KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Linux

1991 yılında Finlandiyalı öğrenci Linus Torvalds tarafından geliştirilmeye başlanan Linux, günümüzde bilgisayarda en fazla kullanılan GNU araçları üzerine kurulmuş işletim sistemi türüdür. Kullanıcılara açık kaynak kodlu olarak sunulmuş ve GNU lisansı dahilinde sorunsuz olarak dağıtılabilir.

Fikirsel ve teknik olarak Unix'den esinlenerek kodlanmıştır fakat aralarında herhangi bir kod benzerliği yoktur, tamamen özgün olarak kodlanmış ve piyasaya sürülmüştür.

Linux çekirdeği, oldukça geniş bir donanım desteği barındırır ve sunucu bilgisayarlarda, masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarda, iş istasyonlarında, akıllı telefonlarda, akıllı televizyonlarda, tabletlerde, araç içi sistemlerde ve günümüzde bilim ve teknoloji alanında kullanılan süper bilgisayarlarda tercih edilmektedir.

Dünyanın en güçlü 10 süper bilgisayarında kullanılan Linux işletim sistemi, özel olarak GNU/Linux dağıtımı, dağıtım veya Linux dağıtımı olarak adlandırılmaktadır.

Kodlama yapısı olarak gelişime açık şekilde geliştirilen Linux'un her aşamasına internet üzerinden kolayca ulaşılabilir. Bazı kullanıcılar Linux'un daha iyi bir işletim sistemi olması için Linux'u çeşitli testlere sokar, hatalarını ve eksikliklerini ortaya çıkararak bunun üzerine çalışmalar sürdürür. Deneme aşamaları ile daha güvenli ve daha kullanışlı hale getirilen Linux'da hatalar kullanıcılar tarafından belirlenerek raporlanır ve hep birlikte yapılan düzenlemelerle hatasız bir işletim sistemi olma yolunda ilerlemeler kaydedilir.