KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Salih Zeki Çolak

Orgeneral Salih Zeki Çolak 1954 yılında Trabzon’da doğmuştur. 1974 yılında Kara Harp Okulundan, 1975 yılında Topçu ve Füze Okulundan mezun olmuştur.

1986 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım Komutanlığı, Batarya Subaylığı ve Batarya Komutanlığı yapan Orgeneral Çolak, 1988 yılında Kara Harp Akademisinden mezun olmuş, ardından Kurmay Subay olarak; 4’üncü Piyade Tümen Komutanlığı'nda Harekât ve Eğitim Şube Müdürlüğü, 49’uncu Piyade Alayında Tabur Komutanlığı, Genelkurmay Mali Plan Program Daire Başkanlığında Program Subaylığı, Batı Avrupa Birliğinde (Brüksel/Belçika) Türkiye Askerî Temsilciliği ve Kurmay Başkanlığı, 108’inci Topçu Alay Komutanlığı ve Genelkurmay Genel Sekreterliğinde Basın Yayın Halkla İlişkiler ve Tanıtım Daire Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

2001 yılında Tuğgeneralliğe terfi etmiştir. Tuğgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Tayin Daire Başkanlığı ve 19’uncu Piyade Tugay Komutanlığı örevlerinde bulunmuş, 2005 yılında Tümgeneralliğe terfi etmiştir.

Tümgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Personel Başkanlığı, Genelkurmay Genel Sekreterliği ve Zırhlı Birlikler Okulu ve Eğitim Tümen Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 2009 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir.

Korgeneral rütbesi ile 7’nci Kolordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulunduktan sonra, 2013 yılında Orgeneralliğe terfi etmiştir.

Orgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı ve 1’inci Ordu Komutanlığı görevlerini yürütmüş, 2015 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevine atanmıştır.

Melek Çolak ile evli olan Orgeneral Salih Zeki Çolak’ın iki çocuğu vardır.

Salih Zeki Çolak Haberleri