Ercan Dalkılıç

Ercan Dalkılıç

CHP Kocaeli Dilovası Belediye Başkan Adayı

DOĞUM TARİHİ 01.01.1958
EĞİTİM İlk okul
MESLEĞİ Esnaf
EMAIL
WEB SİTESİ
TWITTER @ercndlklc

1958 yılında Bingöl İli Kiğı İlçesinde doğdu. Babasının memuriyeti nedeniyle Bingöl’den Erzurum’a ve daha sonra da Ankara’ya burada da İlk ve Orta öğretimini tamamlayarak 1970’li yıllarda ailesi ile birlikte eski ismi aşağı Çerkeşli şimdi ki ismi ile Dilovası olan bu İlçeye yerleşti. 1985 yılına kadar Kocaeli İli ile İstanbul’un değişik bölgelerinde iş yeri işletmeciliği ve esnaflık yapmış olup, 2 çocuk babasıdır.

Ercan Dalkılıç 1970’li yıllarda 15 - 20 evden ibaret yolu, suyu, alt yapısı ve hatta ismi bile olmayan uzun süre İzocam diye alınan birkaç fabrikadan ibaret halkın iş bulma ümidiyle rağbet ettiği bir gölge haline gelen ve kısa sürede kalabalık bir nüfusa ulaşan dolayısıyla da çarpık bir yapılaşmaya giden düzensiz büyüyen bu yerleşim alanının, beraberinde ileride önü alınamayan ciddi sorunlarla karşı karşıya kalacağını fark etti. Dalkılıç geçmişte memur bir aile çocuğu ve büyük kentlerde yaşamış olmasının da vermiş olduğu avantajı kullanarak çözümün ancak belediye olmakla aşılabileceğine halkı ikna ederek referanduma gidilmesini ve bu sürecin başlamasına ön ayak olmuştur.

1986 yılında yapılan referandumun ardından 1987 yılında yapılan ilk yerel yönetimler seçiminde aday olup; Belediye Başkanı seçilmiştir. İşte tam bu sırada kendisinin çok ama çok mücadele etmesi gereken zorlu yıllar beklemektedir. Çünkü çamurlu labirent yollar, çarpık yerleşimli eğreti yapılar, enerjisi, suyu olamayan ve aynı amanda da hızla göç alan bir ovada ne çalışacak bir odası ne de bir masası bulunmayan Dalkılıç işte bütün bu olmayanların üstesinden gelerek ilk 2 yılını 80 m2 kiralık bir alanda tamamlayarak artık yolu, suyu, birimleri kadrosu ve hatta birkaç tane iş makinesi ile birde tabelası olan bir belde belediyesi oluşturdu. Temelini attığı bu beldenin ismini de Dilovası koydu.