KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Atatürk

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 1881 yılında, Osmanlı İmparatorluğu’nun bir ili olan Selanik’te dünyaya geldi. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım’dır. Babasını küçük yaşta kaybettikten sonra ilkokulu Selanik’te Şemsi Efendi Mektebi’nde okudu. Öğrenimini Selanik Askerî Rüştiyesi ve Manastır Askeri İdadisi’nde sürdürdü. 1899’da girdiği İstanbul Harbiye Mektebi’ni 1902 yılında piyade teğmeni rütbesiyle, Harp Akademisi’ni de 1905’te kurmay yüzbaşı olarak bitirdi.

Mustafa Kemal 1905 yılında Şam’da 5. Ordu’da, 1907’de Makedonya’daki 3. Ordu’da görevlendirildi. Manastır ve Selanik’te görevli iken 1909’da İstanbul’daki (31 Mart Vak’ası) ayaklanmayı bastıran Hareket Ordusu’nda görev yaptı. Arnavutluk isyanını bastırma harekâtına katıldı. 1911’de İtalya’nın Trablusgarp’a asker çıkarması üzerine Tobruk’a gönderildi. Tobruk ve Derne’de Türk Kuvvetlerini başarı ile yönettikten sonra binbaşı rütbesiyle 1912–1913 yıllarında Balkan Savaşı’na katıldı; Edirne’yi Bulgaristan’dan geri alan kolorduda görev yaptı. 1913–1915 yıllarında Sofya’da ataşe olarak bulundu. Birinci Dünya Savaşı’nda, 1915’te, 19. Tümen Komutanı olarak Çanakkale Savaşı’na katıldı. Gelibolu’da düşman saldırılarını başarı ile durdurdu; “Anafartalar Kahramanı” olarak ün kazandı.

1916’da Doğu Cephesi’ne Kolordu Komutanı olarak atandı ve generalliğe yükseltildi. Rus saldırılarını durduran Mustafa Kemal, Bingöl ve Muş’u düşmandan geri aldı. 1917’de Filistin ve Suriye’de görevli 7. Ordu Komutanlığı’na atandı. Aynı yıl Veliaht Vahdettin ile Almanya’ya gitti.

Alman Genel Karargâhı ve Alman savaş cephelerinde incelemeler yaptı. 1918’de yeniden görevlendirildiği Suriye cephesinde 7. Ordu Komutanı iken, Birinci Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması’ndan sonra İstanbul’a geldi. Ülkeyi düşman işgalinden kurtarmak amacını gizli tutarak, Ordu Müfettişliği görevi ile İstanbul’dan ayrıldı.

Karadeniz yoluyla 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkan Mustafa Kemal, 22 Haziran 1919’da Amasya Genelgesi’ni yayımladı. Türk milletine, “Vatanın bütünlüğünün ve milletin bağımsızlığının tehlikede olduğunu, azim ve kararlılıkla vatanın kurtarılması için Sivas’ta bir kongre toplanacağını” bildirdi. Ayrıca Osmanlı Hükûmeti’nin verdiği görevden ve askerlikten istifa ederek 23 Temmuz 1919’da Erzurum’da, 4 Eylül 1919’da Sivas’ta toplanan kongrelerin başkanlığını yaptı.

Bu kongrelerde, “Düşman işgaline karşı milletin vatanı savunacağı, bu amaçla geçici bir hükûmetin kurulacağı ve bir millî meclisin toplanacağı, manda ve himayenin kabul edilmeyeceği” kararları alındı ve açıklandı. Türkiye Büyük Millet Meclisi, onun çabalarıyla 23 Nisan 1920’de Ankara’da tarihî görevine başladı; Mustafa Kemal, Meclis ve Hükümet Başkanı seçildi. Osmanlı Hükümeti ile İtilaf Devletleri arasında imzalanan Sevr Antlaşması’nı Türk milletinin kabul etmediğini dünyaya duyurdu.

İtilaf Devletleri’nin yardımıyla İzmir’i işgal eden Yunan Kuvvetlerinin ilerlemesi 1921’de Birinci ve İkinci İnönü savaşlarıyla durduruldu. 23 Ağustos 1921’de yeniden saldıran Yunan Ordusu bozguna uğratılarak Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın yönettiği Türk Ordusu Sakarya Meydan Savaşı’nı zaferle sonuçlandırdı. 22 gün geceli gündüzlü süren bu savaşta Yunan Ordusu ağır kayıplara uğratıldı. Bu zafer nedeniyle Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Mustafa Kemal’e ‘Mareşal’ rütbesi ve 'Gazi' unvanı verildi. Türk Ordusu, vatanı düşman işgalinden kurtarmak için 26 Ağustos 1922’de karşı saldırıya başladı. Mustafa Kemal Paşa’nın yönettiği Başkomutan Meydan Savaşı’nda (30 Ağustos 1922) Türk Ordusu Yunan Ordusu’nun büyük kısmını yok etti. Bozguna uğrayarak kaçan düşman kuvvetlerini izleyen Türk Ordusu 9 Eylül 1922’de İzmir’e girdi. 11 Ekim 1922’de Mudanya Ateşkes Antlaşması imzalandı ve İtilaf Devletleri işgal ettikleri Türk topraklarından çekildiler.

Kurtuluş Savaşı’nın ardından TBMM tarafından 29 Ekim 1923 günü Cumhuriyet ilan edilirken, Mustafa Kemal de Cumhurbaşkanı seçildi. 1938’deki ölümüne dek arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı oldu.

Mustafa Kemal’e, 24 Kasım 1934 günlü, 2587 sayılı kanunla Atatürk soyadı verildi ve bu soyadının başkaları tarafından kullanılması yasaklandı.

Mustafa Kemal Atatürk, 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı’nın etkilerini hafifletmek ve ülkenin kalkınmasını hızlandırmak amacı ile 1933’te Beş Yıllık Sanayi Planı’nı başlattı. Aynı dönemde dış politikada da önemli adımlar atıldı; Milletler Cemiyeti’ne girilmesi (1932), Balkan Antantı’nın imzalanması (1934), Montrö Boğazlar Sözleşmesi (1936) ve Sadabat Paktı (1937) gibi girişimler Türkiye’nin bölgesinde ve dünyada etkili bir aktör olarak öne çıkmasına katkıda bulundu. Atatürk, Hatay’ın anavatana katılması için yoğun bir diplomatik çaba sarf etti ve onun bu amacı, vefatının ardından 1939 yılında gerçekleşti.

Atatürk, yalnızca Türk milletinin Kurtuluş Savaşı’nı başarı ile yöneten bir komutan değil, aynı zamanda gerçekleştirdiği devrimler ile de dâhi bir devlet adamı idi. 57 yıl süren yaşamının büyük kısmında, milletinin ve vatanının bağımsızlığı ve mutluluğu için yılmadan çalıştı ve girdiği her mücadeleden zaferle çıktı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, cesur ve unutulmaz önderi Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938’de aramızdan ayrıldı.

Atatürk Haberleri

 • İşte Mustafa Kemal Paşa’ya verilen Samsun talimatı

  Gündem, 19 Mayıs 2018

  İşte Mustafa Kemal Paşa’ya verilen Samsun talimatı

  Mustafa Kemal Paşa’nın Samsun yolculuğu hakkında şimdiye kadar çok şey yazıldı ve söylendi. Bugün bu sayfada Samsun yolculuğu ve yolculuk sonrası ile ilgili dört adet belge görüyorsunuz. Sultan Vahideddin’in 30 Nisan 1919’da Mustafa Kemal Paşa’yı Samsun’daki Dokuzuncu Ordu Müfettişliği’ne tayini ile ilgili emrinin, yani “irade”sinin görüntüsünün yanısıra diğer üç belge, basında ilk kez yayınlanıyor... Gazete Habertürk yazarı Murat Bardakçı yazdı

 • Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

  Gündem, 19 Mayıs 2018

  Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

  Kurtuluş mücadelesi 99 yıl önce bugün Atatürk'ün Samsun'a ayak basması ile başladı. 19 Mayıs Bayramı ile Cumhuriyeti emanet ettiği gençler 19 Mayıs 2019'a O'nun izinde yürüyor

 • Sosyal medya bu askeri konuşuyor!

  Gündem, 09 Mayıs 2018

  Sosyal medya bu askeri konuşuyor!

  Sosyal medya, otobüsün arkasındaki Atatürk silüetini temizleyen askerin görüntülerini konuşuyor. Yol kontrolü sırasında otobüsü durduran jandarma ekibinde yer alan asker, otobüsün arkasında Atatürk'ün silüetini görünce elleriyle silerek temizledi. O anlar amatör bir kamera tarafından görüntülendi. Görüntü, sosyal medyada binlerce kişi tarafından paylaşılarak, büyük beğeni topladı.

  Ünlü isim: Atatürk dedemin arkadaşıydı

  Fiskos, 08 Mayıs 2018

  Ünlü isim: Atatürk dedemin arkadaşıydı

  Hülya Avşar, dedesi İlhan Bardakçı’nın Atatürk’ün arkadaşlarından biri olduğunu iddia etti. Ünlü oyuncu, ilk haftasında 2 bin 440 kişi tarafından izlenen otobiyografik filminin girişinde, annesi merhum Emral Avşar’ın babası, dedesi İlhan Bardakçı’nın Atatürk’ün yakın arkadaşlarından biri olduğu bilgisini paylaştı

  ‘Beni Türk hekimlerine emanet edin’ dedi, kilometrelerce yol katetti!

  Sağlık, 30 Nisan 2018

  ‘Beni Türk hekimlerine emanet edin’ dedi, kilometrelerce yol katetti!

  Obezite ameliyatı olmak için ABD'den İzmir’e gelen Gülümser Vives, “Atatürk’ün ‘Beni Türk hekimlerine emanet edin’ sözünün ne kadar haklı olduğunu bir kez daha gördüm” dedi

 • Atatürk'ün bu fotoğrafı iki il arasında tartışma konusu oldu

  Gündem, 23 Nisan 2018

  Atatürk'ün bu fotoğrafı iki il arasında tartışma konusu oldu

  Uşak'ın Eşme ilçesindeki Takmak Köyü sakinleri, Atatürk'ün Uşak'ta 3 Eylül 1922'de konakladığı sırada köylerinde çekildiğini iddia ederek ve 'Ordular ilk hedefinizi Akdeniz'dir ileri' emrinin simgesi haline gelen fotoğrafın komşuları Afyon ili tarafından sahiplenilmek istendiğini öne sürdü

 • İlelebet seninle

  Gündem, 23 Nisan 2018

  İlelebet seninle

  Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının 1920’de TBMM’yi kurup dosta düşmana “ulusal egemenliğimizi” ilan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 98. yılında tüm yurtta ilk günkü coşkusuyla kutlanıyor

 • Meclis'teki 'Atatürk'lü tişört' tartışmasında yeni gelişme

  Gündem, 29 Mart 2018

  Meclis'teki 'Atatürk'lü tişört' tartışmasında yeni gelişme

  Bir vatandaşın önceki gün Atatürk resimli tişörtle Meclis’e alınmaması üzerine yaşanan tartışma, dün de sürdü

  NATO’daki skandalı o subaylar anlattı

  Gündem, 26 Mart 2018

  NATO’daki skandalı o subaylar anlattı

  NATO tatbikatında Atatürk ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan skandalı ortaya çıkaran subaylar Binbaşı Ebru Nilhan Bozkurt ve Volkan Atayeter, Ankara’daki soruşturmada ifade verdi. Durumu üstlerine rapor ettiğini belirten Bozkurt, “Söz konusu paylaşımı kabul etmeyeceğimi, derhal işlem yapılması gerektiğini ifade ettim” dedi

  Yeşil bilmece: Sevip konuşuyor ama insan değil

  Kültür-Sanat, 24 Şubat 2018

  Yeşil bilmece: Sevip konuşuyor ama insan değil

  İstanbul’da yapılacak bir tünel için Maçka Parkı’ndan 176 ağacın Sarıyer’e taşındığını okurken ve “İşe yarar mı” diye düşünürken rastladım “Ağaçların Gizli Yaşamı”na. Aradım, taradım ama sadece bir AVM’deki kitapçıda bulabildim. Ve ağaçların gizli dünyasında mutlulukla kayboldum

 • Atatürk'ün Macar antrenör taarfından çekilen fotoğrafları İstanbul'a getirildi!

  Gündem, 22 Şubat 2018

  Atatürk'ün Macar antrenör taarfından çekilen fotoğrafları İstanbul'a getirildi!

  Macar antrenör Rezso Peter'in 1935'te çektiği Mustafa Kemal Atatürk'ün 2 fotoğrafı İstanbul'da sergilenmeye başladı

 • 30 bin TL’den satışta!

  Yaşam, 22 Şubat 2018

  30 bin TL’den satışta!

  Atatürk'ün Latife Hanım'a hediye ettiği 'Sakarya' isimli atın eyeri, 30 bin TL’den satışa sunuldu

 • Abdülhamid'in İtalyan saray ressamı, Atatürk'e yazdığı mektupta ne dedi?

  Gündem, 04 Şubat 2018

  Abdülhamid'in İtalyan saray ressamı, Atatürk'e yazdığı mektupta ne dedi?

  İtalyan ressam Zonaro, 1927’de Atatürk’e yazdığı mektupta, “Sultan Abdülhamid’in tek tablosu bende, satın alın” diyor. O tablo kayıp. Mektuba ne cevap verildiği de bilinmiyor. Gazete Habertürk yazarı Murat Bardakçı yazdı...

  Atatürk'ün vasiyeti davası yetkisizlik kararıyla Ankara'ya gönderildi

  Gündem, 01 Şubat 2018

  Atatürk'ün vasiyeti davası yetkisizlik kararıyla Ankara'ya gönderildi

  Mustafa Kemal Atatürk`ün manevi kızı Ülkü Adatepe`nin çocuklarının, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İş Bankası`na açtığı tazminat davası yetki nedeniyle usulden reddedildi

  Atatürk’ün adı bir cümlede geçti

  Gündem, 23 Ocak 2018

  Atatürk’ün adı bir cümlede geçti

  Yeni MEB müfredatının detayları belli oldu. Milli Eğitim Bakanlığı’nca güncellenen müfredatta ilkokul 4 ve ortaokul 5, 6 ve 7. sınıflar için hazırlanan sosyal bilgiler eğitim programında Atatürk’ün adı sadece bir cümlede geçti

 • Şahan Gökbakar'ın Atatürk paylaşımı sosyal medyayı salladı

  Şipşak, 16 Ocak 2018

  Şahan Gökbakar'ın Atatürk paylaşımı sosyal medyayı salladı

  Komedyen Şahan Gökbakar'ın sosyal medya hesabından yaptığı Atatürk paylaşımı büyük beğeni topladı

 • Mustafa Kemal'den komünist parti talimatı

  Gündem, 07 Ocak 2018

  Mustafa Kemal'den komünist parti talimatı

  Mustafa Kemal’in elyazısıyla olan ve şimdi Cumhurbaşkanlığı Arşivi’nde muhafaza edilen belge, Paşa’nın “komünizmin ordunun en büyük kumandanlarının kontrolü altında olmasını istediğini” gösteriyor. Gazete Habertürk yazarı Murat Bardakçı yazdı...

 • Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 98. yılı

  Gündem, 27 Aralık 2017

  Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 98. yılı

  Kurtuluş Savaşı'nın başlatılmasında, TBMM'nin kurulmasında ve Türk ordusunun hazırlanmasında önemli bir olay olan Atatürk'ün Ankara'ya gelişinin 98. yılı kutlanıyor.

  Kızılay Meydanı'ndaki lale heykeli kaldırıldı

  Gündem, 28 Kasım 2017

  Kızılay Meydanı'ndaki lale heykeli kaldırıldı

  Ankara'da 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı'nda bulunan ışıklı lale heykeli kaldırıldı