KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Fetullah Gülen

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) kurucusu ve lideri Fetullah Gülen, 27 Nisan 1941'te Erzurum'un Pasinler ilçesinde dünyaya geldi. İlkokul öğrenimini tamamladıktan sonra çeşitli illerde vaaz verdi. Fetullah Gülen'in 1966'da geldiği İzmir, özellikle Kestanepazarı Kur'an Kursu, daha sonra örgüte dönüşecek cemaatinin temellerinin atıldığı yer oldu.

Fetullah Gülen, 12 Mart döneminde irticai faaliyetlerde bulunma suçlamasıyla tutuklandıktan 7 ay sonra 5 Kasım 1971'de tahliye edildi. Vaizlik görevlerini Edremit ve Manisa'da sürdüren Gülen, 1974'te tutuksuz yargılandığı bu davadan beraat etti.

1975'ten sonra çeşitli illerde konferanslar veren Gülen, 1979'da yayın hayatına giren ve daha sonra FETÖ'nün yayın organına dönüşen Sızıntı dergisinde yazmaya başladı. İntihal ve dini çarpıtmalarla suçlandığı pek çok kitaba imza atan Gülen, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından KHK ile kapatılan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın kurucuları arasında yer aldı ve onursal başkanlığını yaptı. 

Fetullah Gülen, vaizlik yaptığı dönemde başladığı 'devlet içine sızma' girişimlerini emekli olduğu 20 Mart 1981 tarihi sonrasında ve 1999 yılında firar ettiği ABD'nin Pensilvanya eyaletinde de  sürdürdü. Önce 'cemaat' sonra da 'Hizmet Hareketi' olarak adlandırılan örgüt, mensuplarını birçok ilde faaliyet gösteren dersanelerinde, okullarında ve yurtlarında yetiştirdi. Mensupları KPSS'de çalıntı sorularla memurluğa adım atarken terfilerinin önünde engel olan kişiler çeşitli kumpaslarla uzaklaştırıldı. Bu sayede TSK, Emniyet, yargı gibi devlet içinde kritik noktalara yereleşen yapının mensupları örgütün çıkarlarına göre hareket etti. İş dünyası ve medyada da faaliyet gösteren örgüt, televizyon kanalları ve gazetelerinde örgüt mensubu işadamlarının desteği ile propaganda faaliyetlerini gerçekleştirdi.

Darbe iddiaları ile başlatılan Ergenekon, Balyoz davalarıyla özellikle TSK içinde örgüt mensuplarının önünde engel teşkil eden üst rütbeli subaylar tasfiye edildi, terfi bekleyen ve 15 Temmuz darbe girişiminde de aktif rol alacak örgüt mensuplarının önünün açılması sağlandı. Söz konusu davalar kapsamında örgüt çıkarlarına ters düşen kamu görevlileri, gazeteciler ve sivil toplum temsilcileri de cezaevine yollandı. Örgütün yargı eliyle gerçekleştirdiği 'şike davası' kapsamında Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım da spor dünyasının ünlü isimleri ile tutuklandı. Örgüt, Adana'da durdurulan MİT tırlarını gerekçe göstererek, 7 Şubat 2012'de KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağırdığı MİT Müsteşarı Hakan Fidan'a yönelik bir teşebbüste daha bulundu. Örgüt askeri casusluk davası ve eski başbakan yardımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiaları üzerine başlatılan soruşturmalar ile devletin gizli belgelerine erişmeye çalıştı.

FETÖ'nün kumpas amacıyla başlattığı soruşturmaları yürüten savcılardan Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Celal Kara, Mehmet Yüzgeç, Fikret Seçen, Cihan Kansız yurtdışına firar etti. FETÖ bağlantısı tespit edilen pek çok hakim ve savcı görevden uzaklaştırıdı, tutuklandı. Söz konusu davalara karşı 'kumpas' davaları başlatıldı.

Dersanelerin kapatılmasının ardından eli zayıflayan örgütün 17-25 Aralık operasyonları AK Parti hükümetlerine karşı ilk darbe girişimi olarak yorumlandı.

Örgüt, 30 Ekim 2014'te gerçekleştirilen MGK sonrasında Milli Güvenlik Siyaset Belgesi'ne "Paralel Devlet Yapılanması" olarak girdi.

19 Aralık 2014 tarihli Fetullah Gülen hakkındaki ilk yakalama kararında "Paralel Devlet Yapılanması" da yer aldı. Daha sonraki soruşturmalarda örgütün adı Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) olarak kabul edildi.

15 Temmuz'da 248 şehidin verildiği darbe girişiminin baş aktörü olan ve gıyabında tutuklama kararı bulunan Fetullah Gülen, FETÖ/PDY'ye yönelik iddianamelerde baş şüpheli olarak yer almış ve bu soruşturmalarda hakkında yakalama kararı çıkarılmıştır. İçişleri Bakanlığı'nın aranan teröristler listesinde "Kırmızı Liste"de yer alan Fetullah Gülen'in ABD'den iadesi için de süreç başlatıldı.

Fetullah Gülen Haberleri