KATEGORİLER

Yazının devamını okumak için tıklayınız...

Turgay Ciner

İşadamı Turgay Ciner, 1956 yılı, Artvin'in Hopa ilçesi doğumludur. Enerji, Madencilik, cam ve kimyasallar, medya, denizcilik, hava taşımacılığı, turizm ve sigorta sektörlerinde yatırımları bulunan yönetim kurulu başkanlığını Turgay Ciner'in yaptığı Ciner Grubu, Park Termik, Park Teknik, Park Elektrik, Silopi Elektrik Üretim, Park Toptan Elektrik, Konya Ilgın Elektrik, Eti Soda, Ciner Resources LP, Kazan Soda, Park Cam, Ciner Yayın Holding, Show TV, Habertürk Gazetesi, Habertürk TV, Bloomberg HT, Habertürk Matbaacılık, C Yapım Filmcilik, Ciner Denizcilik, Ciner Gemi, Park Denizcilik, Ciner Hava Taşımacılığı, Havaş Turizm, Larespark Hotel, Denmar Depoculuk, Park Sigorta şirketlerinde yatırımları bulunmaktadır.

Ciner Grubu, girişimci ruhu ile farklı sektörlerde farklı iş alanları yaratmış, ve Türkiye'nin önde gelen şirketlerini kurmuştur. Temelleri 1978 yılında atılan Ciner Grubu; ana faaliyet konusu olarak madencilik, enerji, cam, kimyasallar, medya, denizcilik, turizm ve diğer ticari sektörlerde faaliyet gösteren Türkiye’nin büyük Gruplarından biridir.

Ciner Grubu; Türkiye’nin en büyük grubu olmayı ve ülkenin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine ve geleceğine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca yurtdışında yaptığı satın almalarla dünya çapında şirketler yaratmayı hedef haline getirmiştir. 2015’in Temmuz ayında Soda Külünde dev bir satın alma gerçekleşmiş olup Ciner Grubu soda külünde dünyanın en büyük üreticisi OCI Resoruces LP’nin yönetim hissesini satın almıştır. Hali hazırda devam eden ve 2017 yılında tamamlanacak yatırımları ile dünya doğal soda külü üretiminin lideri olacaktır. 

İstanbul Sanayi Odası tarafından her yıl açıklanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayii Kuruluşu” arasında Ciner Grubu’nun farklı sektörlerdeki çok sayıda şirketi her yıl yer almaktadır. 

Ciner Grubu’nun tepe kuruluşu olarak çalışan Park Holding tüm şirketleri çatısı altında konumlandırmıştır; grubun vizyon ve misyonlarını belirler, stratejik kararlarını verir, ve bünyesindeki şirketlerin ortak çalışmalar yaparak iş geliştirmelerine yardımcı olur. Ciner Grubu’nun faaliyet gösterdiği sektörlerle ilgili derin analizler ve perspektifler sunan Park Holding, konulan hedeflerin nasıl gerçekleştirileceğinin yol haritalarını çizer. Şirketlerinin uygulaması gereken kuralları belirler, ve bu çerçeveye uyumluluğu da denetler. Holding, grup içinde şirketlerin ortak çalışarak iş geliştirme başarılarını artırmalarına yardımcı olur. Ayrıca Park Holding, gerçekleştirilen projelerin gruba getirdiği yararlar kadar ülke ekonomisine katkısı ve istihdam yaratma etkinliğini de gözetir. 

Ciner Grubu’nun vizyonu içinde ifadesini bulan; “50 BİN 50″, yani “50 bin kişilik iş gücüne ulaşılması ile 50 eğitim kurumu inşası ve Milli Eğitim’e devri” hedefi çerçevesinde, sayıları her yıl artan modern eğitim kurumları inşa ettirilerek, Türk Milli Eğitimi’nin hizmetine sunulmaktadır.

Ciner Grubu bugün itibari ile; 
Ciner Enerji ve Madencilik Grubu,
Ciner Cam ve Kimyasallar Grubu,
Ciner Medya Grubu,
Ciner Denizcilik Grubu 

adı altında 4 ana grup ve diğer çeşitli ticari şirketleri ile faaliyetlerini sürdürüyor. 

Turgay Ciner'in Hopa, İstanbul, Bursa, Ankara, Bingöl, Kocaeli, Silopi, Siirt Şirvan, Kahramanmaraş Afşin'de eğitim başta olmak üzere Türkiye'nin birçok yöresinde çevre, sosyal sorumluluk, restorasyon, güvenli internet, spor ve hizmet içi eğitim kapsamında sosyal projeleri ve toplumsal yatırımları bulunmaktadır.
Şehit çocuklarına TSK ve İçişleri Bakanlığı ile koordineli olarak burs veren Ciner Grubu, Şırnak'ta 400 çocuğa da öğrenim bursu sağlamaktadır.
İnşaa edilerek Milli Eğitim Bakanlığı'na teslim edilen 13 ayrı eğitim kurumunda eğitim ve öğrenim gören çocukların hepsinin eğitim ve öğrenim ihtiyaçları Ciner Grubu tarafından karşılanmaktadır.

Ciner Grubu hedef olarak; Türkiye’nin en büyük grubu olmak, Dünya çapında şirketler yaratmak, Dünyada sektöre liderlik eden şirketler kurmak, 50 bin kişilik işgücüne ulaşıp ülkeye 50 eğitim kurumu kazandırarak ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine ve geleceğine katkı sağlamaktır.

Turgay Ciner Haberleri