ÖNE ÇIKANLAR
SON DAKİKA

Zonguldak Belediyesi 1. Edebiyat Şenlikleri için Zonguldak'ta bulunan çocuk yazarı Filiz Tosyalı, insanların okuma alışkanlığının bulunduğunu, ülkede yaşanan ekonomik krizlerin okumayı daha çok arttırdığını ileri sürdü.

Şenliklerin ikinci gününde kitabını imzalayan Filiz Tosyalı, okuyucularla söyleşi de yaptı. Kitap okumada azaldığı yönündeki eleştirilere katılmadığını belirten Tosyalı, ekonomik krizlerin de kitap okuyanların sayısında artışa yol açtığını ileri sürdü. Tosyalı, "Bazen tuhaftır ekonomik krizler okumayı fazlalaştırır bile. İnsanlar çok fazla evlerine kapanıyorlar. Biliyorsunuz çoğunuz haftada bir kere eve yemeğe giderken evimizde oturmaya başladık. Büyük davetler verirken davetleri kısmaya başladık. Bazen çok sevdiğimiz dostları bile istediğimiz gibi ağırlayamıyoruz.Bir takım kısıntılara girdik.Bu yalnızlık, içe kapanma, insanları okumaya yönlendiriyor. İnsanlar yaralı olduğu zaman galiba daha fazla okuyor. Bireyselliği gittikçe okuma daha çok artacaktır. Avrupa insanları bireysel yaşıyor. Biz toplumsal yaşıyoruz. Biz Ayşe Hanım'ı Fatma Hanım'ın söylediğini önemseriz. Bizim için dış çok önemlidir. İnsanlar yavaş yavaş kendileri için yaşamaya başladılar. Kendileri için yaşamaya başladıkça okuma da artırıyor. Kitaplara para vermekten, okumaktan çekinmeyelim mutlaka geri dönüşü olacaktır" dedi. Kitap okunmadığı eleştirilerini de doğru bulmadığını anlatan Tosyalı, insanların kitap okuduğunu, kalitenin arttırılması, fiyatların düşürülmesi bireylerin de ekonomik sorunlarını çözmesiyle okunan kitap sayılarının daha da artacağına inandığını ifade etti. Tosyalı şöyle devam etti: "Genelde yazarlar 'kitap okunmuyor' diye söze başlıyor. Ben hiçbiri zaman kitap okunmadığını düşünmedim. Benim karşıma gelen insanlar kitap okuyorlar.Görüyorum. Her tarafta ekonomik sorunlar var. Tabi ki yayıncılarında sıkıntıları var. Bana göre kitap okunuyor. Biraz daha ucuz olsa, birazcık daha güzel kaliteli olsa, daha hoş kitaplar olabilir.

 Özellikle edebiyatta insanların sıkılmaması gerektiğinin önemini anlatan Tosyalı, çocukların ve gençlerin anlamadıkları, yaşından büyük kitaplara yönlendirilmemesini istedi. Tosyalı, "Hayat çok sıkıcı geçiyor, biliyorsunuz. Bir sürü sıkıntılar problemler var. İnsanlar edebiyatta sıkılmamalı, eğlenmeli, hayatına bir renk, şekil gelmeli. Sadece öğretici, eğitici anlamda edebiyat düşünülmemelidir. Edebiyat insana mutluluk vermeli, ruhunu şenlendirmeli, evine neşe getirmelidir. Edebiyat sanat alanları arasında popüler olduğunu düşünmüyorum Edebiyat, edebiyattır. Değeri vardır, özen ister üzerinde durulması gereken bir konudur. Ama edebiyatla insan hayatını renklendirebilir. Ama dikkat edilmesi gereken özellikle ailelerin eğitmenlerin çocukları yaşından büyük, gençleri hiç ilgilendirmeyen kitaplarla yönlendirmemeleri gerektiğidir. 12 yaşındaki bir çocuk yüzüklerin efendisini okuyor. Çocuk hangi kitabı seviyorsa, resimli kitabı seviyorsa okusunlar. İnsanlar böyle yaparak çocuklarını okumaya yönlendirebilir"


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!
2000
Tüm yorumları göster(7)
Kalan karakter : 2000