ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Heja BOZYEL / HT PAZAR

İlk İstanbul konseri öncesinde de telefonda konuşmuştuk James Blunt ile. O zaman İstanbul’da konser vereceği için çok heyecanlıydı. Şimdi de öyle heyecanlı ama bu kez neyle karşılaşacağını bildiği için “İstanbul izleyicisi harika. Seyirci sahneyi çok etkiliyor. Sonuçta her gece aynı şarkıları çalıyoruz. Bunu değiştiren şey seyirci oluyor ve İstanbul’da yeniden çalmak için sabırsızlanıyorum” diyor.

“Moon Landing” adlı albümünün turnesi için dünyayı dolaşan Blunt’a ilk sorum birkaç gün önceki İsrail konseri hakkında: “Eski bir İngiliz ordusu askeri ve bir müzisyen olarak İsrail’de sahne almak nasıldı?” Tek kelimeyle cevap veriyor: “Harika.” Prens Harry ile aynı taburda olan ve sıkı arkadaş olan Blunt, içli şarkılarının aksine sıkı bir ‘playboy’du. Yakın zamanda evlendi ve hayranı olan genç kızları çok üzdü. “Gerçek hayatta da şarkılarınızdaki gibi duygularınızı ifade edebiliyor musunuz?” diye soruyorum ve ilk kez kendiyle dalga geçerek cevap veriyor: “Hayır, galiba o yüzden müzisyenim ve böyle şarkılar yazıyorum. Gerçekte duygularımı ifade etmek konusunda tam bir İngiliz erkeğiyim yani yeteneksiz!”

PEKİ YA POLİTİKA?

Blunt, eski bir asker olarak özellikle savaş bölgelerinde görev yapan, “Sınır Tanımayan Doktorlar”ın büyük bir destekçisi. Dünyadaki savaşları anlatan şarkılar da yazıyor. Politik bir duruşu var yani. Bu nedenle “Bir gün politikaya girmeyi düşünür müsünüz” diye soruyorum ama sorunun kendisini bile sevmiyor, bırakın politikaya girmeyi düşünmeyi... “Politikacı olmak için gerekli bakış açısına sahip olduğumu sanmıyorum. Müziğimle politikacı olarak yapamayacaklarımı yapıyorum” diyor. “Müzisyenler politikacılardan daha etkili olabilir mi?” diye soruyorum, prensle arkadaşlık yapan, milyonları olan ve milyonların hayran olduğu müzisyene. “Hayır, hiç sanmıyorum” diyor.

Twitter’da yaklaşık 1.5 milyon takipçisi olan Blunt, şarkıları kadar attığı twitler’lerle de meşhur. İşlerini beğenmeyen kişilere verdiği cevaplarla tam bir Atilla Taş örneği. Mesela birisi “James Blunt ne zamandan beri çekici biri oldu?” yazmış. Blunt cevap vermiş: “Sen içki içmeye başladığından beri.” Bir başkası “Alt kattaki televizyonda James Blunt çalıyor. Bugün daha da kötüleşemezdi” yazdığında “Şimdi üst kata geliyorum” demesi ve bunun gibi binlerce hazırcevaplık örneği onu bir fenomen haline getirdi. Tabii ki sadece hayranlarına cevap vermekle kalmıyor. Noel Gallagher “Ed Sheeran’ın Wembley Stadyumu’nda konser verdiği ve biletlerin tükendiği bir dünyada yaşamak istemiyorum” dediği zaman Blunt Gallagher’ın sözünü yazarak “Artık ötanaziyi yasallaştırma zamanı geldi” şeklinde twit atmıştı. Bu yüzden Twitter mevzusunu açıyorum... “Hobi olarak Twitter’ı kullanıyorum. Herkesin kendi fikrini beyan edebilmesi çok güzel burada. İsteyen nefretini, isteyen sevgisini göstersin. Ben eğleniyorum” diyor. Ve telefonu kapatırken tekrar ediyor: “İstanbul konseri için çok sabırsızlanıyorum, orada görüşmek üzere!”

 

‘15-16 gitarım var’

Bildiğim kadarıyla Kosova’da savaşta görev yaparken yanınızda gitarınız varmış. O gitar duruyor mu hâlâ?

Evet ama parçalanmış bir halde.

Kaç gitarınız var toplam?

Tam sayı bilmiyorum ama galiba 15-16.

  • HEJA BOZYEL
  • james blunt
  • konser
  • ülker sports arena

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000