ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Biletleri dün satışa çıkan 43’üncü İstanbul Müzik Festivali bu yıl “Kültürel Manzaralar” temasıyla 31 Mayıs – 29 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. 600’e yakın yerli ve yabancı sanatçının katılacağı festivalde 27 konser yer alıyor

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Borusan Holding sponsorluğunda düzenlenen 43. İstanbul Müzik Festivali’nin programı açıklandı. Festival bu yıl “Kültürel Manzaralar” temasıyla 31 Mayıs 29 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival; aralarında, Yuri Bashmet, Boris Berezovsky, Emmanuelle Haim, Angela Hewitt, Paavo Jarvi, Kim Kashkashian, Patricia Kopatchinskaja, Christian Tetzlaff, Gidon Kremer, Yuja Wang gibi isimlerle dünyanın önde gelen topluluklarından Lozan Oda Orkestrası, Franz Liszt Oda Orkestrası, Kremerata Baltica ve Berlin Filarmoni’nin 12 Çellisti’nin de bulunduğu 600’e yakın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’da ağırlayacak. Deutsche Kammerphilharmonie Bremen ise festivalin bu yılki yerleşik konuk orkestrası olarak iki konsere imza atacak. İki dünya prömiyeri ile üç Türkiye prömiyerine ev sahipliği yapacak olan festivalde senfoni ve oda orkestraları, vokal konserler, resitaller olmak üzere toplam 27 konser yer alıyor.

İSPANYOL MANZARALARI

Festival, İspanyol Manzaraları adı altında 5 Haziran Cuma günü Süreyya Operası’nda dünyanın önde gelen piyanistleri arasında yer alan Angela Hewitt’i ağırlayacak. Programını Kültürel Manzaralar teması etrafında kurgulayan festival, bu resitalde dinleyicileri Granados’un danslarından Falla’nın fantezilerine, İspanyol manzaralarını keşfe çıkarıyor. Bu programda Hewitt, Scarlatti’nin 555 sonatı içinden en sevdiği sekizini de yorumlayacak.

MİLLİYETÇİLİK VE FOLKLORİK UNSURLAR

2011 yılından bu yana programlarını farklı temalar üzerine kurgulayan İstanbul Müzik Festivali’nin bu yılki teması “Kültürel Manzaralar”. Festival boyunca çeşitli konserlerle hayat bulacak tema, 19. yüzyılda Avrupa’da sınırların daha net çizilmesiyle ortaya çıkan milliyetçilik akımına ve bu vesileyle müzikte de folklorik unsurların önem kazanmasına atıfta bulunuyor. Bestecilerin, kendi tarihi kimlik ve kültürel zenginliklerini tasvir ettikleri eserleri, tema kapsamında dinleyicilerle buluşacak. Festivalin Onur Ödülü’ne 50 yılı aşan eğitimci kimliğiyle birçok müzisyen ve müzikoloğun yetişmesindeki değerli emekleri nedeniyle Prof. Filiz Ali layık görüldü. Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise müzikal yolculuklarında 70. yılını kutlayan Borodin Quartet’e verilecek.

İKİ DÜNYA PRÖMİYERİ

İstanbul Müzik Festivali’nin besteci, keman virtüözü ve şef Hasan Niyazi Tura’ya, Çanakkale Savaşı’nın 100. yılı sebebiyle sipariş ettiği senfonik şiirin dünya prömiyeri, 31 Mayıs Pazar akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek açılış konserinde yapılacak. Eseri Sascha Goetzel yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası seslendirecek. Ermenistan’ın çağımızdaki en büyük bestecilerinden biri olan Tigran Mansurian’ın festivalin siparişi üzerine viyola ve piyano için bestelediği eserini ise viyola virtüözü Kim Kashkashian, piyanist Peter Nagy eşliğinde icra edecek. Eserin dünya prömiyeri, 10 Haziran Çarşamba akşamı Surp Vortvots Vorodman Kilisesi’nde gerçekleştirilecek. Festival konserlerinin biletleri dünden itibaren satışa çıktı.

LOZAN ODA ORKESTRASI ARABELLA STEINBACHER & MAXIM RYSANOV

Festival, 17 yılın ardında bir kez daha Lozan Oda Orkestrası’nı iki yıldız solist Arabella Steinbacher ve Maxim Rysanov ile birlikte tümüyle Mozart’a ayrılmış bir programda ağırlıyor. Kemancı Arabella Steinbacher kısa süre önce Mozart’ın keman konçertolarının eleştirmenlerce çok beğenilen bir kaydını gerçekleştirdi. Gramophone Dergisi sanatçının yorumunun saf mutluluk yaydığını ve bu eserlerde kendini çok rahat hissettiğini belirtti. Konserde, Mozart’ın 2 ve 5 numaralı keman konçertoları seslendirilecek. Konser, 26 Haziran akşamı Aya İrini Müzesi’nde gerçekleşecek.

  • İstanbul Müzik Festivali
  • İKSV

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Kalan karakter : 2000