KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Haluk Pekşen

1961 yılında Trabzon’un Yomra ilçesinde doğdu.

İlk öğrenimini Yomra’da, Lise öğrenimini Ankara Başkent Lisesi’nde Üniversite eğitimini ise İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde tamamladı.

1987 Yılında Avukatlığa başlayan Haluk Pekşen, SODEP ile başladığı siyasal yaşamına Cumhuriyet Halk Partisi ile devam etti. Cumhuriyet Halk Partisi’nin 1992 yılında açılışı sonrasında Trabzon’da yapılan ilk MYK toplantısında alınan kararı ile açılış konuşması Haluk Pekşen tarafından yapıldı.

Devrimci İşçi Sendikaları DİSK’in yeniden yetki kazanmasında Avukat olarak görev yaptı.
120’nin üzerinde Sivil toplum örgütü ve Derneğin kurucusu ya da üyesi olan Pekşen, 2006 -2009 yılları arasında % 96.4’lük bir iş başarısıyla,Türkiye Kızılay Derneği Hukuk Müşavirliği görevini yürüttü.

Kulüpler Birliği Hukuk Kurulu Başkan Vekilliği, Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği danışmanlığı, Doğu ve güneydoğu Anadolu İhracatçılar Birliği Başkan Vekilliği, Türkiye İhracatçılar Birliği kurucusu ve Başkan Vekilliği, Tur Operatörleri Derneği Genel Sekreterliği ile Değerler ve Dayanışma Derneği Başkanlığını da yapan Pekşen çok sayıda sivil toplum faaliyetinde aktif olarak görev aldı.
Çok sayıda yerel, ulusal ve uluslararası basın ve yayın kuruluşunda söyleşi ve makalesi yayınlandı.

1997 yılında KEİPA tarafından kabul edilen ve halen inşası devam eden “İpekyolu Demiryolu Projesi” nin fikir sahibi, Avrupa Sivil Havacılık Güvenliği, Uluslararası Yardım Kuruluşları Konvansiyonu, Avrupa Seyrüsefer teşkilatı (Eurocontrol) Müellifliği de yaptı.
Türkiye’nin ilk, “İç hatlar uçuş lisanslı havayolu şirketi”nin kurucusu olan Pekşen, Halen uçmakta olan çok sayıda havayolu, yolcu, kargo ve yer hizmeti şirketinin kurucusu ve danışmanı olarak görev yapmaktadır.

2000 yılı Beş Yıllık Kalkınma Plan çalışmalarında, AB ile ilişkiler Özel İhtisas Komisyonu Başkanlığı, 2001 Ekonomik krizi sonrasında ise “Güçlü Ekonomiye Geçiş” çalışmalarında görev aldı.

Birçok uluslararası konvansiyon çalışmalarında da yer alan Haluk Pekşen aynı zamanda halen yürürlükte olan çok sayıda temel yasa ve yasa çalışmalarında görev yaptı.

Türkiye ve dünya gündemine yansıyan çok sayıda dava ve hukuki ihtilafın çözümünde çalışmış olan Pekşen, halen Ankara’da bir Hukuk Bürosu sahibidir.

Evli ve iki çocuk babası olan Avukat Haluk Pekşen İngilizce bilmektedir.

Haluk Pekşen Haberleri

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CHP'li Pekşen'e tazminat davası

  Gündem, 13 Şubat 2018

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan CHP'li Pekşen'e tazminat davası

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen'e 100 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı. CHP'li Pekşen, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Papa Franciscus ile görüşmesi için yüklü miktarda bağış yapıldığını öne sürmüştü

 • "Doğayı düşünerek yaptım"

  Gündem, 13 Eylül 2017

  "Doğayı düşünerek yaptım"

  Trabzon'un Sürmene İlçesi'nde doğanın içerisinde yükselen 9 katlı bina sosyal medyada tartışma konusu oldu. Binanın sahibi işadamı Köksal Akduman konuyla ilgili açıklama yaptı

 • Halkbank'tan CHP'li vekile cevap

  İş-Yaşam, 09 Eylül 2016

  Halkbank'tan CHP'li vekile cevap

  Halkbank tarafından yapılan açıklamada CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen'in banka ve yöneticileri hakkındaki iddialarına yanıt verildi

  CHP'li Pekşen'den kurultay açıklaması!

  Gündem, 12 Kasım 2015

  CHP'li Pekşen'den kurultay açıklaması!

  CHP Trabzon Milletvekili Pekşen, milletvekili kaydını yaptırmak üzere geldiği TBMM'de gazetecilerin CHP'de olağanüstü kurultay taleplerine ilişkin soruları yanıtladı

  Silivri'de bir garip yasak!

  Gündem, 04 Mayıs 2012

  Silivri'de bir garip yasak!

  Balyoz ve Ergenekon Davası'nın görüldüğü Silivri Cezaevi'nin kafeteryasında dondurma ve kuru pasta satışı yasaklandı