60 ülkeyi kapsayan, ilk geniş katılımlı bir konferans düzenledi. Üst düzey devlet temsilcileri görüş alış verişinde bulundu. Libya çok partili sisteme geçiş sürecini yaşayacak ve ilk sınavı serbest seçimlerde verecek.

LİBYA'DA POLİTİK SÖYLEMLERİN YARIŞACAĞI BİR DÖNEME GİRİLİYOR
Libya'da silah seslerini insan seslerinin bastırmaya başlayacağı düşünülen bu süreçte politik söylemler Ulusal Geçiş Konseyi'nin yerini Kaddafi sonrası ilk hükümete devredeceği seçimlere kadar birbiriyle yarışacak. Seçimlerde yarışacak söylemleri ise Libya'nın yeni politik ortamı belirleyecek.

LİBYA'NIN YENİ POLİTİK ORTAMININ BAŞLICA AKTÖRLERİ
Yeni politik ortamda İslamcılar, liberaller ve sekülerciler en büyük grubu oluşturan ulusalcılarla seçim mücadelesine girişecek.Tabi bir yandan da Libya'ya siyasi bir gözlükle bakmaktan ziyade aidiyet duygusuyla hareket eden ülkede ciddi bir ağırlığa sahip bulunan kabileler(aşiretler) ve Kaddafi döneminde tek bir ulus oluşturma çabaları sonucu Araplaştırılmaya çalışıldığı söylenen Berberiler var. Politikacılar onların oylarını da kazanabilmek için stratejilerini belirleyecekler.

Guardian'dan Ghaffar Hussain "A guide to Libya's New Political Landscape"(Libya'nın yeni politik manzarasına dair bir rehber) adlı makalesinde siyaset sahnesinde boy gösterecek bu kesimlerin politik analizini yapıyor ve ne derece etkin olduklarını oranlarla veriyor.

ULUSALCILAR EN BÜYÜK GRUBU OLUŞTURUYOR

İdeolojik değiller, Libya kültürü üzerine temellenen bir demokrasi istiyorlar
Bu referans göz önünde bulundurulduğunda, ulusalcıların oluşturduğu grup bu fraksiyonlar içinde en büyüğü. Libya'nın politik akvitisitlerinin yüzde 40 ila yüzde 50'si bu kesimden. Bu grub içinde yer alanların büyük bir kısmı ideolojik bir bakış açısına sahip değil, Libya kültürü ve demokrasi üzerine temellenen sivil bir devlet kurma arzusundalar. Devlette İslamın rolünü çok önemsemiyorlar fakat dini Libya kültürünün bir parçası olarak görüyorlar. Libya'da öne çıkan politik figürler olan Ulusal Geçiş Konseyi'nin başkanı Mustafa Abdul Jalil ve Abdel Salam bu gruptan. Bu grup kolaylıkla kitleleri harekete geçirebiliyor ve bu yüzden büyük bir güç odağı haline gelip politik ortama egemen olabiliyor.

İKİNCİ EN BÜYÜK GRUP LİBERALLER ELİTİST OLARAK GÖRÜLÜYORLAR
Liberaller ise Libya'nın yüzde 20 ila yüzde 25'ini oluşturarak ikinci en büyük grup niteliğini gösteriyor. Bunlar serbest piyasa ekonomisine dayalı açık demokratik bir sistemi savunuyorlar. En büyük handikapları ise Libyalıların çoğunluğu tarafından elitist olarak görülmeleri ve bu yüzden de kitleleri harekete geçirmekte zorlanabilmeleri. Diğer politik fraksiyonlar da onların elitist tavrı yüzünden bu gruba sıcaklık duymuyor.

İSLAMCILAR CİHADÇILAR, SALAFİSTLER VE MÜSLÜMAN KARDEŞLER TARZI OLANLAR OLARAK BÖLÜNÜYOR

Müslüman Kardeşler tarzını benimseyen İslamcılar demokratik sürecin parçası olmaya, ittifaklara ve koalisyona eğilimliler

Ardından İslamcılar geliyor yaklaşık yüzde 20'lik bir kitle destekleri var. Aralarında da bölünüyorlar. Cihadçılar(yüzde 2), Salafistler(yüzde 12) ve Müslüman Kardeşler tarzı İslamcılar(yüzde 6) olarak. Cihadçılar uzlaşmaya yakın olmayan tutumlarından ötürü bir koalisyonun parçası olmayabilirler. Salafistler de Cihadçılar gibi İslamın en muhafazakar ve katı yorumunu benimsiyorlar. Mısır'daki Müslüman Kardeşler'den esinlenen politik İslamcılar terörizmi bir politik taktik olarak ret ediyorlar ve daha pragmatik bir yaklaşım benimsiyorlar. Demokratik sürecin bir parçası olmaya, ittifaklar kurmaya ve koalisyona girmeye eğilimliler. Bu grupta ulusalcılar gibi kitleleri kendilerine çekebilirler. Libya'nın politik geleceğinde söz sahibi olacaklarları düşünülüyor.

SEKÜLERCİLER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'TEN ESİNLENİYOR
Geriye kalan son grup ise sekülerciler, bunlar yüzde 2 ila yüzde 5'ini oluşturuyor ülkedekilerin. Hussain bunların Mustafa Kemal Atatürk'ten esinlendiğini ve dinin hiç bir rolünün bulunmadığı ultra seküler bir devlet kurmayı arzuladıklarını söylüyor. Ayrıca mevcut Libya toplumu ile uyuşmayan siyasi vizyonları ve küçük sayıları ile kitle desteği almaları pek mümkün görünmüyor. 

İDEOLOJİSİ OLMAYAN KABİLELER OY BLOĞU SAĞLADIKLARI İÇİN STRATEJİK ÖNEMDE
Bu grupların dışında Kaddafi rejimi esnasında sivil bir toplum yapısının oluşturulması engellendiği için Kabile sistemi yaygın. Üstelik bu kabileler bir politik manivela olarak birbirine karşı zamanında kullanılmış. İdeolojik bir bakış açısı olmayan ve herhangi bir politik fraksiyona bağlı olmayan bu kabileler kendi kan bağına oldukça sadık olduklarından büyük bir oy bloğunu bir politik lidere ve partisine kazandırabilir. Bu yüzden de kilit önemdeler.

ORDU MENSUPLARI ETKİSİZ FAKAT GÖZ ARDI EDİLMEMELİ
Hussain'e göre, Libya ordusu içine yer alan üst düzey askeri yetkililerin de komşuları Mısır'da olduğu gibi büyük ekonomik çıkarları var ve bunları korumaya çalışacaklar. Ordu müdahalesi şu an pek mümkün görümese de gelecek açısından göz ardı edilmemesi gereken bir faktör olarak ortaya çıkıyor.

BERBERİLER KENDİ KÜLTÜRLERİNİ KABUL EDEN PARTİYİ DESTEKLER
Bir de tabi Kaddafi iktidarı esnasında dillerinin ve kültürlerinin bastırıldığı söylenen Berberiler var. Libya toplumuna homojenliğin empoze edildiğini söyleyen Hussain Berberilerin kendi kültürlerini terk ederken Araplarınkini benimsenmelerinin beklendiğini söylüyor. Buradan hareketle de nüfusun yaklaşık yüzde 10 ile yüzde 15'ini kapsayan Berberiler'in kendi kimliklerini ileri sürmeye istekli olacaklarını iddia ediyor. Ona göre, politik otonomi arama arayışları pek mümkün olmasa da, kendi kültürlerini ve etnik farklılıklarını kabul eden ve saygı gösterenleri desteklemeleri muhtemel gözüküyor.

MUHTEMEL İKTİDAR PARTİSİ ULUSALCILARDAN ÇIKACAK
Geleceğe dair öngörü ise oldukça net "Eğer gelecek yıl Libya'da adil ve serbest seçimler yapılırsa, büyük ihtimalle ulusalcı partiler egemen olacak. Politik İslamcı partiler de başarılı bir seçim kampanyası yürütmeyi başarırlarsa iyi durumda olabilirler."

KADDAFİ FAKTÖRÜNÜ UNUTMAMALI
Tabi bu tür analizler yapılırken önemli bir faktörü, Kaddafi'yi ya da onun izinden gitme arzusunda olabilecek başka bir fraksiyonu, göz ardı etmemek lazım. Zira bütün bu analiz silahların tamamen susacağı ve Kaddafi yanlılarının Libya'nın geleceği konusunda tamamen etkisizleştirileceği öngörüsünden hareketle yapılmış gibi. Oysa Irak ve Afganistan deneyimleri geçiş süreçlerinin çok da sancısız geçmediğini, ülke dinamiklerinden dolayı, batı tipi bir siyasi yapılanma ve yaklaşımın bu tip ülkelerde öyle hızla egemen olamadığını gösteriyor.


Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000

Son dakika haberler, köşe yazılar, ekonomi, magazin, siyaset, spor gündeminin tek adresi HaberTurk.com; HaberTurk.com haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, haberler izinsiz olarak kopyalanamaz ve başka yerde yayınlanamaz.

adblock
Adblocker kullanıyorsunuz.

Değerli okurumuz,
Farkında olarak veya olmayarak Adblocker (Reklam Engelleyici) kullanarak sitemizi ziyaret etmektesiniz. Habertürk olarak size en hızlı, en doğru ve en tarafsız haberleri sunmak için büyük bir ekiple çalışıyor ve yılda yüz binlerce haber üretip beğeninize sunuyoruz. Bizim de bu kapsamda maliyetlerimizi karşılayabildiğimiz tek gelir kalemimiz, internet reklamları.

Elimizden geldiğince bu reklamların sizi rahatsız etmemesi için azami özen göstermeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda AdBlock (Reklam Engelleme) aracınızda haberturk.com alan adını beyaz listeye almanızı, veya bu alan adında engelleyiciyi kapatmanızı ve tüm internet sektörünün sağlıklı gelişimi için Adblock aracınızı kaldırmanızı rica ediyoruz.

Bunun karşılığında gösterdiğimiz reklamları okuma deneyiminizi rahatsız etmeyecek şekilde azaltacağımıza söz veriyoruz.